2025-yil 1-maydan boshlab O'zbekistonda o'z-o'zini ish bilan band fuqarolar yakka tartibdagi tadbirkorlar (yakka tartibdagi tadbirkorlar) yoki yuridik shaxslar sifatida bepul ro'yxatdan o'tishlari mumkin bo'ladi.ushbu chora kichik va o'rta biznesni (isb) rivojlantirishni rag'batlantiradi va uning kengayishiga yordam beradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 19 mart kuni tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash bo'yicha bir qator yangi tashabbuslarni mustahkamlab, tegishli farmonni imzoladi.
Dasturning asosiy maqsadlari:
- Kichik va o'rta biznesning YaIMdagi ulushini 55 foizga, sanoat va eksportdagi ulushini 34 foizga, bandligini 75 foizga yetkazish%;
-Kamida 600 ta subyektni "tadbirkor-Chempionlar"maqomiga ko' paytirish;
- Kichik biznesning kommunal, qurilish va ijtimoiy sohalardagi ulushini ikki baravar oshirish;
- 100 dan ortiq xodimga ega 4000 ta korxona tashkil etish;
- 200 ta startap va 100 ta tovar mahsulotlarini ishlab chiqarishni boshlang;
- Agrosektorni rivojlantirish: 30 ming gektarga yuqori rentabellikga ega ekinlarni etishtirish, 16 ta agropark va 9 ta agrosanoat majmuasini yaratish.
Yakka tartibdagi tadbirkorlar yakka tartibdagi tadbirkor, mikrofirma yoki kichik korxona maqomiga ega bo'lib, soliqsiz kreditlar olishlari mumkin:
- Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida 50 mln so 'mgacha (ilgari 33 mln so' m);
Kichik biznesni qo'llab-quvvatlash dasturi bo 'yicha 150 mln so' mgacha (ilgari 100 mln so ' m).
O'rta va yirik korxonalar QQSni tezlashtirilgan tartibda — 7 kun ichida qaytarish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Markaziy bank 2025-yilda IIVni rivojlantirish uchun 120 trln so'm mablag ' ajratadi. Ushbu summadan 22 trillion so'm maxsus tadbirkorlik dasturlariga yo'naltiriladi.

С 1 мая 2025 года в Узбекистане самозанятые граждане смогут бесплатно зарегистрироваться в качестве индивидуальных предпринимателей (ИП) или юридических лиц. Эта мера стимулирует развитие малого и среднего бизнеса (МСБ) и способствует его укрупнению.
Президент Шавкат Мирзиёев подписал соответствующий указ 19 марта, закрепив ряд новых инициатив по поддержке предпринимательства.
Основные цели программы:
– Довести долю малого и среднего бизнеса в ВВП до 55%, в промышленности и экспорте до 34%, в занятости до 75%;
– Укрупнить не менее 600 субъектов до статуса «предпринимателей-чемпионов»;
– Увеличить долю малого бизнеса в коммунальном, строительном и социальном секторах в два раза;
– Создать 4000 предприятий с численностью более 100 сотрудников;
– Запустить 200 стартапов и 100 производств брендовой продукции;
– Развить агросектор: вырастить высокодоходные культуры на 30 тыс. га, создать 16 агропарков и 9 агропромышленных комплексов.
Самозанятые, получив статус ИП, микрофирмы или малого предприятия, смогут оформить беззалоговые кредиты:
– До 50 млн сумов в рамках программы семейного предпринимательства (ранее 33 млн сумов);
– До 150 млн сумов по программе поддержки малого бизнеса (ранее 100 млн сумов).
Средний и крупный бизнес получит возможность вернуть НДС в ускоренном порядке — в течение 7 дней.
Министерство экономики и финансов и Центральный банк выделят 120 трлн сумов на развитие МСБ в 2025 году. Из этой суммы 22 трлн сумов направят на специальные предпринимательские программы.