So'nggi hisobotga ko'ra, robototexnika dasturiy ta'minotining global bozori 2030 yilga kelib uning hajmi 18,98 milliard dollarga yetishi kutilayotgan katta o'sishga tayyor. Kutilayotgan o'rtacha yillik o'sish sur'ati 20,9% ni tashkil etadi, bu bir qator omillar, jumladan, sun'iy intellektning rivojlanishi, shuningdek, turli ishlab chiqarish jarayonlarida avtomatlashtirishning faol joriy etilishi bilan bog'liq.
Bozorning o'sishi asosan texnologik innovatsiyalar va sanoatdan tortib sog'liqni saqlashgacha bo'lgan turli sohalarda avtomatlashtirilgan yechimlarga bo'lgan talabning ortishi bilan qo'llab-quvvatlanadi. Ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, xarajatlarni kamaytirish va mahsulot sifatini yaxshilash uchun robot tizimlaridan foydalanish tobora keng tarqalgan bo'lib, dasturiy ta'minot ishlab chiqaruvchilari uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Microsoft, Amazon Web Services va NVIDIA kabi bozorning etakchi o'yinchilari robototexnika ishlanmalariga katta sarmoya kiritishda davom etmoqda, deya xabar beradi Research and Markets. Ushbu kompaniyalar, boshqa texnologik gigantlar bilan bir qatorda, avtomatlashtirish va sun'iy intellekt sohasidagi rivojlanishning keyingi bosqichiga hissa qo'shadigan echimlarni yaratishda faol ishtirok etmoqdalar.
Bundan tashqari, mutaxassislarning ta'kidlashicha, ombor logistikasidan tortib ishlab chiqarishgacha bo'lgan turli sohalarda robotlardan foydalanishning kengayishi, shuningdek, ixtisoslashtirilgan dasturiy ta'minotga bo'lgan talabning o'sishini rag'batlantiradi, bu esa o'z navbatida butun sanoatning jadal rivojlanishiga yordam beradi. Texnologik yutuqlar va o'sib borayotgan investitsiyalar kelajakda robototexnika va dasturiy ta'minot bozorining uzoq muddatli istiqbolda kengayishini ta'minlaydi.

Согласно последнему отчету, мировой рынок программного обеспечения для робототехники готов к значительному росту, который, по прогнозам, приведет к его объему в $18,98 млрд к 2030 году. Ожидаемый среднегодовой темп роста составляет 20,9%, что обусловлено рядом факторов, включая развитие искусственного интеллекта, а также активное внедрение автоматизации в различные производственные процессы.
Рост рынка будет в значительной степени поддерживаться технологическими инновациями и повышением спроса на автоматизированные решения в самых разных отраслях, от промышленности до здравоохранения. Использование робототехнических систем для повышения эффективности производства, сокращения затрат и улучшения качества продукции становится всё более распространённым, что открывает новые возможности для разработчиков программного обеспечения.
Как сообщается в исследовании Research and Markets, ведущие игроки на рынке, такие как Microsoft, Amazon Web Services и NVIDIA, продолжают активно инвестировать в разработки для робототехники. Эти компании, наряду с другими технологическими гигантами, активно занимаются созданием решений, которые будут способствовать следующему этапу развития в области автоматизации и искусственного интеллекта.
Кроме того, эксперты отмечают, что расширение применения роботов в различных сферах, от складской логистики до производства, также будет стимулировать рост спроса на специализированное программное обеспечение, что, в свою очередь, способствует быстрому развитию всей отрасли. Технологические достижения и растущие инвестиции обеспечат будущее расширение рынка робототехники и программного обеспечения для неё в долгосрочной перспективе.