Tesla va SpaceX kompaniyasi asoschisi elon Maskning ta'kidlashicha, Optimus gumanoid robotiga ega Starship kosmik kemasi 2026-yil oxirida Marsga yo'l oladi. U o'zining x ijtimoiy tarmog'ida tegishli bayonot berdi.
"Kelgusi yil oxirida Starship bortida Optimus bilan Marsga boradi", deb yozgan Musk.
Optimus, shuningdek, Tesla Bot nomi bilan ham tanilgan, Tesla kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan gumanoid robotdir. Avvalroq Tesla 2025 yilda 10 mingga yaqin bunday robotlarni ishlab chiqarishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgan edi.
Mask, shuningdek, Starship-ning Marsga muvaffaqiyatli qo'nishi 2029-yilgacha qizil sayyoraga odamlarni qo'ndirish uchun yo'l ochishi mumkinligini ta'kidladi, garchi u 2031-yilni ko'proq vaqt deb hisoblasa ham.
"Biz har kim xohlasa Marsga borishi uchun shunday qilishni xohlaymiz", deya qo'shimcha qildi milliarder.
Marsni rivojlantirish rejalari
2024-yil sentabr oyida elon Musk Starshipning Marsga ucha olmaydigan birinchi parvozi ikki yil ichida amalga oshirilishi mumkinligini aytdi. "Birinchi Starship Marsga ikki yildan so'ng, yer va Mars o'rtasidagi navbatdagi transfer oynasi ochilganda boradi. Marsga qo'nish xavfsizligini tekshirish uchun ular ucha olmaydi", dedi u.
Musk avvalroq Marsni mustamlaka qilish ambitsiyalari, jumladan, sayyorada to'g'ridan-to'g'ri demokratiya o'rnatish haqida ham gapirgan edi. 2021-yilda u odamlarni Marsga jo'natish 18-asrda "qo'shma Shtatlar shakllanishida bo'lgani kabi hukumatning butun tabiatini qayta ko'rib chiqishga" imkon berishini ta'kidladi.
Maskning asosiy maqsadi keyingi 20 yil ichida Marsda o'zini o'zi ta'minlaydigan shaharni yaratishdir. Bu inson ongini saqlash va rivojlantirish imkoniyatlarini sezilarli darajada oshiradi, dedi u.
"Ko'p sayyoralik ongning umr ko'rish davomiyligini sezilarli darajada oshiradi", deb ta'kidladi ixtirochi.
Optimus roboti bilan e'lon qilingan Starship parvozi Maskning Marsni o'zlashtirish va yerdan tashqaridagi odamlar uchun yashash sharoitlarini yaratish bo'yicha ulkan rejalarini amalga oshirish yo'lidagi muhim qadam bo'ladi.

Основатель компаний Tesla и SpaceX Илон Маск заявил, что космический корабль Starship с человекоподобным роботом Optimus отправится на Марс в конце 2026 года. Соответствующее заявление он сделал в своей социальной сети X.
«В конце следующего года Starship отправится на Марс с Optimus на борту», — написал Маск.
Optimus, также известный как Tesla Bot, представляет собой человекоподобного робота, разработанного компанией Tesla. Ранее сообщалось, что Tesla планирует выпустить около 10 тысяч таких роботов уже в 2025 году.
Маск также отметил, что успешная посадка Starship на Марс может открыть путь для высадки людей на Красную планету уже к 2029 году, хотя более вероятным сроком он считает 2031 год.
«Мы хотим сделать так, чтобы каждый мог отправиться на Марс, если захочет», — добавил миллиардер.
Планы по освоению Марса
В сентябре 2024 года Илон Маск заявлял, что первый непилотируемый полет Starship на Марс может состояться уже через два года. «Первые Starship отправятся на Марс через два года, когда откроется следующее трансферное окно между Землей и Марсом. Они будут непилотируемыми, чтобы проверить безопасность посадки на Марсе», — сказал он.
Ранее Маск также говорил о своих амбициях по колонизации Марса, включая установление на планете прямой демократии. В 2021 году он отметил, что отправка людей на Марс позволит «переосмыслить всю природу правительства, как это было сделано при образовании Соединенных Штатов» в XVIII веке.
Главной целью Маска остается создание самодостаточного города на Марсе в течение следующих 20 лет. По его словам, это значительно увеличит шансы на сохранение и развитие человеческого сознания.
«Многопланетность значительно увеличит вероятную продолжительность жизни сознания», — подчеркнул изобретатель.
Анонсированный полет Starship с роботом Optimus станет важным шагом на пути к реализации амбициозных планов Маска по освоению Марса и созданию условий для жизни людей за пределами Земли.