Futbol bo'yicha O'zbekiston o'smirlar terma jamoasi (17 yoshgacha) Osiyo Kubogi final o'yinida Saudiya Arabistonidagi tengdoshlarini 2:0 hisobida mag'lub etib, ishonchli g'alaba qozondi. Garchi jamoa birinchi bo'limda ozchilikni tashkil etgan bo'lsa-da, o'yinchilar yuqori darajadagi jismoniy tayyorgarlik, taktik tayyorgarlik va jamoa ruhini namoyish etishdi, o'yinni g'alaba qozonishga muvaffaq bo'lishdi.
Turnirda g'alaba O'zbekiston o'smirlar terma jamoasi tarixida ikkinchi o'rinni egalladi. Ilgari jamoa faqat bir marta shohsupaning eng yuqori pog'onasiga ko'tarilgan edi va hozirgi muvaffaqiyat futbol infratuzilmasini rivojlantirish va mamlakatda yosh sportchilarni tayyorlashning yuqori darajasini tasdiqlaydi.
O'zbekiston sport vazirligi jamoani ajoyib yutuqlari bilan tabriklab, rasmiy bayonot bilan chiqdi. Shuningdek, bo'lim terma jamoaning barcha a'zolari, shu jumladan murabbiylar shtabi, tibbiyot va ma'muriy guruh uchun rejalashtirilgan rag'batlantirish choralari to'g'risida xabar berdi. Bundan tashqari, asosiy e'tibor futbolchilarning yanada professional o'sishiga qaratilgan — yaqin kelajakda ular uchun milliy terma jamoaga qo'shilish uchun individual eskort va tayyorgarlik dasturi ishlab chiqiladi.
Osiyo Kubogidagi g'alaba O'zbekistonning xalqaro futbol maydonidagi obro'sini mustahkamlaydi va kelajakdagi sport yutuqlari uchun mustahkam zamin yaratadi. Ushbu g'alaba o'zbek sportchilarining yangi avlodining kuchi, iste'dodi va ambitsiyalarining ramzi bo'ldi.

The youth national football team of Uzbekistan (U-17) won a landslide victory in the final match of the Asian Cup, beating their peers from Saudi Arabia with a score of 2:0. Despite the fact that the team remained in the minority already in the first half, the players demonstrated a high level of physical fitness, tactical training and indomitable team spirit, managing to bring the best results to the match to win.
The triumph at the tournament was the second in the history of the youth national team of Uzbekistan. Previously, the team rose to the top step of the podium only once, and the current success confirms the high level of development of the football infrastructure and training of young athletes in the country.
The Ministry of Sports of Uzbekistan has already issued an official statement congratulating the team on its outstanding achievement. The agency also announced the planned incentive measures for all participants of the national team, including the coaching staff, medical and administrative group. In addition, the emphasis is placed on further professional growth of football players — in the near future, an individual program of support and preparation for inclusion in the national team will be developed for them.
Winning the Asian Cup strengthens Uzbekistan's standing in the international football arena and creates a solid foundation for future sporting achievements. This victory has become a symbol of the strength, talent and ambition of a new generation of Uzbek athletes.