"Mifi" milliy tadqiqot yadro universitetining Toshkentdagi filiali (TF NIYAU mifi) yangi o'quv yo'nalishi — "Informatika va hisoblash texnikasi"ishga tushirilishini e'lon qildi. Endi universitetda bakalavr dasturlari soni oltitaga ko'paydi.
It-yo 'nalishni joriy etish to' g 'risidagi qaror mehnat bozori ehtiyojlari va o' zbekiston iqtisodiyotini raqamlashtirish bo ' yicha strategik vazifalarni batafsil tahlil qilish natijasi bo'ldi, dedi TF NIYAU ijrochi direktori mifi Shavkat Abdukamilov.
"O'zbekiston bugungi kunda it mutaxassislarining diqqatga sazovor joyiga aylanmoqda: xalqaro kompaniyalar bu erga ko'chib o'tmoqda, startaplar bozori rivojlanmoqda. Biz asosiy tayyorgarlikka ega bo'lgan mutaxassislarga katta talabni ko'rmoqdamiz va universitetimiz nafaqat tijorat sohasida, balki strategik sohalarda — atom energetikasi, kiberxavfsizlik va murakkab texnologik jarayonlarni boshqarishda ham ishlay oladigan kadrlar tayyorlashda o'z o'rnini egallamoqchi"., - dedi Abdukamilov.
Universitetni rivojlantirish va xalqaro sheriklar bilan hamkorlik qilish
TF NIYAU mifi 2018 yilda tashkil etilgan va o'zini energetika sohasi uchun mutaxassislarni tayyorlashning etakchi markazi sifatida tanitgan. Hozirgi vaqtda oliy o'quv yurtida "yadro energetikasi va issiqlik fizikasi", "yadro fizikasi va texnologiyalari", "issiqlik energetikasi va issiqlik texnikasi" hamda "elektr energetikasi va elektrotexnika"yo'nalishlari bo'yicha 250 ga yaqin talaba tahsil olmoqda. 2023 yilda bakalavrlarning birinchi bitiruvi bo'lib o'tdi, ularning katta qismi dunyoning yetakchi universitetlarida magistraturada o'qishni davom ettirdi.
Birinchi bitiruvdan beri 50 ga yaqin talaba Moskvadagi NIYAU mifi bosh universitetining magistraturasiga, shuningdek, Frantsiya, Italiya, Vengriya, Janubiy Koreya va Xitoyning etakchi texnik universitetlariga o'qishga kirdi. Universitet ma'lumotlariga ko'ra, har yili bitiruvchilarning deyarli yarmi o'qishni davom ettiradi, bu filialda yuqori darajadagi tayyorgarlikni tasdiqlaydi.
Yangi IT-yo'nalishni ishga tushirish Rossiyaning etakchi va xalqaro kompaniyalari bilan hamkorlik tufayli mumkin bo'ldi. Talabalar uchun amaliyot va amaliy kurslar imkoniyatlari bo'yicha yirik raqamli o'yinchilar bilan muzokaralar olib borilmoqda.
"Mifi an'anaviy ravishda matematika va fizikani o'qitishning yuqori darajasi bilan mashhur bo'lib, bitiruvchilarimizga muhim ustunlik beradi. Ular nafaqat dasturlash sohasida ishlashlari, balki sun'iy intellekt, mashinani o'rganish va raqamli simulyatsiyalar sohasidagi murakkab texnologik ishlanmalar bilan ham shug'ullanishlari mumkin"., - deya qo'shimcha qildi Abdukamilov.
Innovatsiya va fanlararo yondashuv
Dasturning asosiy elementlaridan biri fanlararo yondashuv bo'ladi. Talabalar uchuvchisiz tizimlarni ishlab chiqish, texnologik jarayonlarning raqamli egizaklarini yaratish va sun'iy intellektni murakkab muhandislik ob'ektlarini boshqarishda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Filialda allaqachon VR laboratoriyasi mavjud bo'lib, u raqamli muhitda yadro reaktorining ishlashini simulyatsiya qilishga imkon beradi. Bundan tashqari, talabalar atom elektr stantsiyalari operatorlarini o'qitish uchun ishlatiladigan reaktor boshqaruv panelining raqamli prototipida ishlashlari mumkin.
Yadro tibbiyotining yangi yo'nalishini boshlash
IT yo'nalishidan tashqari, mifi ilmiy-tadqiqot institutining Toshkentdagi filiali "tibbiy fizika: yadro tibbiyoti"dasturini ochadi. Ushbu istiqbolli yo'nalish saraton kasalligini tashxislash va davolash sohasida mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.
Dastur bitiruvchilari radiatsiya tibbiyoti, yadro diagnostikasi va radiatsiya terapiyasi bo'yicha malakaga ega bo'ladilar. Kelajakda ular klinikalarda, ilmiy laboratoriyalarda va tibbiy texnologiya kompaniyalarida ishlashlari mumkin.
2025-yilda har bir yangi yo'nalish bo'yicha 50 nafar talaba shartnoma asosida ishga olinishi rejalashtirilgan.
Qabul kampaniyasi va abituriyentlar uchun imkoniyatlar
"Informatika va kompyuter texnologiyalari" va "yadro tibbiyoti" dasturlariga qabul 2025 yilda boshlanadi. Qabul kampaniyasi abituriyentlar uchun ta'lim va martaba istiqbollari bilan tanishish uchun ochiq ma'ruzalar, taqdimotlar va sanoat bilan uchrashuvlarni tashkil qiladi.

Branch of the National Research Nuclear University "MEPhI" in Tashkent announced the launch of a new training area — "Computer Science and Engineering". Now the number of bachelor's programs at the university has increased to six.
According to Shavkat Abdukamilov, Executive Director of the MEPhI TF, the decision to introduce the IT direction was the result of a detailed analysis of the labor market needs and strategic tasks for digitalization of the Uzbek economy.
"Uzbekistan is now becoming a point of attraction for IT specialists: international companies are moving here, the startup market is developing. We see a high demand for specialists with fundamental training, and our university intends to occupy its niche in training personnel who can work not only in the commercial sector, but also in strategically important areas — nuclear energy, cybersecurity and management of complex technological processes.", - said Abdukamilov.
University development and cooperation with international partners
MEPhI Research Center was founded in 2018 and has established itself as a leading training center for specialists in the energy industry. Currently, the university has about 250 students in the fields of "Nuclear Energy and Thermal Physics", "Nuclear Physics and Technology", "Heat and Power Engineering" and "Electric Power and Electrical Engineering". In 2023, the first graduation of bachelors took place, a significant part of which continued their studies in the master's program of leading universities in the world.
Since the first graduation, about 50 students have entered the master's program at the main university of MEPhI in Moscow, as well as leading technical universities in France, Italy, Hungary, South Korea and China. According to the university, every year almost half of graduates continue their studies, which confirms the high level of training in the branch.
The launch of a new IT direction was made possible thanks to partnership with leading Russian and international companies. Negotiations are underway with major players in the field of digital technologies on internship opportunities and practical courses for students.
"MEPhI is traditionally known for its high level of mathematics and physics teaching, which gives our graduates an important advantage. They will be able not only to work in the field of programming, but also to engage in complex technological developments in the field of artificial intelligence, machine learning and digital simulations.", - added Abdukamilov.
Innovation and interdisciplinary approach
One of the key elements of the program will be an interdisciplinary approach. Students will have the opportunity to participate in the development of unmanned systems, the creation of digital twins of technological processes and the introduction of artificial intelligence in the management of complex engineering objects.
The branch already has a VR laboratory that allows simulating the operation of a nuclear reactor in a digital environment. In addition, students will be able to work on a digital prototype of a reactor control panel used to train nuclear power plant operators.
Launch of a new direction in nuclear medicine
In addition to the IT direction, the branch of the National Research Nuclear University MEPhI in Tashkent opens the program "Medical Physics: nuclear Medicine". This promising area is focused on training specialists in the field of cancer diagnosis and treatment.
Graduates of the program will receive competencies in radiation medicine, nuclear diagnostics and radiation therapy. In the future, they will be able to work in clinics, scientific laboratories, and medical technology companies.
It is planned that in 2025, 50 students will be recruited in each of the new directions on a contract basis.
Admission campaign and opportunities for applicants
Admission to the Computer Science and Engineering and Nuclear Medicine programs will start in 2025. As part of the admission campaign, open lectures, presentations and meetings with industry representatives will be organized so that applicants can get acquainted with the prospects of training and career growth.