2025 yilning birinchi choragida O'zbekistondan yeryong'oq eksporti sezilarli darajada oshdi. Milliy statistika qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, uch oy ichida 4,3 ming tonna mahsulot eksport qilindi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 47,6 foizga ko'pdir. Pul ko'rinishida eksport hajmi 4,1 million dollarni tashkil etdi, bu nafaqat jismoniy ta'minot hajmining o'sishini, balki xalqaro bozorlarda o'zbek yeryong'oqlari qiymatining oshishini ham ko'rsatadi.
Asosiy import qiluvchi mamlakatlar Qozog'iston, Ozarbayjon va Pokiston bo'ldi. Ushbu bozorlar O'zbekistondan yong'oq mahsulotlariga barqaror talabni saqlab kelmoqda, bu uning sifati, raqobatbardosh narxi va etkazib berish barqarorligi bilan bog'liq.
Eksportning o'sishi yerfıstığı ekish uchun ajratilgan maydonlarning ko'payishi, shuningdek hosildorlikni oshirish va mahsulot sifatini yaxshilashga imkon beradigan zamonaviy agrotexnologiyalarning faol joriy etilishi tufayli mumkin bo'ldi. O'zbekistonlik fermerlar xalqaro standartlarga javob beradigan tomchilatib sug'orish, seleksiya yondashuvlari va texnologik yechimlardan tobora ko'proq foydalanmoqdalar.
Bundan tashqari, O'zbekiston hukumati mamlakat ichida yeryong'oqni qayta ishlashni kengaytirish va yuqori qo'shimcha qiymatga ega eksportga yo'naltirilgan mahsulotlar ishlab chiqarishni rag'batlantirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlarni ko'rib chiqmoqda. Yong'oq moyi, makaron va gazak ishlab chiqarish ustuvor yo'nalishlar qatoriga kiradi, bu nafaqat eksport daromadlarini oshirishga, balki qishloq xo'jaligi va oziq — ovqat sanoatida yangi ish o'rinlarini yaratishga imkon beradi.

В первом квартале 2025 года экспорт арахиса из Узбекистана значительно увеличился. По данным Национального статистического комитета, за три месяца было экспортировано 4,3 тысячи тонн продукции, что на 47,6% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В денежном выражении объём экспорта составил 4,1 миллиона долларов, что указывает не только на рост физических объёмов поставок, но и на увеличение стоимости узбекского арахиса на международных рынках.
Основными странами-импортёрами выступили Казахстан, Азербайджан и Пакистан. Эти рынки сохраняют устойчивый спрос на ореховую продукцию из Узбекистана, что связано с её качеством, конкурентной ценой и стабильностью поставок.
Рост экспорта стал возможен благодаря увеличению площадей, отведённых под посевы арахиса, а также активному внедрению современных агротехнологий, позволяющих повысить урожайность и улучшить качество продукции. Узбекистанские фермеры всё чаще применяют капельное орошение, селекционные подходы и технологические решения, соответствующие международным стандартам.
Кроме того, правительство Узбекистана рассматривает дополнительные меры по расширению переработки арахиса внутри страны и стимулированию выпуска экспортно-ориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью. Среди приоритетов — производство арахисового масла, паст и снеков, что позволит не только увеличить экспортные доходы, но и создать новые рабочие места в сельскохозяйственном секторе и пищевой промышленности.