Raqamli texnologiyalar vazirligi Abdulla Avloniy nomidagi pedagoglarni malakasini oshirish va o'qitish milliy ilmiy-tadqiqot instituti hamda Yandex Uzbekistan bilan hamkorlikda informatika o'qituvchilari uchun bepul kurslarni ishga tushirdi.
Ishtirokchilar uchun imkoniyatlar
Dastur o'qituvchilarga imkon beradi:
- Neyron tarmoqlarning ishlash tamoyillarini va ularning amaliy qo'llanilishini o'rganish.
- Python dasturlash asoslarini, shu jumladan asosiy konstruktsiyalar va ob'ektga yo'naltirilgan dasturlash asoslarini o'zlashtirish.
- Python-dan oldingi bilimlarni talab qilmaydigan nazariy va amaliy mashg'ulotlardan o'ting va darhol olingan ko'nikmalarni o'qitishda qo'llang.
Barcha o'quv materiallari ishtirokchilarda doimiy ravishda mavjud bo'lib qoladi.
Kurslarning asosiy xususiyatlari
- Python-ning oltita bo'limi eng dolzarb mavzular va vazifalarni tanlash imkoniyatiga ega.
- Qulay sur'atda o'rganish imkonini beruvchi moslashuvchan onlayn format.
- Bolalar uchun qo'shimcha Python dasturlash materiallariga, shuningdek, avtomatik tekshirish bilan tayyor vazifalarga kirish.
Ushbu tashabbus o'qituvchilarning malakasini oshirish va o'quv jarayoniga zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan.

Министерство цифровых технологий совместно с Национальным научно-исследовательским институтом профессионального развития и обучения педагогов имени Абдулла Авлони, а также Yandex Uzbekistan запустило бесплатные курсы для учителей информатики.
Возможности для участников
Программа позволит педагогам:
- Изучить принципы работы нейросетей и их практическое применение.
- Освоить основы программирования на Python, включая ключевые конструкции и основы объектно-ориентированного программирования.
- Пройти теоретические и практические занятия, не требующие предварительных знаний Python, и сразу применять полученные навыки в преподавании.
Все учебные материалы останутся у участников в постоянном доступе.
Основные особенности курсов
- Шесть разделов по Python с возможностью выбора наиболее актуальных тем и заданий.
- Гибкий онлайн-формат, позволяющий учиться в удобном темпе.
- Доступ к дополнительным материалам по программированию на Python для детей, а также к готовым задачам с автоматической проверкой.
Эта инициатива направлена на повышение квалификации учителей и внедрение современных технологий в образовательный процесс.