Rossiya O'zbekistonda kam quvvatli ASMM atom stansiyasini qurish uchun maydonchani tayyorlashga kirishdi. Loyiha ikki mamlakat o'rtasida tuzilgan hukumatlararo bitim doirasida amalga oshirilmoqda va energetika sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Rossiya federatsiyasi hukumati raisining o'rinbosari Denis Manturovning so'zlariga ko'ra, muhandislik tadqiqotlari, tuproq xususiyatlarini baholash va qurilish ishlarini keyingi boshlash uchun hududni tayyorlash ishlari olib borilmoqda. Ushbu tadbirlar Markaziy Osiyoda birinchi kam quvvatli atom stansiyasini qurish uchun asos bo'ladi.
Manturovning so'zlariga ko'ra, loyiha O'zbekiston energetika infratuzilmasini rivojlantirish uchun strategik ahamiyatga ega. Qurilishni amalga oshirish elektr energiyasi manbalarini diversifikatsiya qilish, uning ishonchliligini oshirish va barqaror iqtisodiy o'sish uchun sharoit yaratishga imkon beradi. O'z navbatida, Rossiyaning ushbu loyihadagi ishtiroki ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlaydi va texnologik hamkorlik uchun yangi istiqbollarni ochadi.
ASMM qurilishi mintaqada "yashil" energetikani rivojlantirish, uglerod izini kamaytirish va O'zbekistonning uzoq muddatli energiya xavfsizligini ta'minlash yo'lidagi muhim qadam sifatida qaralmoqda.

Россия приступила к подготовке площадки для строительства атомной станции малой мощности АСММ в Узбекистане. Проект реализуется в рамках межправительственного соглашения, заключённого между двумя странами, и направлен на укрепление сотрудничества в области энергетики.
Как сообщил заместитель председателя правительства Российской Федерации Денис Мантуров, в настоящее время ведутся инженерные изыскания, оценка характеристик грунта и подготовка территории для последующего начала строительных работ. Эти мероприятия станут основой для возведения первой в Центральной Азии атомной станции малой мощности.
По словам Мантурова, проект имеет стратегическое значение для развития энергетической инфраструктуры Узбекистана. Реализация строительства позволит диверсифицировать источники электроэнергии, повысить её надёжность и создать условия для устойчивого экономического роста. В свою очередь, участие России в этом проекте укрепит двусторонние связи и откроет новые перспективы для технологического сотрудничества.
Строительство АСММ рассматривается как важный шаг к развитию “зелёной” энергетики в регионе, снижению углеродного следа и обеспечению энергетической безопасности Узбекистана на долгосрочную перспективу.