O 'zbekiston Respublikasi Markaziy banki navbatdagi Majlis yakunlari bo' yicha asosiy foiz stavkasini yillik 14% darajasida saqlashga qaror qildi. Regulyator o'z qarorini davom etayotgan inflyatsiya bosimi va narx barqarorligini ta'minlash uchun qattiq pul-kredit siyosatini saqlab qolish zarurati bilan izohladi.
Regulyatorning press-relizida ta'kidlanishicha, joriy stavka darajasi inflyatsiya xavfini o'z ichiga oladi va makroiqtisodiy vaziyatni barqaror ushlab turadi. Markaziy bank, shuningdek, barqaror foiz siyosati moliya bozori ishtirokchilari uchun bashorat qilinadigan shart-sharoitlarni yaratishga va milliy valyutaga ishonchni mustahkamlashga yordam berishini ta'kidladi.
Oldingi kalit stavkaning o'zgarishi 2025 yil mart oyida sodir bo'lgan-keyin u 13,5% dan 14% gacha ko'tarilgan. Bu inflyatsion kutishlarning kuchayishiga va tashqi iqtisodiy vaziyatning o'zgarishiga javob bo'ldi.
Joriy stavkani saqlab qolgan holda, Markaziy bank yil oxirigacha inflyatsiyani bosqichma-bosqich maqsadli darajaga tushirishga, shuningdek, iqtisodiy faoliyatni qo'llab-quvvatlash va narxlarni nazorat qilish o'rtasidagi muvozanatni saqlashga umid qilmoqda.

Центральный банк Республики Узбекистан по итогам очередного заседания принял решение сохранить ключевую процентную ставку на уровне 14% годовых. Регулятор объяснил своё решение сохраняющимся инфляционным давлением и необходимостью удержания жёсткой монетарной политики в целях обеспечения ценовой стабильности.
В пресс-релизе регулятора подчёркивается, что текущий уровень ставки позволяет сдерживать инфляционные риски и поддерживать устойчивость макроэкономической ситуации. Центральный банк также отметил, что стабильная процентная политика способствует формированию предсказуемых условий для участников финансового рынка и укреплению доверия к национальной валюте.
Предыдущее изменение ключевой ставки произошло в марте 2025 года — тогда она была увеличена с 13,5% до 14% годовых. Это стало ответом на усиление инфляционных ожиданий и изменение внешнеэкономической конъюнктуры.
Сохраняя текущую ставку, Центральный банк рассчитывает на постепенное снижение инфляции до целевого уровня к концу года, а также на сохранение баланса между поддержкой экономической активности и контролем за ценами.