16 aprel kuni O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Germaniya bilan investitsiya va savdo hamkorligini chuqurlashtirish bo'yicha yangi qadamlar qo'yganini ma'lum qildi. Trend agentligi ma'lumotlariga ko'ra, muzokaralar davomida tomonlar istiqbolli qo'shma loyihalarni, shuningdek, ikki mamlakat o'rtasidagi tovar ayirboshlashni ko'paytirish choralarini muhokama qildilar.
Sanoat, energetika va logistika o'zaro hamkorlikning asosiy yo'nalishlariga aylandi. O'zbekiston milliy iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va yuqori texnologiyali tarmoqlarni rivojlantirishga ko'maklashadigan nemis investitsiyalari va ilg'or texnologiyalarni jalb qilishdan manfaatdorligini yana bir bor ta'kidladi.
O'zbekiston va Germaniya o'rtasidagi hamkorlikning mustahkamlanishi ikki mamlakat biznesi uchun qulay shart-sharoitlar yaratib, qo'shma korxonalar uchun yangi imkoniyatlar ochib, savdo aloqalarini kengaytirmoqda. Ushbu hamkorlik ikki davlatning strategik manfaatlariga mos keladi va O'zbekistonning jahon iqtisodiyotiga yanada integratsiyalashuviga yordam beradi.

On April 16, the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan announced new steps to deepen investment and trade cooperation with Germany. During the talks, the parties discussed promising joint projects, as well as measures to increase trade turnover between the two countries.
The key areas of cooperation were industry, energy and logistics. Uzbekistan confirmed its interest in attracting German investments and advanced technologies that will contribute to the modernization of the national economy and the development of high-tech industries.
Strengthening the partnership between Uzbekistan and Germany creates favorable business conditions for both countries, opening up new opportunities for joint ventures and expanding trade ties. This cooperation is in line with the strategic interests of the two countries and contributes to the further integration of Uzbekistan into the world economy.