Xalqaro plazma forumi Digital Uzbekistan 2025 2025 yil 28-29 may kunlari Toshkentda O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki va istiqbolli loyihalar milliy agentligi ko'magida bo'lib o'tadi. Forum raqamli texnologiyalar, moliya sektoridagi innovatsiyalar va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish bo'yicha asosiy muhokama maydoniga aylanadi.
Bu yil tadbir beshinchi marotaba bo'lib o'tadi va Markaziy Osiyo va eea mamlakatlari bozorlarining etakchi ishtirokchilarini jalb qiladi. Forumning bosh hamkori Mastercard.
Forumga qiziqish ortib bormoqda
2024-yilda bo'lib o'tgan o'tgan Plaza forumi ishtirokchilar sonining sezilarli darajada oshganini ko'rsatdi. Unda ko'proq ishtirok etdi 2600 delegat, chiqish qildi 130 ma'ruzachi, ko'rgazma maydonchasida esa 80 ta kompaniya kimdan 35 mamlakat. Ular orasida Avstriya, Buyuk Britaniya, Irlandiya, Ispaniya, Italiya, Kipr, Xitoy, BAA, Polsha, Portugaliya, Rossiya, Singapur, AQSh, Turkiya, Fransiya, Shveysariya, Shvetsiya, Yaponiya, shuningdek MDH va Baltiya mamlakatlari vakillari bor.
Raqamli Uzbekistanning asosiy mavzulari 2025
Forum kun tartibida raqamli transformatsiya va moliyaviy texnologiyalarning strategik muhim yo'nalishlari bayon etilgan:
- Raqamlashtirish davlat boshqaruvi va bank sektoridagi global tendentsiya sifatida
- GovTech: elektron davlat xizmatlari va g2b2c o'zaro aloqasi
- Bank sohasini rivojlantirish Markaziy Osiyo mamlakatlarida
- Sun'iy intellekt va uning FinTech va davlat boshqaruviga ta'siri
- Kripto sanoati 2025: raqamli aktivlarni tartibga solish va istiqbollari
- Open Banking va Open API: moliya sektoridagi hamkorlikning yangi modellari
- Kiberxavfsizlik va ma'lumotlarni himoya qilish
- Islom moliya: muqobil moliyaviy vositalarni ishlab chiqish
- eCommerce va chakana savdo Markaziy Osiyoda
Digital Uzbekistan 2025 ilg 'or raqamli yechimlarni muhokama qilish, ishbilarmonlik aloqalarini o' rnatish va mintaqaning kelajakdagi raqamli iqtisodiyotini shakllantirish uchun platforma bo ' ladi.

Международный ПЛАС-Форум Digital Uzbekistan 2025 пройдет 28–29 мая 2025 года в Ташкенте при поддержке Центрального банка Республики Узбекистан и Национального агентства перспективных проектов. Форум станет ключевой площадкой для обсуждения цифровых технологий, инноваций в финансовом секторе и развития цифровой экономики.
В этом году мероприятие состоится уже в пятый раз, привлекая ведущих участников рынков стран Центральной Азии и ЕАЭС. Генеральным партнером форума выступит Mastercard.
Рост интереса к форуму
Прошлый ПЛАС-Форум, состоявшийся в 2024 году, показал значительное увеличение числа участников. В нем приняли участие более 2600 делегатов, выступили 130 спикеров, а на выставочной площадке было представлено свыше 80 компаний из 35 стран. Среди них — представители Австрии, Великобритании, Ирландии, Испании, Италии, Кипра, Китая, ОАЭ, Польши, Португалии, России, Сингапура, США, Турции, Франции, Швейцарии, Швеции, Японии, а также стран СНГ и Балтии.
Ключевые темы Digital Uzbekistan 2025
На повестке форума заявлены стратегически важные направления цифровой трансформации и финансовых технологий:
- Цифровизация как глобальный тренд в государственном управлении и банковском секторе
- GovTech: электронные государственные сервисы и взаимодействие G2B2C
- Развитие банковской отрасли в странах Центральной Азии
- Искусственный интеллект и его влияние на финтех и госуправление
- Криптоиндустрия 2025: регулирование и перспективы цифровых активов
- Open Banking и Open API: новые модели взаимодействия в финансовом секторе
- Кибербезопасность и защита данных
- Исламские финансы: развитие альтернативных финансовых инструментов
- eCommerce и ритейл в Центральной Азии
Digital Uzbekistan 2025 станет площадкой для обсуждения передовых цифровых решений, установления деловых контактов и формирования будущего цифровой экономики региона.