Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining (CEYR) so'nggi ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yil mart oyida O'zbekistonda ishbilarmonlik iqlimi indeksi fevral oyiga nisbatan 8 punktga oshib, 61 punktga yetdi. Ushbu o'sish iqtisodiy muhitdagi ijobiy o'zgarishlarni aks ettiradi va mamlakatda ishbilarmonlik faolligining kuchayganligini ko'rsatadi.
Ishbilarmonlik muhiti indeksi tadbirkorlik hamjamiyatidagi kayfiyatning muhim ko'rsatkichidir. Uning o'sishi shuni ko'rsatadiki, biznes iqtisodiy sharoitlarni qulay deb biladi va keyingi rivojlanishga tayyor. Mart oyida qurilish, qishloq xo'jaligi va xizmat ko'rsatish sohalari kabi sohalarda eng katta dinamika qayd etildi — aynan shu sohalar tadbirkorlik ishonchini oshirishda etakchiga aylandi.
So'rovda qatnashgan kompaniyalarning 78% dan ortig'i kelgusi uch oy uchun o'z istiqbollarini ijobiy baholadi. Kayfiyatning yaxshilanishiga ta'sir ko'rsatgan asosiy omillar orasida tadbirkorlar ma'muriy to'siqlarning pasayishi, soliq ma'muriyatchiligini soddalashtirish va moliyalashtirishdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishni ta'kidladilar.
Hukumat biznes yuritish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo'yicha tizimli ishlarni davom ettirmoqda. Ustuvor yo'nalishlar qatoriga davlat xizmatlarini raqamlashtirish, moliya institutlarini modernizatsiya qilish, kichik va o'rta korxonalarni qo'llab-quvvatlash mexanizmlarini rivojlantirish, shuningdek, tartibga solish muhitining shaffofligini oshirish kiradi.
Ishbilarmonlik muhitini izchil takomillashtirish amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar samaradorligini tasdiqlaydi va O'zbekistonning istiqbolli va ochiq iqtisodiyotga ega davlat sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi.

Согласно последним данным Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), в марте 2025 года индекс делового климата в Узбекистане достиг 61 пункта, увеличившись на 8 пунктов по сравнению с февралем. Такой рост отражает положительные изменения в экономической среде и свидетельствует об усилении деловой активности в стране.
Индекс делового климата является важным показателем настроений в предпринимательском сообществе. Его рост указывает на то, что бизнес воспринимает экономические условия как благоприятные и готов к дальнейшему развитию. В марте наибольшая динамика зафиксирована в таких секторах, как строительство, сельское хозяйство и сфера услуг — именно эти отрасли стали лидерами по росту предпринимательской уверенности.
Более 78% компаний, участвовавших в опросе, положительно оценили свои перспективы на ближайшие три месяца. Среди ключевых факторов, повлиявших на улучшение настроений, предприниматели назвали снижение административных барьеров, упрощение налогового администрирования и расширение возможностей доступа к финансированию.
Власти продолжают системную работу по созданию благоприятных условий для ведения бизнеса. Среди приоритетных направлений — цифровизация государственных услуг, модернизация финансовых институтов, развитие механизмов поддержки малого и среднего предпринимательства, а также повышение прозрачности регуляторной среды.
Поступательное улучшение делового климата подтверждает эффективность проводимых экономических реформ и укрепляет позиции Узбекистана как государства с перспективной и открытой экономикой.