Toshkentda O'zbekiston va Saudiya Arabistonining korrupsiyaga qarshi idoralari o'rtasida ikki davlatlararo memorandum imzolandi. Hujjatlar korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida mamlakatlar o'rtasidagi faol muloqotning natijasi bo'lib, tomonlarning ushbu sohadagi ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish niyatidan dalolat beradi.
Erishilgan kelishuvlarga muvofiq O'zbekiston va Saudiya Arabistoni korrupsiyaga qarshi kurash sohasida muntazam axborot va amaliy tajriba almashadilar. Bundan tashqari, mutaxassislarning malakasini oshirish va korrupsiyaga qarshi kurashda samarali yechimlarni ishlab chiqishga qaratilgan qo'shma forumlar, davra suhbatlari, ekspert sessiyalari va o'quv tadbirlarini o'tkazish rejalashtirilgan.
Imzolangan memorandumlarning asosiy maqsadi shaffoflik siyosatini birgalikda ilgari surish, nazorat mexanizmlarini mustahkamlash va davlat institutlarining hisobdorligini oshirishdir. Davlat boshqaruvini takomillashtirish, korrupsiya xatarlarini minimallashtirish va korrupsiyaga qarshi muvofiqlik sohasida zamonaviy standartlarni joriy etish masalalariga alohida e'tibor qaratiladi.
Shartnomalarni imzolash institutsional hamkorlikni rivojlantirish va mamlakatlar o'rtasida ishonchni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Bu milliy va xalqaro miqyosda halol, ochiq va adolatli boshqaruv tizimini shakllantirish bo'yicha global sa'y-harakatlarning bir qismi sifatida muhim qadamdir.

Tashkent hosted the signing of two interstate memoranda between the anti-corruption agencies of Uzbekistan and Saudi Arabia. The documents were the result of an active dialogue between the two countries in the field of combating corruption and indicate the intention of the parties to deepen bilateral cooperation in this area.
According to the agreements reached, Uzbekistan and Saudi Arabia will regularly exchange information and practical experience in the field of anti-corruption activities. In addition, it is planned to hold joint forums, round tables, expert sessions and training events aimed at improving the skills of specialists and developing effective solutions in the fight against corruption.
The main purpose of the signed memoranda is to jointly promote transparency policies, strengthen control mechanisms and increase the accountability of state institutions. Special attention will be paid to improving public administration, minimizing corruption risks and introducing modern standards in the field of anti-corruption compliance.
The signing of the agreements opens up new opportunities for developing institutional partnership and building trust between the two countries. This is an important step in the global effort to create a fair, open and equitable system of governance, both at the national and international levels.