20 mart kuni Uzbekistan Airports raisi Javlonbek Umarxo'jayev kompaniya o'zining birinchi yevroobligatsiyalarini joylashtirishni rejalashtirayotganini ma'lum qildi 100 million dollarga yil oxirigacha.
Yanvar oyida O'zbekiston prezidenti Uzbekistan Airports kompaniyasiga evro-obligatsiyalar chiqarish orqali moliyalashtirishni jalb qilishni buyurdi. Buning uchun transformatsiya kompaniyasi rahbarining o'rinbosari Evropadagi potentsial investorlar bilan muzokaralar olib bordi.
Mart oyida Uzbekistan Airports kredit reytingini olish uchun reyting agentligi bilan shartnoma imzoladi. Agentlik may oyining o'rtalariga qadar baholashni yakunlashi kutilmoqda. Keyin kompaniya xalqaro amaliyotga mos keladigan ikkinchi agentlik bilan hamkorlikni boshlaydi.
"Biz noyabr oyiga qadar mablag 'jalb qilishni kutmoqdamiz", dedi Umarxo'jayev.
Uzbekistan Airports aeroportlarni rekonstruksiya qilish uchun mablag ' ajratishni rejalashtirmoqda. Asosiy loyihalardan biri Toshkent aeroportida yangi yuk terminalini qurishdir.
16 yanvar kuni prezident ishtirok etishni buyurdi 400 million dollar transport sanoatiga. Ulardan Uzbekistan Airports 100 million dollar oladi, qolgan 300 million dollar boshqa loyihalarga, shu jumladan aviatsiyaga yuboriladi. Masalan, Uzbekistan Airways Deutsche Bank bilan moliyalashtirish bo'yicha muzokaralar olib bormoqda.
Avvalroq Uzbekistan Airports Toshkent aeroportida jo'nash va kelish zallarini birlashtirish 2026 yil iyun oyiga qadar yakunlanishini e'lon qilgan edi.

20 марта председатель Uzbekistan Airports Жавлонбек Умарходжаев заявил, что компания планирует разместить свои первые еврооблигации на $100 млн до конца года.
В январе президент Узбекистана поручил Uzbekistan Airports привлечь финансирование через выпуск еврооблигаций. Для этого заместитель главы компании по трансформации провёл переговоры с потенциальными инвесторами в Европе.
В марте Uzbekistan Airports подписала контракт с рейтинговым агентством, чтобы получить кредитный рейтинг. Ожидается, что агентство завершит оценку к середине мая. Затем компания начнёт сотрудничество со вторым агентством, что соответствует международной практике.
«Мы рассчитываем привлечь средства к ноябрю», — отметил Умарходжаев.
Uzbekistan Airports планирует направить средства на реконструкцию аэропортов. Один из ключевых проектов — строительство нового грузового терминала в аэропорту Ташкента.
16 января президент поручил привлечь $400 млн в транспортную отрасль. Из них $100 млн получит Uzbekistan Airports, а остальные $300 млн направят на другие проекты, включая авиацию. Например, Uzbekistan Airways ведёт переговоры с Deutsche Bank о финансировании.
Ранее Uzbekistan Airports анонсировала, что объединение залов вылета и прилёта в аэропорту Ташкента завершится к июню 2026 года.