O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev aholi o'rtasida ommaviy sportni rivojlantirish va ommalashtirishga qaratilgan keng ko'lamli dastur boshlanganini e'lon qildi. Davlat rahbari matbuot xizmatining ma'lumotlariga ko'ra, tashabbusning asosiy maqsadi jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug'ullanadigan fuqarolar sonini 10 milliondan 15 milliongacha oshirishdir.
Dastur doirasida turli yosh va ijtimoiy toifalarga mo'ljallangan bir qator yangi sport tadbirlari o'tkazilishi ko'zda tutilgan. Ular orasida "Mahalla Ligasi", "maktab ligasi", "talabalar Ligasi", "vazir Kubogi"va" kasaba uyushmalari Kubogi " bor. Ushbu musobaqalar mamlakatda sport faoliyatini rag'batlantirish tizimining muhim qismi bo'ladi.
G'oliblar va sovrindorlar qimmatbaho mukofotlarga, shu jumladan kvartiralar, avtomobillar, shuningdek, respublikaning yetakchi sport muassasalarida ta'lim olish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Mazkur dasturni amalga oshirish sog'lom turmush tarzi madaniyatini shakllantirish va O'zbekistonning sport salohiyatini rivojlantirishda muhim qadam bo'lishi kutilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев объявил о старте масштабной программы, направленной на развитие и популяризацию массового спорта среди населения. По данным пресс-службы главы государства, основная цель инициативы — увеличить количество граждан, регулярно занимающихся физической культурой и спортом, с 10 до 15 миллионов человек.
В рамках программы предусмотрено проведение целого ряда новых спортивных мероприятий, рассчитанных на различные возрастные и социальные категории. Среди них — «Лига махалли», «Школьная лига», «Лига студентов», «Кубок министра» и «Кубок профсоюзов». Эти соревнования станут важной частью системы поощрения спортивной активности в стране.
Победители и призёры получат ценные награды, включая квартиры, автомобили, а также возможность пройти обучение в ведущих спортивных учреждениях республики. Ожидается, что реализация данной программы станет значительным шагом в формировании культуры здорового образа жизни и развитии спортивного потенциала Узбекистана.