O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o'rinbosari Ilzat Qosimov Xitoy Xalq Respublikasi delegatsiyasi bilan muzokaralar olib bordi, unda mamlakatning maxsus iqtisodiy zonalariga (EIZ) investitsiyalar istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish, mavjud korxonalarni kengaytirish, shuningdek sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish imkoniyatlarini ko'rib chiqdilar.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, xitoylik investorlar mashinasozlik, to'qimachilik sanoati va qishloq xo'jaligi kabi muhim sohalarda hamkorlik qilishga katta qiziqish bildirmoqda. Ushbu sohalarda qo'shma loyihalarni amalga oshirish milliy iqtisodiyotni rivojlantirishga qo'shimcha turtki berishi, yangi ish o'rinlari yaratishga va eksport salohiyatini oshirishga ko'maklashishi mumkin.
O'zbekiston, o'z navbatida, investorlarni har tomonlama qo'llab-quvvatlashga, shu jumladan amaldagi EIZ rejimlari doirasida preferensiyalar berishga, shuningdek, investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga tayyorligini bildirdi.

Deputy Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan Ilzat Kasimov held talks with the delegation of the People's Republic of China, during which they discussed the prospects for investment in special economic zones (SEZs) of the country. The parties considered the possibilities of creating new production facilities, expanding existing enterprises, as well as deepening industrial cooperation.
According to the Ministry of Investment, Industry and Trade, Chinese investors show high interest in cooperation in such key sectors as mechanical engineering, textile industry and agriculture. The implementation of joint projects in these areas can give an additional impetus to the development of the national economy, help create new jobs and increase export potential.
Uzbekistan, for its part, expressed its readiness to provide comprehensive support to investors, including the provision of preferences under the existing FEZ regimes, as well as the creation of favorable conditions for the effective implementation of investment projects.