Hozirgi vaqtda biznes aloqalaridagi intervyu to'liq metrajli tasvir materiali maqomiga ega. Shuning uchun kelajakdagi nashr uchun keng qamrovli savollarni tayyorlash jiddiy tahliliy ishlarni talab qiladi. Suhbatni tayyorlashda suhbatdoshning vazifalariga nafaqat biznes hamjamiyati ishtirokchisining taqdimoti, balki maqsadli auditoriya uchun ma'lumotlarning dekodlanishi ham kiradi. Keyinchalik, biz biznes vakillari, birinchi darajali shou-biznes yulduzlari, dizaynerlar, moda dizaynerlari, psixologlar va boshqalar bilan 50 ta suhbatga asoslangan nashrimizdan intervyu ishlab chiqish bo'yicha professional qo'llanmani taqdim etamiz.
Intervyu manbalarini monitoring qilish
Intervyu savollari ro'yxatini tuzishni boshlashdan oldin, taqdim etilgan tashkilot/fikr rahbari haqidagi barcha axborot manbalarini har tomonlama o'rganish kerak. Bunga quyidagilar kiradi: korporativ veb-sayt, ommaviy axborot vositalari nashrlari, ushbu biznesning asosiy xodimlarining ijtimoiy tarmoqlari.
Oldingi intervyularga alohida e'tibor berilishi kerak (agar mavjud bo'lsa). Bunday holda, biznes haqida qanday savollarga javoblar borligini aniqlash osonroq bo'ladi, bu sizning savollaringiz to'plamini tuzishda taKrorlanmasliKKa yoki boshqa tomondan allaqachon ma'lum bo'lgan ma'lumotlarni "ajratib turadigan" boshqa formulalarni berishga imkon beradi.
Ba'zan, umuman olganda, hech bo'lmaganda qisman "mavzuda"bo'lish uchun kelajakdagi suhbatdoshning faoliyat sohasi bilan tanishishga arziydi.
Savollar soni
Optimal raqam: 10-15 savol. Ba'zi savollar murakkab bo'lishi mumkin: agar kerak bo'lsa, asosiy savol aniqlik kirituvchilar bilan to'ldiriladi. Masalan, " bizga ayting-chi, n loyihasining bunday ulkan muvaffaqiyati nima bilan bog'liq?"aniqlanishi mumkin. Savol qo'shing " ushbu loyihaning keyingi istiqbollarini qanday ko'rasiz?, va hokazo.
Suhbatning asosiy mavzulari
Suhbatning aniqlovchi semantik bloklari sifatida quyidagi pozitsiyalar ko'rsatilgan:
- tashkilot/shaxs haqida umumiy ma'lumot;
- korporativ falsafa;
- muvaffaqiyatlar (Tercihen raqamlarda);
- asosiy loyihalar;
- asosiy xodimlar;
- sanoat muammolari;
- biznesning ijtimoiy javobgarligi masalalari;
- rivojlanish istiqbollari;
- rejalashtirilgan loyihalarning" issiq " e'lonlari;
- ekspert tavsiyalari.
Shaxsiy mavzulardagi savollardan qochish afzaldir. Ular suhbatdoshning biznes sohasi ushbu jihat bilan chambarchas bog'liq bo'lgan hollarda mos keladi. Masalan, to'y va bolalar bayramlarini tashkil etish, oilaviy biznes va boshqalar) yoki katta bayramlar arafasida (yangi yil) mavzulardan biri uchun ko'zoynaklar sifatida.
Vizual hamrohlik
Agar video formati tayyorlanayotgan bo'lsa, unda hamma narsa aniq. Matnli intervyu bo'lsa, ideal dizayn varianti shaxsiy fotosessiyadir. Agar fotosessiyani o'tkazish imkoniyati bo'lmasa, unda tashkilotdan 5-10 ta korporativ fotosuratlarni so'rash kerak. Fotosuratlar ta'sirlangan mavzularni to'liq namoyish qilishi muhimdir.
Yakuniy qoidalar
Hazildan foydalanish professional doirada mos keladi. Shu bilan birga, biznes intervyusida "sariq matbuot uchun" provokatsion savollar deyarli aylanmaydi.
Matn versiyasida material tahrir qilinishiga tayyor bo'ling. Bu yakuniy materialning yaxlitligini ta'minlash uchun kerak. Va hech kim suhbatdoshning tahrirlarini bekor qilmadi.
Materialni faqat suhbatning yakuniy tartibi suhbatdosh yoki uning vakillari tomonidan tasdiqlanganda nashr eting.

В настоящее время интервью в бизнес-коммуникациях имеет статус полноформатного имиджевого материала. Поэтому подготовка исчерпывающих вопросов для будущей публикации требует серьезной аналитической работы. При подготовке беседы в задачи интервьюера входит не только презентация участника бизнес-сообщества, но и расшифровка информации для целевой аудитории. Далее мы представим профессиональный гайд по разработке интервью от нашего издания, который основан на 50 интервью с представителями бизнеса, звездами шоу-бизнеса первой величины, дизайнерами, модельерами, психологами и многими другими.
Мониторинг источников для интервью
Прежде, чем приступать к составлению списка вопросов к интервью, необходимо комплексно изучить все информационные источники о представляемой организации/лидере мнений. Сюда входят: корпоративный сайт, публикации в СМИ, социальные сети ключевых сотрудников данного бизнеса.
Особое внимание стоит уделить предыдущим интервью (если они есть). В этом случае будет проще сориентироваться, на какие вопросы о бизнесе уже есть ответы, что позволяет не повторяться при составлении своего пула вопросов или задать иные формулировки, которые «подсветят» уже известную информацию с иных сторон.
Иногда в общих чертах стоит ознакомиться и со сферой деятельности будущего собеседника, чтобы хотя бы частично быть «в теме».
Количество вопросов
Оптимальная цифра: 10-15 вопросов. Некоторые вопросы могут быть и составными: основной вопрос дополняется уточняющими при необходимости. Например, вопрос «Расскажите, с чем связан такой бешеный успех проекта N?» может быть уточнен. Добавляем вопрос «Какими вы видите дальнейшие перспективы данного проекта?», и так далее.
Основные темы интервью
В качестве определяющих смысловых блоков интервью обозначаются следующие позиции:
– общая информации об организации/персоне;
– корпоративная философия;
– успехи (желательно, в цифрах);
– ключевые проекты;
– ключевые сотрудники;
– проблемы индустрии;
– вопросы социальной ответственности бизнеса;
– перспективы для развития;
– «горячие» анонсы запланированных проектов;
– экспертные рекомендации.
Вопросов на личные темы предпочтительнее избегать. Они уместны в случаях, когда сфера бизнеса интервьюируемого тесно связана с данным аспектом. Например, организация свадеб и детских праздников, семейный бизнес и т.д.) или накануне больших праздников (Новый год) в качестве подводок для одной из тем.
Визуальное сопровождение
Если готовится видеоформат, то здесь все понятно. В случае текстового интервью идеальный вариант оформления – это персональная фотосессия. Если возможности провести фотосессию нет, то необходимо запросить у организации 5-10 корпоративных фотографий. Важно, чтобы фото полноценно отображали затрагиваемые тематики.
Заключительные положения
Использование юмора уместно в профессиональных рамках. При этом провокационные вопросы «для желтой прессы» в деловом интервью вряд ли прокатят.
Будьте готовы к тому, что в текстовом варианте материал будет подвергаться редактуре. Это нужно для обеспечения целостности конечного материала. Да и правки со стороны собеседника также никто не отменял.
Публикацию материала осуществляйте только тогда, когда итоговый макет интервью был утвержден собеседником или его представителями.
Данный список можно и продолжать, но в данной статье мы обозначили основные аспекты, которых следует придерживаться при подготовке интервью. Желаем вам поскорее опробовать данный информационный жанр в рамках своих бизнес-проектов!