Markaziy Osiyo universitetida yilning eng yirik texnologik konferensiyasi bo'lib o'tdi — CAU Tech Summit 2025. Tadbir it, innovatsiya va tadbirkorlik sohasidagi yetakchi mutaxassislarni hamda talabalar, startaplar, investorlar va xalqaro kompaniyalar vakillarini birlashtirdi. Raqamli texnologiyalar vazirligi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Sammitning asosiy mavzularidan biri O'zbekistonda raqamli ta'limni rivojlantirish bo'ldi. Raqamli texnologiyalar vazirining o'rinbosari "O'zbekiston – 2030"dasturi doirasida strategik maqsadlarni taqdim etdi:
- Trening 300 000 yosh it mutaxassislari;
- Ko'proq yaratish 10 000 It kompaniyalari;
- Yillik jalb qilish 50 000 it sohasidagi maktab bitiruvchilari;
- Sertifikatlash 1 million chet tillari bo'yicha odam;
- Berish 50 000 xalqaro professional it sertifikatlari.
Ushbu tashabbuslar mamlakatning raqamli ekotizimining jadal rivojlanishini va uning global texnologiya sanoatida etakchi o'rinni egallashga intilishini ta'kidlaydi.
Sammitning eng kutilgan voqealaridan biri eksklyuziv ma'ruza bo'ldi Stiv Voznyak, Apple asoschisi. Uning O'zbekistonga birinchi tashrifi nafaqat mamlakat, balki butun mintaqa uchun muhim voqea bo'ldi.

В Центрально-Азиатском университете состоялась крупнейшая технологическая конференция года — CAU Tech Summit 2025. Мероприятие объединило ведущих экспертов в сфере ИТ, инноваций и предпринимательства, а также студентов, стартапы, инвесторов и представителей международных компаний. Сообщает пресс-служба Министерства цифровых технологий.
Одной из ключевых тем саммита стало развитие цифрового образования в Узбекистане. Заместитель министра цифровых технологий представил стратегические цели в рамках программы «Узбекистан – 2030»:
- Обучение 300 000 молодых специалистов в области ИТ;
- Создание более 10 000 ИТ-компаний;
- Ежегодное привлечение 50 000 выпускников школ в ИТ-индустрию;
- Сертификация 1 миллиона человек по иностранным языкам;
- Выдача 50 000 международных профессиональных ИТ-сертификатов.
Эти инициативы подчеркивают динамичное развитие цифровой экосистемы страны и её стремление занять лидирующие позиции в мировой технологической индустрии.
Одним из самых ожидаемых событий саммита стала эксклюзивная лекция Стива Возняка, сооснователя Apple. Его первый визит в Узбекистан стал знаковым событием не только для страны, но и для всего региона.