UZINFOCOM yagona integratori .UZ milliy domenining 30 yilligiga bag'ishlangan Blockchain Hackathon 2025 dasturini e'lon qildi. tadbir markazlashtirilmagan tizimlar va blokcheyn texnologiyalariga bag'ishlanadi.
Ishlab chiquvchilar, blockchain mutaxassislari va it ixlosmandlari ishtirok etishga taklif qilinadi. Hackathon doirasida ularga 10 soat ichida blokcheynga asoslangan markazlashtirilmagan dasturning prototipini yaratish vazifasi yuklatiladi. Eng yaxshi loyihalar keyingi rivojlanish uchun sovg'alar va yordam oladi.
UZINFOCOM tomonidan Hakaton sovrin jamg'armasi:
- 1-o'rin-50 mln so ' m
- 2-o'rin-30 mln so ' m
- 3-o'rin-20 mln so ' m
Musobaqa 27-28 aprel kunlari raqamli rivojlanish vazirligining Kongress zalida bo'lib o'tadi. Ham individual ishlab chiquvchilar, ham besh kishigacha bo'lgan jamoalar ishtirok etishlari mumkin.
Ro'yxatdan o'tish loyiha veb-saytida ochiq Token.uz va 10 aprelgacha davom etadi.
Milliy blockchain tarmog'i Token.uz 2024 yil yanvar oyida ish boshladi. NAPP ma'lumotlariga ko'ra, birinchi yilda u orqali umumiy hajmi 0,52 gigabaytga 412,8 mingta tranzaksiya o'tgan, foyda esa 428,5 mln so'mni tashkil etgan.

Единый интегратор Uzinfocom объявил о проведении Blockchain Hackathon 2025, приуроченного к 30-летию национального домена .UZ. Мероприятие будет посвящено децентрализованным системам и блокчейн-технологиям.
К участию приглашаются разработчики, специалисты по блокчейну и IT-энтузиасты. В рамках хакатона перед ними будет поставлена задача — за 10 часов создать прототип децентрализованного приложения на основе блокчейна. Лучшие проекты получат призы и поддержку для дальнейшего развития.
Призовой фонд хакатона от Uzinfocom:
- 1-е место — 50 млн сумов
- 2-е место — 30 млн сумов
- 3-е место — 20 млн сумов
Соревнование пройдёт 27–28 апреля в конгресс-холле Министерства цифрового развития. К участию допускаются как индивидуальные разработчики, так и команды до пяти человек.
Регистрация открыта на сайте проекта Token.uz и продлится до 10 апреля.
Национальная блокчейн-сеть Token.uz начала работу в январе 2024 года. По данным НАПП, за первый год через неё прошло 412,8 тысячи транзакций на общий объём 0,52 гигабайта, а прибыль составила 428,5 млн сумов.