O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 14 martdagi qaroriga muvofiq, joriy yilda tadbirkor ayollar tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarni qo'llab-quvvatlash uchun 200 million dollar ajratiladi. Bu haqda iqtisodiyot va moliya vazirligi matbuot xizmati ma'lum qildi.
Mablag'lar ayollar tadbirkorligini har tomonlama qo'llab-quvvatlashga, jumladan, soliqsiz kreditlar berish, o'quv dasturlarini tashkil etish va mamlakatning turli mintaqalarida ayollar uchun yangi ish o'rinlari yaratishga yo'naltiriladi. Ayollarni kichik va o'rta biznesga jalb qilish, shuningdek, ularning kasbiy tayyorgarligiga alohida e'tibor qaratish rejalashtirilgan.
Dasturning maqsadi ayollarning iqtisodiy faolligini oshirish va ularning mamlakat iqtisodiyotidagi rolini mustahkamlashdir. Tashabbusni amalga oshirish 2 million ayolni ish bilan ta'minlash, shuningdek, ularning 250 ming nafarini amaliy kasbiy ko'nikmalar va tadbirkorlik asoslari bo'yicha o'qitish imkonini berishi kutilmoqda.
Dastur ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, ularning moliyaviy mustaqilligini oshirish va ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan bo'lib, bu gender tengligini ta'minlash va oilalarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash bo'yicha davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlariga mos keladi.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 марта 2025 года, в текущем году на поддержку проектов, реализуемых женщинами-предпринимателями, будет выделено $200 миллионов. Об этом сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
Средства будут направлены на комплексную поддержку женского предпринимательства, включая предоставление беззалоговых кредитов, организацию обучающих программ и создание новых рабочих мест для женщин в различных регионах страны. Особое внимание планируется уделить вовлечению женщин в малый и средний бизнес, а также их профессиональной подготовке.
Цель программы заключается в содействии экономической активности женщин и укреплении их роли в экономике страны. Ожидается, что реализация инициативы позволит обеспечить занятость для 2 миллионов женщин, а также обучить 250 тысяч из них практическим профессиональным навыкам и основам предпринимательства.
Программа направлена на расширение экономических возможностей женщин, повышение их финансовой самостоятельности и укрепление социальной стабильности, что соответствует приоритетам государственной политики по обеспечению гендерного равенства и всесторонней поддержки семей.