2025 yilning dastlabki uch oyi yakunlari bo'yicha O'zbekistonga jalb qilingan to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar hajmi 8,7 milliard dollarni tashkil etdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 20 foizga ko'pdir. Investitsiyalar va tashqi savdo agentligi ma'lumotlari xorijiy sheriklarning mamlakat iqtisodiyotiga bo'lgan ishonchi ortib borayotgani va O'zbekistonning uzoq muddatli investitsiyalar yo'nalishi sifatida jozibadorligi oshganidan dalolat beradi.
Xorijiy investorlar farmatsevtika, energetika, agrosanoat kompleksi va transport-logistika infratuzilmasi kabi sohalarda katta qiziqish bildirishdi. Ushbu sohalar bugungi kunda milliy iqtisodiy strategiyada ustuvor hisoblanadi va davlat tomonidan faol qo'llab-quvvatlanmoqda.
Joriy yilda eng yirik investorlar Xitoy, Saudiya Arabistoni, Janubiy Koreya va Turkiya kompaniyalari bo'ldi. Ular bilan hamkorlik energetika va infratuzilmadagi strategik loyihalarni ham, ishlab chiqarish va qayta ishlash sohalaridagi qo'shma korxonalarni ham qamrab oladi.
Davlat investitsiya dasturi doirasida 2025 yilda O'zbekistonda 81 ta yirik investitsiya loyihasi, shuningdek, 8 mingdan ortiq kichik va o'rta biznes loyihalari amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu tashabbuslar joriy yil oxirigacha mamlakat iqtisodiyotiga 42 milliard dollargacha to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalarni jalb qilishga qaratilgan keng ko'lamli strategiyaning bir qismidir.
Xorijiy investitsiyalarning o'sishi amalga oshirilayotgan islohotlar, biznes iqlimining yaxshilanishi va jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuv sa'y-harakatlari barqaror natija berishini va asosiy tarmoqlarning izchil rivojlanishiga hissa qo'shishini tasdiqlaydi.

According to the results of the first three months of 2025, the volume of attracted foreign direct investment in Uzbekistan amounted to $ 8.7 billion, which is 20% higher than in the same period last year. Data from the Agency for Investment and Foreign Trade indicate the growing confidence of foreign partners in the country's economy and the increasing attractiveness of Uzbekistan as a destination for long-term investment.
Foreign investors showed the greatest interest in such industries as pharmaceuticals, energy, agro-industrial complex and transport and logistics infrastructure. These areas are now considered a priority in the national economic strategy and are actively supported by the state.
The largest investors this year were companies from China, Saudi Arabia, South Korea and Turkey. Cooperation with them covers both strategic projects in the energy and infrastructure sectors, as well as joint ventures in the manufacturing and processing industries.
As part of the state investment program for 2025, Uzbekistan plans to implement 81 major investment projects, as well as over 8 thousand small and medium-sized business projects. These initiatives are part of a large-scale strategy aimed at attracting up to $ 42 billion in direct investment in the country's economy by the end of this year.
The growth of foreign investment confirms that ongoing reforms, improving the business climate and efforts to integrate into the global economy are producing stable results and contributing to the progressive development of key industries.