O'zbekiston franchayzing assotsiatsiyasi UFA bayonot berdi: bugungi kunda O'zbekistonda 500 dan ortiq franchayzing brendlari faoliyat yuritmoqda va ularning soni kelajakda sezilarli darajada oshadi. Bu haqda kompaniyalarning franchayzing, miqyosi va strategik rivojlanishi bo'yicha xalqaro ekspert Viktor Lyashevskiy ma'lum qildi.
Erta bosqich va o'sish istiqbollari
"O'zbekistonda franchayzing juda erta bosqichda. Hozirda mamlakatda 520 ta franchayzing brendlari mavjud. Taqqoslash uchun: Rossiyada ularning soni etti baravar ko'p", — dedi Lyashevskiy O'zbekiston franchayzing assotsiatsiyasi (UFA) tomonidan tashkil etilgan vebinar davomida. Mutaxassis UFA bilan faol hamkorlik qiladi.
Uning ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonda quyidagilar mavjud 21,3 ming franchayzing joylari, yalpi ichki mahsulotda (YAIM) franchayzingning ulushi esa 0,2%. Ushbu ko'rsatkich nafaqat Rossiya va AQShdan, balki ro'yxatdan o'tgan Zimbabve kabi mamlakatlardan ham ancha past 880 ta brend.
Prognoz: o'n yil ichida 20 baravar o'sish
Past baza, aholi sonining o'sishi va bozorning jadal rivojlanishi kombinatsiyasi O'zbekistonda franchayzingning jadal o'sishini bashorat qilishga imkon beradi.
"O'zbekistonda franchayzing bozorining ufqda o'sishi etti yildan o'n yilgacha bo'ladi 2000%. Agar biz 2000-yillarning boshlarida Rossiya franchayzing bozorining rivojlanishini eslasak, bu raqam juda realdir", — deya ta'kidladi Lyashevskiy.
Ustuvor yo'nalishlar
UFA ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonda franchayzalarni rivojlantirishning eng istiqbolli yo'nalishlari ta'lim, oziq-ovqat xizmati, chakana savdo va elektron tijorat.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, ushbu segmentlarning faol rivojlanishi mamlakatda franchayzing modelining tez o'sishi uchun sharoit yaratadi va uning iqtisodiyotga qo'shgan hissasini oshiradi.

Ассоциация франчайзинга Узбекистана UFA сделала заявление: В Узбекистане сегодня работает более 500 франшизных брендов, и их число в будущем значительно увеличится. Об этом заявил международный эксперт по франчайзингу, масштабированию и стратегическому развитию компаний Виктор Ляшевский.
Ранняя стадия и перспективы роста
«Франчайзинг в Узбекистане находится на очень ранней стадии. Сейчас в стране действует 520 франшизных брендов. Для сравнения: в России их в семь раз больше», — отметил Ляшевский в ходе вебинара, организованного Ассоциацией франчайзинга Узбекистана (UFA). Эксперт активно сотрудничает с UFA.
По его данным, в Узбекистане насчитывается 21,3 тысячи франшизных точек, а доля франчайзинга в валовом внутреннем продукте (ВВП) составляет 0,2%. Этот показатель значительно уступает не только России и США, но и таким странам, как Зимбабве, где зарегистрировано 880 брендов.
Прогноз: рост в 20 раз за десять лет
Сочетание низкой базы, роста населения и динамичного развития рынка позволяет прогнозировать стремительный рост франчайзинга в Узбекистане.
«Рост рынка франчайзинга в Узбекистане в горизонте семи-десяти лет составит 2000%. Эта цифра вполне реалистична, если вспомнить развитие российского рынка франчайзинга в начале 2000-х годов», — подчеркнул Ляшевский.
Приоритетные направления
По данным UFA, наиболее перспективными сферами для развития франшиз в Узбекистане являются образование, общественное питание, розничная торговля и e-commerce.
Эксперты уверены, что активное развитие этих сегментов создаст условия для быстрого роста франчайзинговой модели в стране и повысит её вклад в экономику.