Uzum Market Market O'zbekistonning barcha hududlaridan kelgan tadbirkorlarga franchayzing bo'yicha buyurtma berish punktlarini (PVZ) ochish imkoniyatini taklif qildi.
PVZNI ochish shartlari
Qabul qilish punktini tashkil qilish uchun 20 dan 50 kvadrat metrgacha bo'lgan o'zingizning yoki ijaraga olingan xonangiz mos keladi. Marketplace hisob-kitoblariga ko'ra, eng kam boshlang'ich investitsiyalar 25 million so'mni tashkil etadi.
Tadbirkorlar ushbu bandning aylanmasining 4 foizigacha olishlari mumkin, bunda mukofot miqdori uning reytingiga, moliyaviy ko'rsatkichlariga, mintaqasiga va aholi punktiga bog'liq bo'ladi. Uzum Market ochilganidan keyingi dastlabki uch oy ichida 16 million so'mlik to'lovni kafolatlaydi.
Shuningdek, kompaniya ushbu bandning ichki standartlarga muvofiq ishlashini tashkil qilishni qo'llab-quvvatlaydi va buyurtmalarni boshqarish tizimiga kirishni ta'minlaydi.
PVZ tarmog'ini rivojlantirish
2025 yilda Uzum Market franchayzing modeli hisobiga berish punktlari sonini 2 000 tagacha oshirishni rejalashtirmoqda. Kompaniya bosh direktori Ilshat Xametov ta'kidlaganidek, franchayzing egalari bir yildan kamroq vaqt ichida ushbu bandni ochish xarajatlarini qoplashlari va daromadning barqaror o'sishini ta'minlashlari mumkin.

Маркетплейс Uzum Market предложил предпринимателям со всех регионов Узбекистана возможность открыть пункты выдачи заказов (ПВЗ) по франшизе.
Условия для открытия ПВЗ
Для организации пункта выдачи подойдёт собственное или арендованное помещение площадью от 20 до 50 квадратных метров. По оценке маркетплейса, минимальные стартовые вложения составляют 25 миллионов сумов.
Предприниматели смогут получать до 4% от оборота пункта, при этом сумма вознаграждения будет зависеть от его рейтинга, финансовых показателей, региона и населённого пункта. В первые три месяца после открытия Uzum Market гарантирует выплату в размере 16 миллионов сумов.
Компания также окажет поддержку в организации работы пункта в соответствии с внутренними стандартами и предоставит доступ к системе управления заказами.
Развитие сети ПВЗ
В 2025 году Uzum Market планирует увеличить число пунктов выдачи до 2 000, в том числе за счёт франчайзинговой модели. Как отметил генеральный директор компании Ильшат Хаметов, владельцы франшиз смогут окупить затраты на открытие пункта менее чем за год и обеспечить стабильный рост дохода.