Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudi Yakkasaroy tumanidagi Yusuf xos Xojibiy ko'chasi, 28-uyda qurilish ishlarini to'xtatib turish to'g'risida qaror qabul qildi. Amaliy san'at muzeyiga tahdid solayotgan qoidabuzarliklar yuzasidan O'zbekiston madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi tashabbusi bilan madaniy meros agentligi tomonidan da'vo qo'zg'atildi.
Jamg'arma ma'lumotlariga ko'ra, amaliy san'at muzeyi madaniy merosning muhim obyekti va Toshkent modernizmining namunasidir. Bunday inshootlarni himoya qilish nafaqat tarixni saqlash nuqtai nazaridan, balki shaharning me'moriy qiyofasini saqlab qolish uchun ham muhimdir.
Avvalroq, O'zbekiston favqulodda vaziyatlar vaziri qurilish ruxsatnomalarini berishda aniqlangan qoidabuzarliklar tufayli lavozimidan ozod etilgani ma'lum bo'ldi.

Ташкентский межрайонный экономический суд вынес решение о приостановке строительных работ по адресу: улица Юсуф Хос Хожибий, 28, в Яккасарайском районе. Иск был подан Агентством культурного наследия по инициативе Фонда развития культуры и искусства Узбекистана в связи с нарушениями, которые создавали угрозу для Музея прикладного искусства.
По информации фонда, Музей прикладного искусства является значимым объектом культурного наследия и примером ташкентского модернизма. Защита таких сооружений важна не только с точки зрения сохранения истории, но и для сохранения архитектурного облика города.
Ранее стало известно, что министр чрезвычайных ситуаций Узбекистана был освобождён от должности из-за выявленных нарушений при выдаче разрешений на строительство.
Должность главы Министерства чрезвычайных ситуаций занимал Абдулла Кулдашев. 25 февраля новым министром был назначен Ботир Кудратходжаев.