O'zbekiston hukumati limon eksporti hajmini sezilarli darajada oshirish, shu jumladan mahsulotlarni Rossiya bozorida faol targ'ib qilish niyatini bildirdi. Bu haqda Vazirlar Mahkamasining rasmiy portali xabar bermoqda. Amalga oshirilayotgan agrar rivojlanish dasturi doirasida 2026 yilga kelib mamlakatda kamida 72,5 ming tonna limon yig'ish rejalashtirilgan, shundan 5,55 ming tonna eksportga yo'naltiriladi. Bu ko'rsatkich o'tgan yillar hajmidan ikki baravar ko'p.
Limon mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport salohiyatining oshishi sanoatni keng ko'lamli modernizatsiya qilish natijasi bo'ladi. Mamlakatda zamonaviy issiqxona komplekslari faol rivojlanmoqda, tomchilatib sug'orish tizimlari joriy etilmoqda, ekish materialining nav tarkibi yaxshilanmoqda. Ushbu chora-tadbirlarning barchasi hosildorlikni oshirish, ekinlarning iqlim sharoitiga chidamliligi va xalqaro sifat standartlariga javob berishga qaratilgan.
Shu bilan birga, tashqi savdo kanallarini kengaytirish bo'yicha choralar ko'rilmoqda. Kelgusi yillarda brend ostida xorijiy savdo-marketing vakolatxonalarini ochish rejalashtirilgan Denov agro star. Ular o'zbek tsitrus mevalarini yaqin va uzoq xorij mamlakatlarida tizimli ravishda targ'ib qilish, to'g'ridan-to'g'ri yetkazib berish, ko'rgazmalarda ishtirok etish, chakana sotuvchilar va distribyutorlar bilan shartnomalar tuzish bilan shug'ullanadilar.
Rossiya iste'molning yuqori sig'imi, geografik yaqinligi va O'zbekistondan ekologik toza va sifatli meva-sabzavot mahsulotlariga qiziqish ortib borayotganini hisobga olib, asosiy bozorlardan biri sifatida qaralmoqda. Limon eksportining kengayishi nafaqat mamlakatlar o'rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga, balki valyuta tushumlarini ko'paytirishga, shuningdek, agrar sohada qo'shimcha ish o'rinlari yaratishga imkon beradi.

Правительство Узбекистана заявило о намерении значительно нарастить объемы экспорта лимонов, включая активное продвижение продукции на российском рынке. Об этом говорится в сообщении официального портала Кабинета Министров. В рамках реализуемой программы аграрного развития к 2026 году в стране планируется собрать не менее 72,5 тысячи тонн лимонов, из которых 5,55 тысячи тонн будет направлено на экспорт. Этот показатель более чем в два раза превышает объёмы предыдущих лет.
Увеличение производства и экспортного потенциала лимонной продукции станет результатом масштабной модернизации отрасли. В стране активно развиваются современные тепличные комплексы, внедряются капельные системы орошения, улучшается сортовой состав посадочного материала. Все эти меры направлены на повышение урожайности, устойчивость культур к климатическим условиям и соответствие международным стандартам качества.
Одновременно предпринимаются шаги по расширению внешнеторговых каналов. В ближайшие годы планируется открытие зарубежных торгово-маркетинговых представительств под брендом Denov agro star. Они займутся системным продвижением узбекских цитрусовых в странах ближнего и дальнего зарубежья, обеспечивая прямые поставки, участие в выставках, заключение контрактов с ритейлерами и дистрибьюторами.
Россия рассматривается как один из ключевых рынков сбыта, учитывая высокую ёмкость потребления, географическую близость и растущий интерес к экологически чистой и качественной плодоовощной продукции из Узбекистана. Расширение экспорта лимонов позволит не только укрепить экономические связи между странами, но и увеличить валютные поступления, а также создать дополнительные рабочие места в аграрном секторе.