O'zbekiston va Fransiya qishloq xo'jaligi, energetika, "yashil" iqtisodiyot, transport va boshqa sohalarni qamrab oluvchi 20 dan ortiq shartnoma va shartnomalar tuzdi. Bu haqda O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati ma'lum qildi.
Parijdagi biznes forumi
O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning davlat tashrifi oldidan Parijda biznes-forum bo'lib o'tdi, unda ixtisoslashgan vazirliklar vakillari, shuningdek, ikki mamlakatning 100 ga yaqin yetakchi kompaniyalari, moliya va biznes tashkilotlari birlashtirildi.
O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov forumning hamkorlikni mustahkamlash va ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratish platformasi sifatida muhimligini ta'kidladi.
Hamkorlikning asosiy yo'nalishlari
O'zaro hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari orasida transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirish, savdo yo'laklarini diversifikatsiya qilish, geologiya-qidiruv, shuningdek, ilg'or frantsuz texnologiyalarini joriy etish ajratildi.
Mamlakatlar o'rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlar barqaror o'sishni ko'rsatmoqda. 2024 yilda ikki tomonlama tovar aylanmasi 1,1 milliard dollar, ortib bormoqda 14% o'tgan yilga nisbatan. O'zbekistonning Fransiyaga eksport hajmi 800 million dollar, bu o'tgan yilga nisbatan deyarli ikki baravar ko'p va importga erishildi 330 million dollar.
O'zbekistondagi frantsuz biznesi
Bugungi kunda O'zbekistonda 50 dan ortiq frantsuz kompaniyalari, turli sohalarning rivojlanishiga faol hissa qo'shmoqda. Ular orasida yirik xalqaro korporatsiyalar ham bor Orano, SUEZ, Veolia, Total Energies, Voltalia, EDF, Lactalis и Airbus, energetika, infratuzilma, ekologiya, aviatsiya, oziq-ovqat sanoati va turizm sohalarida faoliyat olib boradi.
Forum natijalari
Tadbir doirasida formatdagi uchrashuvlar o'tkazildi B2B va G2B, bu erda biznes va davlat idoralari vakillari hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlarini muhokama qildilar.
Biznes-forum yakunlari bo'yicha keng ko'lamli hujjatlar to'plami, shu jumladan quyidagi sohalardagi shartnomalar va shartnomalar imzolandi qishloq xo'jaligi, energetika, "yashil" iqtisodiyot, shaharsozlik, suv ta'minoti, transport, konchilik, sog'liqni saqlash va ta'lim.
Erishilgan kelishuvlar ikki tomonlama hamkorlikning yuqori darajasini tasdiqlaydi va O'zbekiston va Fransiya o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochib beradi.

Узбекистан и Франция заключили свыше 20 соглашений и контрактов, охватывающих ключевые сферы, включая сельское хозяйство, энергетику, «зелёную» экономику, транспорт и другие отрасли. Об этом сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана.
Деловой форум в Париже
Перед государственным визитом президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Париже состоялся бизнес-форум, который объединил представителей профильных министерств, а также порядка 100 ведущих компаний, финансовых и деловых организаций двух стран.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов подчеркнул важность форума как платформы для укрепления партнёрских связей и поиска новых возможностей для двустороннего экономического сотрудничества.
Основные направления партнёрства
В числе приоритетных направлений взаимодействия были выделены развитие транспортно-логистической инфраструктуры, диверсификация торговых коридоров, геологоразведка, а также внедрение передовых французских технологий.
Торгово-экономические отношения между странами демонстрируют стабильный рост. В 2024 году двусторонний товарооборот достиг 1,1 млрд долларов, увеличившись на 14% по сравнению с предыдущим годом. Объём экспорта Узбекистана во Францию составил 800 млн долларов, что почти вдвое больше, чем годом ранее, а импорт достиг 330 млн долларов.
Французский бизнес в Узбекистане
На сегодняшний день в Узбекистане работают более 50 французских компаний, активно способствующих развитию различных отраслей. Среди них крупные международные корпорации Orano, SUEZ, Veolia, Total Energies, Voltalia, EDF, Lactalis и Airbus, ведущие деятельность в сферах энергетики, инфраструктуры, экологии, авиации, пищевой промышленности и туризма.
Итоги форума
В рамках мероприятия были проведены встречи в форматах B2B и G2B, где представители бизнеса и государственных структур обсудили перспективные направления сотрудничества.
По итогам бизнес-форума подписан масштабный пакет документов, включающий соглашения и контракты в сферах сельского хозяйства, энергетики, «зелёной» экономики, городского развития, водоснабжения, транспорта, добычи полезных ископаемых, здравоохранения и образования.
Достигнутые договорённости подтверждают высокий уровень двустороннего взаимодействия и открывают новые перспективы для развития экономического партнёрства между Узбекистаном и Францией.