O 'zbekiston Respublikasi Markaziy banki navbatdagi Majlis yakunlari bo' yicha asosiy foiz stavkasini yillik 14% darajasida saqlashga qaror qildi. Regulyator o'z qarorini davom etayotgan inflyatsiya bosimi va narx barqarorligini ta'minlash uchun qattiq pul-kredit siyosatini saqlab qolish zarurati bilan izohladi.
Regulyatorning press-relizida ta'kidlanishicha, joriy stavka darajasi inflyatsiya xavfini o'z ichiga oladi va makroiqtisodiy vaziyatni barqaror ushlab turadi. Markaziy bank, shuningdek, barqaror foiz siyosati moliya bozori ishtirokchilari uchun bashorat qilinadigan shart-sharoitlarni yaratishga va milliy valyutaga ishonchni mustahkamlashga yordam berishini ta'kidladi.
Oldingi kalit stavkaning o'zgarishi 2025 yil mart oyida sodir bo'lgan-keyin u 13,5% dan 14% gacha ko'tarilgan. Bu inflyatsion kutishlarning kuchayishiga va tashqi iqtisodiy vaziyatning o'zgarishiga javob bo'ldi.
Joriy stavkani saqlab qolgan holda, Markaziy bank yil oxirigacha inflyatsiyani bosqichma-bosqich maqsadli darajaga tushirishga, shuningdek, iqtisodiy faoliyatni qo'llab-quvvatlash va narxlarni nazorat qilish o'rtasidagi muvozanatni saqlashga umid qilmoqda.

The Central Bank of the Republic of Uzbekistan has decided to maintain its key interest rate at 14% per annum following its regular meeting. The regulator explained its decision by continuing inflationary pressures and the need to maintain a tight monetary policy in order to ensure price stability.
The regulator's press release emphasizes that the current rate level helps to contain inflationary risks and maintain the stability of the macroeconomic situation. The Central Bank also noted that a stable interest rate policy contributes to creating predictable conditions for financial market participants and strengthening confidence in the national currency.
The previous change in the key rate occurred in March 2025 — when it was increased from 13.5% to 14% per annum. This was a response to increased inflationary expectations and changes in the external economic environment.
By maintaining the current rate, the Central Bank expects to gradually reduce inflation to the target level by the end of the year, as well as maintain a balance between supporting economic activity and controlling prices.