AQSh prezidenti Donald Trump Bitcoin-ga asoslangan strategik kripto-valyuta zaxirasini yaratish to'g'risidagi farmonni imzoladi. Bu haqda prezident huzuridagi ilmiy maslahat qo'mitasining hamraisi, sun'iy intellekt va raqamli aktivlar siyosatini ishlab chiqish uchun mas'ul Devid Saks ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, zaxira 200 mingga yaqin bitcoinni o'z ichiga olishi mumkin. Ularning shakllanishi federal hukumat tomonidan aktivlarni musodara qilish bo'yicha jinoiy va fuqarolik jarayonlarida olib qo'yilgan kripto-valyutalar hisobidan amalga oshiriladi.
Donald Trump kabi shaxsning yanvar oyidagi farmoniga ko'ra, ishchi guruhga kripto-valyuta strategik zaxirasini yaratish bo'yicha ishlarni davom ettirish vazifasi yuklatilgan. Uning tarkibi, Bitcoin va Ethereumdan tashqari, Solana, Ripple va Kardanoni ham o'z ichiga oladi.
2 mart kuni Trump ushbu loyihaning boshlanishini rasman e'lon qildi va ushbu tashabbus AQShni "kripto-valyutalarning jahon poytaxti"ga aylantirishga qaratilganligini ta'kidladi.

Президент США Дональд Трамп подписал указ о создании стратегического криптовалютного резерва, в основе которого будет биткоин. Об этом сообщил Дэвид Сакс, сопредседатель научно-консультативного комитета при президенте, отвечающий за разработку политики в области искусственного интеллекта и цифровых активов.
По его словам, резерв может включать порядка 200 тысяч биткоинов. Их формирование будет осуществляться за счет криптовалют, изъятых федеральным правительством в ходе уголовных и гражданских процессов по конфискации активов.
Согласно январскому указу такой личности, как Дональд Трамп, рабочей группе поручено продолжить работу над созданием криптовалютного стратегического резерва. В его состав, помимо биткоина и Ethereum, войдут также Solana, Ripple и Cardano.
2 марта Трамп официально объявил о запуске этого проекта, подчеркнув, что данная инициатива направлена на превращение США в «мировую столицу криптовалют».