O'zbekiston global iqtisodiy murakkablik indeksida jiddiy taraqqiyotni namoyish etib, o'z mavqeini bir vaqtning o'zida 25 pog'onaga yaxshiladi. Ushbu o'sish iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, sanoat ishlab chiqarishini rivojlantirish va yuqori qo'shimcha qiymatli mahsulotlar eksportini ko'paytirish bo'yicha izchil siyosat natijasi bo'ldi.
O'zbekiston Respublikasi iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CERR) ta'kidlaganidek, reytingdagi ijobiy dinamika mamlakat iqtisodiyotidagi tarkibiy o'zgarishlar, shuningdek, jahon bozorlarida milliy mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirishdan dalolat beradi. Mashinasozlik, kimyo sanoati, xomashyoni qayta ishlash va to'qimachilik sanoati mahsulotlarini o'z ichiga olgan eksport qilinadigan tovarlar spektrini kengaytirish alohida ahamiyatga ega.
O'zbekistonning iqtisodiy murakkablik indeksidagi mavqeini oshirish hukumatning ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish, qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish va investitsiyalarni, shu jumladan iqtisodiyotning yuqori texnologiyali va ilm-fanni talab qiladigan sohalariga faol jalb etish borasidagi sa'y-harakatlarini aks ettiradi. Bunday yo'nalishlarning rivojlanishi mamlakatning eksport salohiyatini mustahkamlashga va yanada barqaror iqtisodiy o'sishga yordam beradi.
Mutaxassislar, shuningdek, indeksdagi o'sish O'zbekistonga global qo'shilgan qiymat zanjirlariga integratsiya qilish, xalqaro kooperatsiya hamkorlarini jalb qilish va mamlakatning mintaqaviy va jahon iqtisodiyotidagi rolini oshirish uchun yangi imkoniyatlar ochishini ta'kidlamoqda.

Узбекистан продемонстрировал серьёзный прогресс в глобальном Индексе экономической сложности, улучшив свои позиции сразу на 25 пунктов. Этот рост стал результатом последовательной политики по диверсификации экономики, развитию промышленного производства и наращиванию экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью.
Как отмечает Центр экономических исследований и реформ (CERR) Республики Узбекистан, положительная динамика в рейтинге свидетельствует о структурных изменениях в экономике страны, а также о повышении конкурентоспособности национальной продукции на мировых рынках. Особое значение имеет расширение спектра экспортируемых товаров, включающих продукцию машиностроения, химической промышленности, переработки сырья и текстильной отрасли.
Повышение позиции Узбекистана в Индексе экономической сложности отражает усилия правительства по модернизации производственных мощностей, созданию благоприятной деловой среды и активному привлечению инвестиций, в том числе в высокотехнологичные и наукоёмкие сектора экономики. Развитие таких направлений способствует укреплению экспортного потенциала страны и более устойчивому экономическому росту.
Эксперты также отмечают, что рост в индексе открывает перед Узбекистаном новые возможности для интеграции в глобальные цепочки добавленной стоимости, привлечения партнёров по международной кооперации и повышения роли страны в региональной и мировой экономике.