Ilgari, ushbu sertifikatni olish uchun xodimlar tegishli organlarga shaxsan murojaat qilishlari kerak edi. Bu vaqt talab qildi va qo'shimcha kuch talab qildi. Endi jarayon ancha soddalashtirildi-hujjatni istalgan vaqtda uydan chiqmasdan olish mumkin.
Qaysi tashkilotlar yangi tartibga kiradi?
Quyidagi tuzilmalar xodimlari onlayn sertifikat olish huquqiga ega bo'lishdi:
- Ichki ishlar vazirligi;
- Favqulodda vaziyatlar vazirliklari;
- Mudofaa vazirligi;
- Davlat bojxona qo'mitasi;
Milliy gvardiya.
Raqamli mexanizmni joriy etish Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 20-noyabrdagi 612-sonli qarori tufayli amalga oshirildi. Hujjatga ko'ra, sertifikat bepul taqdim etiladi, bu esa huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari uchun qo'shimcha xarajatlar zarurligini istisno qiladi.
Sertifikat olish uchun yagona davlat portaliga kirish va tegishli xizmatdan foydalanish kifoya. Jarayon bir necha daqiqa davom etadi, bu sizga kerakli ma'lumotlarni olishni osonlashtiradi va byurokratik kechikishlarning oldini oladi.

Сотрудники военизированных государственных организаций Узбекистана теперь могут получать справку о состоянии пенсионного счёта в онлайн-режиме через Единый интерактивный государственный портал my.gov.uz.
Ранее для получения данной справки работникам приходилось обращаться в соответствующие органы лично. Это занимало время и требовало дополнительных усилий. Теперь процесс значительно упростился — документ можно получить в любое время, не выходя из дома.
Какие организации подпадают под новый порядок?
Право на получение справки в онлайн-режиме получили сотрудники следующих структур:
– Министерства внутренних дел;
– Министерства по чрезвычайным ситуациям;
– Министерства обороны;
– Государственного таможенного комитета;
– Национальной гвардии.
Внедрение цифрового механизма стало возможным благодаря Постановлению Кабинета Министров № 612 от 20 ноября 2023 года. Согласно документу, справка предоставляется бесплатно, что исключает необходимость дополнительных расходов для сотрудников силовых структур.
Для получения справки достаточно авторизоваться на Едином государственном портале и воспользоваться соответствующей услугой. Процесс занимает всего несколько минут, что позволяет упростить получение необходимой информации и избежать бюрократических задержек.