Toshkentda O'zbekiston hukumati vakillarining Turkiyaning Sura Holding kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi, unda agrosanoat sohasidagi investitsiyaviy hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Asosiy e'tibor respublika hududida qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetishtirishdan tortib uni qayta ishlash va eksport qilishgacha bo'lgan to'liq tsiklli vertikal integratsiyalashgan agroklasterlarni yaratishga qaratildi.
Tomonlar ilg'or texnologiyalar va boshqaruv amaliyotlaridan foydalangan holda O'zbekiston agrosektorining mahsuldorligini oshirish bo'yicha sa'y-harakatlarni birlashtirishga qiziqish bildirdilar. Sura Holding vakillari mamlakatning qishloq xo'jaligi sohasidagi yuqori salohiyatini ta'kidlab, infratuzilmani rivojlantirishga, shu jumladan zamonaviy logistika markazlari, qayta ishlash korxonalari va issiqxona majmualarini qurishga sarmoya kiritishga tayyorligini bildirdi.
Muzokaralarda agrosanoat majmuasini raqamlashtirishga alohida e'tibor qaratildi. Hosildorlikni monitoring qilish, suv resurslarini boshqarish, xavflarni bashorat qilish va ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirishning aqlli tizimlarini joriy etish muhokama qilindi. Bunday echimlar qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishining shaffofligi, samaradorligi va barqarorligini oshiradi, shuningdek mahsulotlarni eksport qilishda xalqaro sifat standartlariga javob beradi.
Uchrashuv ishtirokchilari uzoq muddatli hamkorlikning muhimligini ta'kidladilar va aniq loyihalarni ishlab chiqish uchun qo'shma ishchi guruhlarni yaratish rejalarini belgilab oldilar. Sura Holding bilan hamkorlik natijasida O'zbekiston eksportga yo'naltirilganligini kuchaytirishi, qayta ishlangan mahsulotlarning qishloq xo'jaligi eksporti umumiy hajmidagi ulushini oshirishi va hududlarda qo'shimcha ish o'rinlari yaratishi kutilmoqda.

Tashkent hosted a meeting of representatives of the Government of Uzbekistan with the management of the Turkish company Sura Holding, where they discussed the prospects for investment cooperation in the agro-industrial sector. The main attention was paid to the creation of vertically integrated agricultural clusters on the territory of the republic with a full cycle-from the cultivation of agricultural products to its processing and export.
The parties expressed interest in joining forces to increase the productivity of the agricultural sector of Uzbekistan, using advanced technologies and management practices. Representatives of Sura Holding noted the high potential of the country in the field of agriculture and expressed their readiness to invest in infrastructure development, including the construction of modern logistics centers, processing plants and greenhouse complexes.
Special attention was paid to digitalization of the agro-industrial complex. The implementation of intelligent crop monitoring systems, water resources management, risk forecasting and automation of production processes was discussed. Such solutions will increase the transparency, efficiency and sustainability of agricultural production, as well as meet international quality standards when exporting products.
The meeting participants stressed the importance of long-term partnership and outlined plans to create joint working groups to develop specific projects. It is assumed that as a result of cooperation with Sura Holding, Uzbekistan will be able to strengthen its export orientation, increase the share of processed products in the total volume of agricultural exports and create additional jobs in the regions.