Donald Trampning 2025-yil 20-yanvarda bo'lib o'tgan ikkinchi inauguratsiyasidan beri ilon Mask, Jeff Bezos, Mark Tsukerberg, Sergey Brin va Bernard Arno kabi besh milliarder jami 209 milliard dollar yo'qotdi. bunday ma'lumotlar Bloomberg, fond bozori dinamikasiga asoslangan.
Bozorning qulashi milliarderlarning boyligiga qanday ta'sir qildi
Trampning inauguratsiyasidan oldin fond bozori rekord darajada edi: indeks S&P 500 2024 yil 5 noyabrdan (saylov kuni) 2025 yil 20 yanvargacha bo'lgan davrda tarixiy eng yuqori ko'rsatkichni bir necha bor yangiladi. Biroq, Trump lavozimga kirganidan atigi etti hafta o'tgach, indeks 6,4 foizni yo'qotdi va besh milliarder bilan chambarchas bog'liq bo'lgan eng yirik kompaniyalarning bozor kapitallashuvi 1,39 trillion dollarga kamaydi.
Eng katta yo'qotishlar Tesla, Amazon, Alphabet, LVMH va Meta (ekstremistik deb tan olingan va Rossiyada taqiqlangan). Qimmatli qog'ozlar bozorining pasayishiga investorlarning Kanada, Xitoy va Meksikadan kelgan tovarlarga yangi bojlar joriy etilishi, shuningdek, AQSh hukumatida mamlakatning iqtisodiy o'sishiga putur etkazishi mumkin bo'lgan kadrlar almashinuvi haqidagi xavotirlari sabab bo'ldi.
Milliarderlar orasida eng katta yo'qotishlar
Hisob-kitoblarga ko'ra Bloomberg, 17-yanvar kuni kim oshdi savdosi yopilganidan beri eng ko'p yutqazdi Ilon Mask. Uning boyligi kamaydi 148 milliard dollar11 mart kuni 301 milliard dollarga yetdi.
2024 — yil 17-dekabrda uning kapitali rekord darajadagi 486 milliard dollarga yetdi-bu 2020-yilda qayd etilgan eng yuqori ko'rsatkichdir. Bloomberg Billionaires Index. Ushbu o'sishning asosiy sababi aktsiyalar qiymatining ikki baravar oshishi edi Tesla saylovdan keyin. Biroq, keyinchalik kompaniya qog'ozlari bu o'sishni yo'qotdi, bu esa Maskning ahvoli keskin pasayishiga olib keldi.
Katta yo'qotishlarga qaramay, u dunyodagi eng boy odam bo'lib qolmoqda.
Jeff Bezos, Amazon asoschisi, etti hafta ichida yo'qolgan 29 milliard dollar. 17-yanvardan boshlab kompaniya aktsiyalari 14 foizga kamaydi. So'nggi ma'lumotlarga ko'ra, Bezos taxminan 8,8% Amazon aktsiyalari.
Sergey Brin, Google asoschisi, yo'qolgan 22 milliard dollar. Brin taxminan egalik qiladi 6% xolding aktsiyalari Alphabet, unga Google kiradi.
Mark Tsukerberg, Meta bosh direktori (ekstremistik deb tan olingan va Rossiyada taqiqlangan), yo'qolgan 5 milliard dollar. Kompaniyaning kapitallashuvi dastlab yanvar oyining o'rtalaridan fevral oyining o'rtalariga qadar 19 foizga o'sdi, ammo keyinchalik Meta aktsiyalari bu o'sishni butunlay yo'qotdi. Tsukerberg boyligining asosiy qismi uning bilan bog'liq 13% ulush kompaniyada.
Bernard Arno, bosh direktor LVMH, yo'qolgan 5 milliard dollar. Hashamatli konglomerat aktsiyalari, shu jumladan Louis Vuitton, Bulgari va boshqa brendlar, saylovdan keyin 20% dan ortiq o'sishni ko'rsatdi, ammo keyinchalik topgan daromadining katta qismini yo'qotdi.
Istiqbollar
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, fond bozorining keyingi dinamikasi Tramp ma'muriyatining iqtisodiy siyosatiga bog'liq bo'ladi. Yangi savdo to'siqlarini joriy etish, shuningdek, mumkin bo'lgan soliq islohotlari dunyodagi eng yirik milliarderlarning ahvolini yanada o'zgartirishi mumkin.

С момента второй инаугурации Дональда Трампа, состоявшейся 20 января 2025 года, пять миллиардеров, включая Илона Маска, Джеффа Безоса, Марка Цукерберга, Сергея Брина и Бернара Арно, потеряли в совокупности $209 млрд. Такие данные приводит Bloomberg, основываясь на динамике фондового рынка.
Как обвал рынка повлиял на состояние миллиардеров
Перед инаугурацией Трампа фондовый рынок находился на рекордных уровнях: индекс S&P 500 несколько раз обновил исторический максимум в период с 5 ноября 2024 года (день выборов) по 20 января 2025 года. Однако всего за семь недель после вступления Трампа в должность индекс потерял 6,4%, а рыночная капитализация крупнейших компаний, тесно связанных с пятью миллиардерами, сократилась на $1,39 трлн.
Наибольшие потери понесли Tesla, Amazon, Alphabet, LVMH и Meta (признана экстремистской и запрещена в России). Причиной падения фондового рынка стали опасения инвесторов по поводу введения новых пошлин на товары из Канады, Китая и Мексики, а также кадровые перестановки в правительстве США, способные подорвать экономический рост страны.
Крупнейшие потери среди миллиардеров
Согласно подсчетам Bloomberg, с момента закрытия торгов 17 января больше всего потерял Илон Маск. Его состояние сократилось на $148 млрд, достигнув $301 млрд на 11 марта.
17 декабря 2024 года его капитал достиг рекордных $486 млрд — это самый высокий показатель, когда-либо зафиксированный в Bloomberg Billionaires Index. Основной причиной такого роста стало удвоение стоимости акций Tesla после выборов. Однако затем бумаги компании утратили весь этот прирост, что и привело к резкому падению состояния Маска.
Несмотря на значительные потери, он остается самым богатым человеком в мире.
Джефф Безос, основатель Amazon, за семь недель лишился $29 млрд. Акции компании упали на 14% с 17 января. По последним данным, Безосу принадлежит около 8,8% акций Amazon.
Сергей Брин, сооснователь Google, потерял $22 млрд. Брин владеет около 6% акций холдинга Alphabet, в который входит Google.
Марк Цукерберг, генеральный директор Meta (признана экстремистской и запрещена в России), потерял $5 млрд. Капитализация компании сначала выросла на 19% с середины января до середины февраля, но затем акции Meta полностью утратили этот рост. Основная часть состояния Цукерберга связана с его 13% долей в компании.
Бернар Арно, генеральный директор LVMH, потерял $5 млрд. Акции люксового конгломерата, включающего Louis Vuitton, Bulgari и другие бренды, показали рост более чем на 20% после выборов, но затем потеряли большую часть заработанного.
Перспективы
Эксперты отмечают, что дальнейшая динамика фондового рынка будет зависеть от экономической политики администрации Трампа. Введение новых торговых барьеров, а также возможные налоговые реформы могут привести к дальнейшим колебаниям состояния крупнейших миллиардеров мира.