"O'zatom" atom energiyasi agentligi direktori Azim Ahmedxadjayev O'zbekistonda kichik atom elektr stansiyasi (AES) qurilishi 2 milliard dollardan oshmasligini ma'lum qildi.loyiha Xitoyning tashqi investitsiyalari va imtiyozli kreditlari hisobidan moliyalashtiriladi, shu bilan birga davlat byudjetiga yuk minimal bo'lib qoladi. Ushbu loyihada Rossiya kreditlaridan foydalanilmaydi.
Xarajatlarni kamaytirish va davlat nazorati
Ahmedxadjayev mutaxassislar xarajatlarni optimallashtirish tufayli stansiya narxini pasaytirishda davom etayotganini ta'kidladi. Ochiq kitob printsipi xarajatlarning shaffofligini ta'minlaydi va mamlakat rahbariyati barcha moliyaviy jarayonlarni nazorat qiladi. Rasmiylar Evropa kompaniyalarining litsenziyalari asosida ishlaydigan xitoylik ishlab chiqaruvchilardan uskunalar sotib olishni ko'rib chiqmoqdalar. Ushbu yondashuv allaqachon xarajatlarni 300 million dollarga kamaytirishga imkon berdi.
Rossiya kreditlari ishtirokisiz moliyalashtirish
Kichik atom elektr stantsiyasini moliyalashtirish modeli Xitoy kreditlari va xalqaro investitsiyalarni jalb qilishni o'z ichiga oladi. Shu bilan birga, investorlar stantsiyani boshqarishda ishtirok etmaydilar, faqat foydadan dividendlar olishadi. Obyektning egasi va operatori — O'zbekiston.
Iqtisodiy samaradorlik va istiqbollar
Umumiy quvvati 330 MVt (har biri 55 MVt) bo'lgan oltita reaktor dunyodagi eng past elektr narxlaridan birini ta'minlaydi — kVt / soat uchun 1,5 dan 2 sentgacha. Mutaxassislar stansiyaning to'lov muddatini 15-20 yil deb hisoblashadi.
Texnologiya va xalqaro nazorat
Loyihada Rossiya ishtirok etadi, ammo bu texnologik bog'liqlikni keltirib chiqarmaydi. Ahmedhajayevning so'zlariga ko'ra, mutaxassislar uning ishonchliligini hisobga olgan holda 2018 yilgi kelishuv asosida Rossiya reaktor dizaynini tanladilar. Shu bilan birga, hukumat frantsuz va Xitoy kompaniyalari bilan o'z texnologiyalarini qo'llash bo'yicha muzokaralar olib bormoqda. Xalqaro atom energiyasi agentligi (IAEA) loyihani amalga oshirishni nazorat qiladi.
Qurilish jarayoni
Ish muddatidan oldin keladi. Stansiya uchun birinchi beton 2026 yilning ikkinchi choragida quyilishi rejalashtirilgan. Ahmedxadjayev ushbu loyiha alohida yondashuv va puxta tayyorgarlikni talab qilishini ta'kidladi.

Director of the Uzatom Atomic Energy Agency Azim Akhmedkhadzhayev said that the construction of a small nuclear power plant (NPP) in Uzbekistan will cost no more than $2 billion. The project is financed by external investment and concessional loans from China, while the burden on the state budget remains minimal. Russian loans are not used in this project.
Cost reduction and state control
Akhmedkhadzhayev stressed that specialists continue to reduce the cost of the station due to cost optimization. The Open Book principle ensures transparency of costs, and the country's leadership controls all financial processes. The authorities are considering purchasing equipment from Chinese manufacturers that operate under licenses issued by European companies. This approach has already reduced costs by $300 million.
Financing without Russian loans
The small nuclear power plant financing model involves attracting Chinese loans and international investment. At the same time, investors do not participate in the management of the station, but only receive dividends from the profit. The object's owner and operator is Uzbekistan.
Economic efficiency and prospects
Six reactors with a total capacity of 330 MW (55 MW each) will provide one of the lowest electricity prices in the world-from 1.5 to 2 cents per kWh. These indicators are comparable to tariffs for energy from renewable sources. Experts estimate the payback period of the station at 15-20 years.
Technologies and international control
Russia is involved in the project, but this does not create technological dependence. According to Akhmedkhadzhayev, the specialists chose the Russian reactor design based on the 2018 agreement, taking into account its reliability. At the same time, the authorities are negotiating with French and Chinese companies about the use of their technologies. The International Atomic Energy Agency (IAEA) monitors the implementation of the project.
Construction progress
The work is going ahead of schedule. The first concrete for the station is planned to be poured in the second quarter of 2026. Akhmedkhadzhayev noted that this project requires a special approach and careful preparation.