O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi imri makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar instituti mutaxassislari 2025 yil 1 fevral holatiga ko'ra mamlakat bank tizimidagi raqobat darajasini tahlil qildilar.
Raqobatni baholash: metodologiya
Raqobat darajasini baholash uchun bozorlarni uch guruhga ajratadigan Herfindal–Xirshman indeksi (HHI) ishlatiladi:
- Raqobatning past darajasi-2500 dan 10000 donagacha
- Raqobatning o'rtacha darajasi 1500 dan 2500 donagacha
- Raqobatning yuqori darajasi-1500 donadan past
Aktivlar
2025 yil 1 fevral holatiga ko'ra, HHI aktivlari indeksi o'tgan yilning shu davriga nisbatan 72 punktga yaxshilandi va 800 punktni tashkil etdi. Tijorat banklari aktivlarining umumiy hajmi yil davomida 17,7 foizga (yoki 115,6 trln so'mga) oshib, 768 trln so'm.
Xususiy va xorijiy kapitalga ega banklarning bank tizimi aktivlarining umumiy hajmidagi ulushi 32,5% (2024-yil 1-fevral holatiga) 34,5% (2025-yil 1-fevralga). Katta o'sish qayd etildi:
- Anorbank - 1,36% (+0,64 p. p.)
- TBC banki - 1,33% (+0,60 p. p.)
- Hamkor Banki - 3,71% (+0,41 p. p.)
Shu bilan birga, davlat ulushi bo'lgan eng yirik banklarning ulushi kamaydi:
- O'zmilliybank - 17,5% (-1,5 p. p.)
- Банк “Асака” - 7,4% (-1,3 p. p.)
Kreditlar
2025-yil 1-fevral holatiga ko'ra, HHI kreditlari indeksi 918 dona, 2024 yilning shu davriga nisbatan 57 punktga yaxshilandi (975). Xususiy va xorijiy kapitalga ega banklar tomonidan berilgan kreditlar ulushi 30% oldin 31%.
Tijorat banklarining kredit investitsiyalarining umumiy hajmi:
- 533,1 trln so'm (2025-yil 1-yanvar holatiga ko'ra), bu YaIMga nisbatan 36,6%
- 533,97 trln so'm (2025-yil 1-fevral holatiga), 866 mlrd so'm
Kreditlar hajmining yillik o'sishi 14%. Bunda:
- Jismoniy shaxslarga beriladigan kreditlar 20%
- Yuridik shaxslarga beriladigan kreditlar 11%
- Jismoniy shaxslarga berilgan mikrokreditlar hajmi 75%
Ma'lumot uchun: 2024-yil 1-yanvardan boshlab mikrokreditning maksimal miqdori 50 mln so ' m oldin 100 mln so ' m.
Milliy valyutadagi bank kreditlari bo'yicha o'rtacha tortilgan foiz stavkasi:
- 2024-yil yanvar – 24,1%
- 2024-yil dekabr – 23,4%
2024 yil dekabr oyida aholi uchun kreditlar bo'yicha o'rtacha foiz stavkalari 24,9% (sentabr oyida 23,8%). Stavkalarning o'sishi milliy valyutadagi kreditlarga bo'lgan talabning yuqoriligi va inflyatsiyani kutish bilan bog'liq.
Depozitlar
2025-yil 1-fevraldagi HHI depozitlar indeksi 636 dona, yaxshilandi 32 ta band o'tgan yilning shu davriga nisbatan (668).
Depozitlarning umumiy hajmi o'sdi 242,1 trln so'm (2024-yil 1-fevral holatiga) 310,2 trln so'm (2025 yil 1 fevral holatiga ko'ra), bu o'sishni tashkil etadi 28,1%.
Xususiy va xorijiy kapitalga ega banklarning depozitlarning umumiy hajmidagi ulushi 1 ta p. p., erishish 50% 2025-yil 1-yanvar holatiga ko'ra.
Chet el valyutasidagi depozitlar bo'yicha o'rtacha tortilgan foiz stavkasi:
- 2024-yil boshi – 4,7%
- 2024 yil oxiri – 5,3%
Ushbu davrda depozitlar hajmi:
- Milliy valyutada 36%
- Chet el valyutasida 7,4%
Tahlil natijalariga ko'ra, aktivlar, kreditlar va depozitlar bo'yicha hisoblangan HHI indeksi O'zbekiston bank sektorida raqobat darajasi oshganini ko'rsatmoqda. Bank tizimidagi davlat ulushining pasayishi va xorijiy investorlarni jalb qilish raqobat muhitini mustahkamlashga va mamlakat moliya sektorini yanada rivojlantirishga yordam beradi.

Specialists of the Institute for Macroeconomic and Regional Studies of IMRI under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan analyzed the level of competition in the country's banking system as of February 1, 2025.
Competition assessment: methodology
To assess the level of competition, the Herfindahl–Hirschmann Index (HHI) is used, which divides markets into three groups:
- Low level of competition - from 2500 to 10000 units
- Average level of competition - from 1500 to 2500 units
- High level of competition – below 1500 units
Assets
As of February 1, 2025, the HHI index for assets improved by 72 points compared to the same period last year and amounted to 800 points. The total volume of commercial banks ' assets increased by 17.7% (or 115.6 trillion soums) over the year, reaching 768 trillion soums.
The share of banks with private and foreign capital in the total assets of the banking system increased from 32,5% (as of February 1, 2024) until 34,5% (as of February 1, 2025). Significant growth was recorded in:
- Anorbank – 1.36% (+0.64 percentage points)
- TBC Bank – 1.33% (+0.60 percentage points)
- Hamkor Bank – 3.71% (+0.41 percentage points)
At the same time, the share of the largest banks with a state share has decreased:
- National Bank of Ukraine – 17.5% (-1.5 percentage points)
- Asaka Bank – 7.4% (-1.3 percentage points)
Loans
As of February 1, 2025, the HHI loan index was 918 unitsThis is an improvement of 57 points compared to the same period in 2024 (975). The share of loans granted by banks with private and foreign capital increased from 30% before 31%.
The total volume of credit investments of commercial banks amounted to:
- 533.1 trillion soums (as of January 1, 2025), which is 36.6% of GDP
- 533.97 trillion soums (as of February 1, 2025), an increase of 866 billion soums
The annual growth in the volume of loans was 14%. At the same time:
- Loans to individuals increased by 20%
- Loans to legal entities increased by 11%
- The volume of microloans issued to individuals increased by 75%
For reference: from January 1, 2024, the maximum amount of a microloan has been increased from 50 million soums before 100 million soums.
Weighted average interest rate on bank loans in national currency:
- January 2024 – 24,1%
- December 2024 – 23,4%
Weighted average interest rates on loans to households in December 2024 reached 24,9% (in September) 23,8%The increase in interest rates is associated with high demand for loans in the national currency and inflationary expectations.
Deposits
The HHI deposit index as of February 1, 2025 was 636 unitsby improving on 32 points compared to the same period last year (668).
Total deposits increased from 242.1 trillion soums (as of February 1, 2024) until 310.2 trillion soums (as of February 1, 2025), which is an increase in 28,1%.
The share of banks with private and foreign capital in total deposits increased by 1 p. p.by reaching 50% as of January 1, 2025.
Weighted average interest rate on deposits in foreign currency:
- Beginning of 2024 – 4,7%
- End of 2024 – 5,3%
During this period, the volume of deposits:
- In the national currency increased by 36%
- In foreign currency increased by 7,4%
Results
Based on the results of the analysis, the HHI index calculated by assets, loans and deposits shows an increase in the level of competition in the banking sector of Uzbekistan. Reducing the state's share in the banking system and attracting foreign investors help strengthen the competitive environment and further develop the country's financial sector.