2025-yil 1-maydan boshlab O'zbekistonda o'z-o'zini ish bilan band fuqarolar yakka tartibdagi tadbirkorlar (yakka tartibdagi tadbirkorlar) yoki yuridik shaxslar sifatida bepul ro'yxatdan o'tishlari mumkin bo'ladi.ushbu chora kichik va o'rta biznesni (isb) rivojlantirishni rag'batlantiradi va uning kengayishiga yordam beradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 19 mart kuni tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash bo'yicha bir qator yangi tashabbuslarni mustahkamlab, tegishli farmonni imzoladi.
Dasturning asosiy maqsadlari:
- Kichik va o'rta biznesning YaIMdagi ulushini 55 foizga, sanoat va eksportdagi ulushini 34 foizga, bandligini 75 foizga yetkazish%;
-Kamida 600 ta subyektni "tadbirkor-Chempionlar"maqomiga ko' paytirish;
- Kichik biznesning kommunal, qurilish va ijtimoiy sohalardagi ulushini ikki baravar oshirish;
- 100 dan ortiq xodimga ega 4000 ta korxona tashkil etish;
- 200 ta startap va 100 ta tovar mahsulotlarini ishlab chiqarishni boshlang;
- Agrosektorni rivojlantirish: 30 ming gektarga yuqori rentabellikga ega ekinlarni etishtirish, 16 ta agropark va 9 ta agrosanoat majmuasini yaratish.
Yakka tartibdagi tadbirkorlar yakka tartibdagi tadbirkor, mikrofirma yoki kichik korxona maqomiga ega bo'lib, soliqsiz kreditlar olishlari mumkin:
- Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 50 mln so 'mgacha (ilgari 33 mln so' m);
Kichik biznesni qo'llab-quvvatlash dasturi bo 'yicha 150 mln so' mgacha (ilgari 100 mln so ' m).
O'rta va yirik korxonalar QQSni tezlashtirilgan tartibda — 7 kun ichida qaytarish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Markaziy bank 2025-yilda IIVni rivojlantirish uchun 120 trln so'm mablag ' ajratadi. Ushbu summadan 22 trillion so'm maxsus tadbirkorlik dasturlariga yo'naltiriladi.

Starting from May 1, 2025, self-employed citizens will be able to register as individual entrepreneurs or legal entities for free in Uzbekistan. This measure encourages the development of small and medium-sized businesses (SMEs) and promotes their consolidation.
President Shavkat Mirziyoyev signed a corresponding decree on March 19, consolidating a number of new initiatives to support entrepreneurship.
Main objectives of the program:
- Increase the share of small and medium-sized businesses in GDP to 55%, in industry and exports to 34%, in employment to 75%;
- Expand at least 600 entities to the status of "champion entrepreneurs";
- To double the share of small businesses in the municipal, construction and social sectors;
- Create 4,000 businesses with more than 100 employees;
- Launch 200 startups and 100 branded production facilities;
– Develop the agricultural sector: grow high-yield crops on 30 thousand hectares, create 16 agricultural parks and 9 agro-industrial complexes.
The self-employed, having received the status of an individual entrepreneur, microfirm or small enterprise, will be able to apply for unsecured loans:
- Up to 50 million soums under the family entrepreneurship program (previously 33 million soums);
- Up to 150 million soums under the small business support program (previously 100 million soums).
Medium and large businesses will be able to return VAT on an expedited basis — within 7 days.
The Ministry of Economy and Finance and the Central Bank will allocate 120 trillion soums for the development of SMEs in 2025. Of this amount, 22 trillion soums will be allocated for special business programs.