O'zbekiston franchayzing assotsiatsiyasi UFA bayonot berdi: bugungi kunda O'zbekistonda 500 dan ortiq franchayzing brendlari faoliyat yuritmoqda va ularning soni kelajakda sezilarli darajada oshadi. Bu haqda kompaniyalarning franchayzing, miqyosi va strategik rivojlanishi bo'yicha xalqaro ekspert Viktor Lyashevskiy ma'lum qildi.
Erta bosqich va o'sish istiqbollari
"O'zbekistonda franchayzing juda erta bosqichda. Hozirda mamlakatda 520 ta franchayzing brendlari mavjud. Taqqoslash uchun: Rossiyada ularning soni etti baravar ko'p", — dedi Lyashevskiy O'zbekiston franchayzing assotsiatsiyasi (UFA) tomonidan tashkil etilgan vebinar davomida. Mutaxassis UFA bilan faol hamkorlik qiladi.
Uning ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonda quyidagilar mavjud 21,3 ming franchayzing joylari, yalpi ichki mahsulotda (YAIM) franchayzingning ulushi esa 0,2%. Ushbu ko'rsatkich nafaqat Rossiya va AQShdan, balki ro'yxatdan o'tgan Zimbabve kabi mamlakatlardan ham ancha past 880 ta brend.
Prognoz: o'n yil ichida 20 baravar o'sish
Past baza, aholi sonining o'sishi va bozorning jadal rivojlanishi kombinatsiyasi O'zbekistonda franchayzingning jadal o'sishini bashorat qilishga imkon beradi.
"O'zbekistonda franchayzing bozorining ufqda o'sishi etti yildan o'n yilgacha bo'ladi 2000%. Agar biz 2000-yillarning boshlarida Rossiya franchayzing bozorining rivojlanishini eslasak, bu raqam juda realdir", — deya ta'kidladi Lyashevskiy.
Ustuvor yo'nalishlar
UFA ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonda franchayzalarni rivojlantirishning eng istiqbolli yo'nalishlari ta'lim, oziq-ovqat xizmati, chakana savdo va elektron tijorat.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, ushbu segmentlarning faol rivojlanishi mamlakatda franchayzing modelining tez o'sishi uchun sharoit yaratadi va uning iqtisodiyotga qo'shgan hissasini oshiradi.

Franchise Association of Uzbekistan UFA made a statement: There are more than 500 franchise brands operating in Uzbekistan today, and their number will increase significantly in the future. This was stated by Viktor Lyashevsky, an international expert on franchising, scaling and strategic development of companies.
Early stage and growth prospects
"Franchising in Uzbekistan is at a very early stage. Currently, there are 520 franchise brands operating in the country. For comparison, there are seven times more of them in Russia," Lyashevsky said during a webinar organized by the Franchise Association of Uzbekistan (UFA). The expert actively cooperates with UFA.
According to him, in Uzbekistan there are 21.3 thousand franchise pointsand the share of franchising in gross domestic product (GDP) is 0,2%. This indicator is significantly inferior not only to Russia and the United States, but also to countries such as Zimbabwe, where it is registered 880 brands.
Forecast: 20x growth in ten years
The combination of a low base, population growth and dynamic market development makes it possible to predict rapid growth of franchising in Uzbekistan.
"Growth of the franchise market in Uzbekistan is on the horizon seven or ten years old will make up 2000%. This figure is quite realistic, if we recall the development of the Russian franchise market in the early 2000s, " said Lyashevsky.
Priority areas
According to UFA, the most promising areas for franchise development in Uzbekistan are education, food service, retail and e-commerce.
Experts are confident that the active development of these segments will create conditions for rapid growth of the franchise model in the country and increase its contribution to the economy.