Milliy statistika qo'mitasi O'zbekistonning 2025 yilning birinchi choragidagi tashqi savdo faoliyati to'g'risidagi ma'lumotlarni e'lon qildi. Hisobotga ko'ra, mamlakatning umumiy tashqi savdo aylanmasi 17,3 milliard dollarni tashkil etdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 8,6 foizga ko'pdir.
Eng sezilarli o'sish eksport yo'nalishi bo'yicha qayd etildi: xorijga yetkazib berilayotgan o'zbek tovarlari va xizmatlari hajmi 24,4 foizga oshib, 8,11 milliard dollarni tashkil etdi. Shu bilan birga, import hajmi 2024 yilning birinchi choragiga nisbatan 2,3 foizga kamaydi. 2025 yilning uch oyida mahsulot import hajmi 9,19 milliard dollarni tashkil etdi. Shunday qilib, eksport va import o'rtasidagi tafovut sezilarli darajada kamaydi, bu mamlakat savdo balansining bosqichma-bosqich tekislanishini aks ettiradi.
Mutaxassislar eksport ko'rsatkichlarining o'sishini milliy mahsulotlarning xalqaro bozorlardagi mavqeini mustahkamlash, logistika aloqalarini yaxshilash va qayta ishlash sanoatining o'sishi bilan bog'laydilar. O'zbekiston qishloq xo'jaligi mahsulotlari, to'qimachilik, qurilish materiallari va metallurgiya sanoati mahsulotlarini faol targ'ib qilmoqda.
O'zbekistonning asosiy tashqi savdo hamkorlari orasida Xitoy yetakchilik qilmoqda-bu umumiy aylanmaning 17,5 foizini, Rossiya 14,9 foizini, shuningdek, tashqi savdo operatsiyalarining 5,9 foizini ta'minlagan Qozog'istonni tashkil etadi. Bundan tashqari, Osiyo, Yevropa va yaqin Sharqning boshqa mamlakatlari bilan aloqalar mustahkamlanmoqda.
2025 yil boshida tashqi savdo aylanmasining o'sishi barqaror iqtisodiy dinamikadan dalolat beradi va eksportni rag'batlantirish va tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish bo'yicha hukumat tomonidan olib borilayotgan siyosatning samaradorligini tasdiqlaydi.

Национальный статистический комитет опубликовал данные о внешнеторговой деятельности Узбекистана за первый квартал 2025 года. Согласно отчёту, совокупный внешнеторговый оборот страны достиг $17,3 миллиарда, что на 8,6% превышает показатели аналогичного периода прошлого года.
Наиболее заметный рост зафиксирован по линии экспорта: объём узбекских товаров и услуг, поставленных за рубеж, увеличился на 24,4% и составил $8,11 миллиарда. Одновременно наблюдается сокращение объёма импорта — на 2,3% по сравнению с первым кварталом 2024 года. За три месяца 2025 года объём ввоза продукции составил $9,19 миллиарда. Таким образом, разрыв между экспортом и импортом значительно сократился, что отражает постепенное выравнивание торгового баланса страны.
Рост экспортных показателей эксперты связывают с укреплением позиций национальной продукции на международных рынках, улучшением логистических связей и ростом объёмов перерабатывающей промышленности. Узбекистан активно продвигает сельскохозяйственную продукцию, текстиль, строительные материалы и продукцию металлургической отрасли.
Среди основных внешнеторговых партнёров Узбекистана лидируют Китай — на его долю приходится 17,5% всего оборота, Россия с долей в 14,9%, а также Казахстан, обеспечивший 5,9% внешнеторговых операций. Кроме того, укрепляются связи с другими странами Азии, Европы и Ближнего Востока.
Рост внешнеторгового оборота в начале 2025 года свидетельствует о стабильной экономической динамике и подтверждает эффективность проводимой правительством политики по стимулированию экспорта и диверсификации внешнеэкономических связей.