Futbol bo'yicha O'zbekiston o'smirlar terma jamoasi (17 yoshgacha) Osiyo Kubogi final o'yinida Saudiya Arabistonidagi tengdoshlarini 2:0 hisobida mag'lub etib, ishonchli g'alaba qozondi. Garchi jamoa birinchi bo'limda ozchilikni tashkil etgan bo'lsa-da, o'yinchilar yuqori darajadagi jismoniy tayyorgarlik, taktik tayyorgarlik va jamoa ruhini namoyish etishdi, o'yinni g'alaba qozonishga muvaffaq bo'lishdi.
Turnirda g'alaba O'zbekiston o'smirlar terma jamoasi tarixida ikkinchi o'rinni egalladi. Ilgari jamoa faqat bir marta shohsupaning eng yuqori pog'onasiga ko'tarilgan edi va hozirgi muvaffaqiyat futbol infratuzilmasini rivojlantirish va mamlakatda yosh sportchilarni tayyorlashning yuqori darajasini tasdiqlaydi.
O'zbekiston sport vazirligi jamoani ajoyib yutuqlari bilan tabriklab, rasmiy bayonot bilan chiqdi. Shuningdek, bo'lim terma jamoaning barcha a'zolari, shu jumladan murabbiylar shtabi, tibbiyot va ma'muriy guruh uchun rejalashtirilgan rag'batlantirish choralari to'g'risida xabar berdi. Bundan tashqari, asosiy e'tibor futbolchilarning yanada professional o'sishiga qaratilgan — yaqin kelajakda ular uchun milliy terma jamoaga qo'shilish uchun individual eskort va tayyorgarlik dasturi ishlab chiqiladi.
Osiyo Kubogidagi g'alaba O'zbekistonning xalqaro futbol maydonidagi obro'sini mustahkamlaydi va kelajakdagi sport yutuqlari uchun mustahkam zamin yaratadi. Ushbu g'alaba o'zbek sportchilarining yangi avlodining kuchi, iste'dodi va ambitsiyalarining ramzi bo'ldi.

Юношеская сборная Узбекистана по футболу (до 17 лет) одержала уверенную победу в финальном матче Кубка Азии, обыграв сверстников из Саудовской Аравии со счётом 2:0. Несмотря на то, что команда осталась в меньшинстве уже в первом тайме, игроки продемонстрировали высокий уровень физической подготовки, тактической выучки и несгибаемый командный дух, сумев довести матч до победы.
Триумф на турнире стал второй в истории юношеской сборной Узбекистана. Ранее команда поднималась на высшую ступень пьедестала только один раз, и нынешний успех подтверждает высокий уровень развития футбольной инфраструктуры и подготовки молодых спортсменов в стране.
Министерство спорта Узбекистана уже выступило с официальным заявлением, поздравив команду с выдающимся достижением. Ведомство также сообщило о запланированных мерах поощрения для всех участников сборной, включая тренерский штаб, медицинскую и административную группу. Кроме того, акцент сделан на дальнейшем профессиональном росте футболистов — в ближайшее время для них будет разработана индивидуальная программа сопровождения и подготовки к включению в состав национальной сборной.
Победа на Кубке Азии укрепляет авторитет Узбекистана на международной футбольной арене и создаёт прочную основу для будущих спортивных достижений. Эта победа стала символом силы, таланта и амбиций нового поколения узбекских спортсменов.