Hozirgi vaqtda biznes aloqalaridagi intervyu to'liq metrajli tasvir materiali maqomiga ega. Shuning uchun kelajakdagi nashr uchun keng qamrovli savollarni tayyorlash jiddiy tahliliy ishlarni talab qiladi. Suhbatni tayyorlashda suhbatdoshning vazifalariga nafaqat biznes hamjamiyati ishtirokchisining taqdimoti, balki maqsadli auditoriya uchun ma'lumotlarning dekodlanishi ham kiradi. Keyinchalik, biz biznes vakillari, birinchi darajali shou-biznes yulduzlari, dizaynerlar, moda dizaynerlari, psixologlar va boshqalar bilan 50 ta suhbatga asoslangan nashrimizdan intervyu ishlab chiqish bo'yicha professional qo'llanmani taqdim etamiz.
Intervyu manbalarini monitoring qilish
Intervyu savollari ro'yxatini tuzishni boshlashdan oldin, taqdim etilgan tashkilot/fikr rahbari haqidagi barcha axborot manbalarini har tomonlama o'rganish kerak. Bunga quyidagilar kiradi: korporativ veb-sayt, ommaviy axborot vositalari nashrlari, ushbu biznesning asosiy xodimlarining ijtimoiy tarmoqlari.
Oldingi intervyularga alohida e'tibor berilishi kerak (agar mavjud bo'lsa). Bunday holda, biznes haqida qanday savollarga javoblar borligini aniqlash osonroq bo'ladi, bu sizning savollaringiz to'plamini tuzishda taKrorlanmasliKKa yoki boshqa tomondan allaqachon ma'lum bo'lgan ma'lumotlarni "ajratib turadigan" boshqa formulalarni berishga imkon beradi.
Ba'zan, umuman olganda, hech bo'lmaganda qisman "mavzuda"bo'lish uchun kelajakdagi suhbatdoshning faoliyat sohasi bilan tanishishga arziydi.
Savollar soni
Optimal raqam: 10-15 savol. Ba'zi savollar murakkab bo'lishi mumkin: agar kerak bo'lsa, asosiy savol aniqlik kirituvchilar bilan to'ldiriladi. Masalan, " bizga ayting-chi, n loyihasining bunday ulkan muvaffaqiyati nima bilan bog'liq?"aniqlanishi mumkin. Savol qo'shing " ushbu loyihaning keyingi istiqbollarini qanday ko'rasiz?, va hokazo.
Suhbatning asosiy mavzulari
Suhbatning aniqlovchi semantik bloklari sifatida quyidagi pozitsiyalar ko'rsatilgan:
- tashkilot/shaxs haqida umumiy ma'lumot;
- korporativ falsafa;
- muvaffaqiyatlar (Tercihen raqamlarda);
- asosiy loyihalar;
- asosiy xodimlar;
- sanoat muammolari;
- biznesning ijtimoiy javobgarligi masalalari;
- rivojlanish istiqbollari;
- rejalashtirilgan loyihalarning" issiq " e'lonlari;
- ekspert tavsiyalari.
Shaxsiy mavzulardagi savollardan qochish afzaldir. Ular suhbatdoshning biznes sohasi ushbu jihat bilan chambarchas bog'liq bo'lgan hollarda mos keladi. Masalan, to'y va bolalar bayramlarini tashkil etish, oilaviy biznes va boshqalar) yoki katta bayramlar arafasida (yangi yil) mavzulardan biri uchun ko'zoynaklar sifatida.
Vizual hamrohlik
Agar video formati tayyorlanayotgan bo'lsa, unda hamma narsa aniq. Matnli intervyu bo'lsa, ideal dizayn varianti shaxsiy fotosessiyadir. Agar fotosessiyani o'tkazish imkoniyati bo'lmasa, unda tashkilotdan 5-10 ta korporativ fotosuratlarni so'rash kerak. Fotosuratlar ta'sirlangan mavzularni to'liq namoyish qilishi muhimdir.
Yakuniy qoidalar
Hazildan foydalanish professional doirada mos keladi. Shu bilan birga, biznes intervyusida "sariq matbuot uchun" provokatsion savollar deyarli aylanmaydi.
Matn versiyasida material tahrir qilinishiga tayyor bo'ling. Bu yakuniy materialning yaxlitligini ta'minlash uchun kerak. Va hech kim suhbatdoshning tahrirlarini bekor qilmadi.
Materialni faqat suhbatning yakuniy tartibi suhbatdosh yoki uning vakillari tomonidan tasdiqlanganda nashr eting.

Currently, an interview in business communications has the status of a full-format image material. Therefore, the preparation of exhaustive questions for future publication requires serious analytical work. When preparing a conversation, the interviewer's tasks include not only presenting a member of the business community, but also deciphering information for the target audience. Next, we will present a professional interview development guide from our publication, which is based on 50 interviews with business representatives, first-rate show business stars, designers, fashion designers, psychologists and many others.
Monitoring sources for interviews
Before starting to compile a list of interview questions, it is necessary to comprehensively study all information sources about the represented organization/opinion leader. This includes: a corporate website, publications in the media, and social networks of key employees of this business.
Special attention should be paid to previous interviews (if any). In this case, it will be easier to find out which questions about the business already have answers, which allows you not to repeat yourself when compiling your own pool of questions or ask other wording that will "highlight" already known information from other sides.
Sometimes, in general terms, it is worth getting acquainted with the field of activity of the future interlocutor, in order to be at least partially "in the topic".
Number of questions
Optimal number: 10-15 questions. Some questions can also be composite: the main question is supplemented with clarifying ones if necessary. For example, the question " Tell us what is the reason for such a huge success of project N?" can be updated. We add the question "How do you see the future prospects of this project?", and so on.
Main topics of the interview
The following positions are designated as defining semantic blocks of the interview::
- general information about the organization/person;
- corporate philosophy;
- success (preferably in numbers);
- key projects;
- key employees;
- industry issues;
- business social responsibility issues;
- prospects for development;
- hot announcements of planned projects;
- expert recommendations.
Questions about personal matters should preferably be avoided. They are appropriate in cases where the interviewee's field of business is closely related to this aspect. For example, organization of weddings and children's parties, family business, etc.) or on the eve of big holidays (New Year's Eve) as eyeliners for one of the topics.
Visual support
If a video format is being prepared, then everything is clear here. In the case of a text interview, the ideal design option is a personal photo shoot. If you can't hold a photo session, you should request 5-10 corporate photos from the organization. It is important that the photos fully reflect the topics covered.
Final provisions
The use of humor is appropriate in a professional context. At the same time, provocative questions "for the yellow press" in a business interview are unlikely to roll.
Be prepared for the fact that the text version of the material will be edited. This is necessary to ensure the integrity of the final material. And no one canceled edits from the interlocutor either.
Publish the material only when the final layout of the interview has been approved by the interviewee or their representatives.
This list goes on and on, but in this article we have outlined the main aspects that should be followed when preparing an interview. We wish you to try out this information genre as soon as possible in the framework of your business projects!