O'zbekiston Markaziy banki asosiy stavkani 13,5 foizdan 14 foizga oshirdi. Bunday qaror inflyatsiya bosimining davom etishi, ichki talabning o'sishi va inflyatsiya kutishlarining kuchayishi tufayli qabul qilindi.
20 mart kuni bo'lib o'tgan kengash yig'ilishida stavka 0,5 foiz punktga oshirildi. U oxirgi marta 2024-yil iyul oyida bu darajaga erishgan, shundan so'ng u pasaygan.
O'sishning asosiy maqsadi inflyatsiyani ushlab turish va o'rta muddatli istiqbolda 5% maqsadli darajaga erishishdir. 2025 yil boshidan beri inflyatsiya asta-sekin o'sib bormoqda, fevral oyida yillik ko'rsatkich 10,1% ga etdi. Inflyatsiya kutishlariga ta'sir qiluvchi asosiy omillar qatorida regulyator yoqilg'i, kommunal xizmatlar, transport, ta'lim va tibbiyot narxlarining o'sishini ta'kidlaydi. Natijada aholi o'rtasida inflyatsiya kutilmalari 15,3 foizga, tadbirkorlar orasida esa 13,8 foizga oshdi.
Xizmat ko'rsatish sohasida inflyatsiyaning tezlashishi yalpi talabning oshishi, aholining faol kreditlanishi va transchegaraviy pul o'tkazmalari hajmining oshishi bilan izohlanadi. Ushbu omillar chakana savdo va pullik xizmatlar dinamikasiga ham ta'sir qiladi.
Yil boshidan beri asosiy savdo sheriklarining valyutalarini mustahkamlash fonida Real samarali valyuta kursi pasayib, o'rta muddatli qiymatlarga yaqinlashdi.
Markaziy bank inflyatsiyani nazorat qilish va talab va taklif o'rtasidagi muvozanat pul-kredit siyosati doirasida qat'iy choralarni talab qilishini ta'kidlaydi. Qattiqlashtirilgan sharoitlar kelgusi choraklarda inflyatsiyani sekinlashtirishi kutilmoqda va 2025 yil oxiriga kelib u 7-8% gacha pasayadi.
Regulyator inflyatsiyaning maqsadli darajasiga erishish uchun qat'iy pul-kredit siyosatini saqlab qolish niyatida. Inflyatsiya bosimining oshishi bilan stavkaning yanada oshishiga yo'l qo'yiladi.

The Central Bank of Uzbekistan has raised the key interest rate from 13.5% to 14%. This decision was made due to continuing inflationary pressures, rising domestic demand and stronger inflation expectations.
At the board meeting on March 20, the rate was increased by 0.5 percentage points. The last time it reached this level was in July 2024, after which it declined.
The main goal of the increase is to contain inflation and achieve the target level of 5% in the medium term. Since the beginning of 2025, inflation has been gradually increasing: in February, the annual rate reached 10.1%. Among the key factors influencing inflation expectations, the regulator highlights rising prices for fuel, utilities, transport, education and medicine. As a result, inflation expectations among the population rose to 15.3%, and among entrepreneurs — to 13.8%.
The acceleration of inflation in the service sector is explained by an increase in aggregate demand, active lending to the population and an increase in cross-border money transfers. These factors also affect the dynamics of retail trade and paid services.
Since the beginning of the year, the real effective exchange rate has declined against the backdrop of strengthening currencies of major trading partners, approaching medium-term values.
The central bank emphasizes that controlling inflation and balancing supply and demand requires strict monetary policy measures. Tighter conditions are expected to slow inflation in the coming quarters, and by the end of 2025, it will fall to 7-8%.
The regulator intends to maintain a tight monetary policy to achieve the target level of inflation. If inflationary pressure increases, a further rate increase is allowed.