Saytda MWC Barselona 2025 jahon mobil Kongressi, Ispaniyaning Barselona shahrida bo'lib o'tadigan muhim voqea bo'lib o'tdi — "Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish forumi", kompaniya tomonidan tashkil etilgan Huawei. Forum davlat tuzilmalari vakillarini, yetakchi texnologik kompaniyalarni, raqamlashtirish va innovatsiyalar sohasidagi ekspertlarni to'pladi.
Forumning asosiy mavzusi raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish va barqaror rivojlanishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining (AKT) roli. Ishtirokchilar raqamli transformatsiyadagi asosiy tendentsiyalarni, AKTning iqtisodiy o'sishga ta'sirini muhokama qildilar, shuningdek, global miqyosda raqamli yechimlarni joriy etishning ilg'or tajribalari va muvaffaqiyatli holatlarini almashdilar.
Forumning asosiy ma'ruzachilaridan biri O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov. Mavzu bo'yicha nutqida "Raqamli texnologiyalar va iste'dodlar raqamli iqtisodiyotning barqarorligini yaratadi" u raqamli ko'nikmalarni rivojlantirish va barqaror raqamli ekotizimni shakllantirish uchun malakali mutaxassislarni tayyorlash muhimligini ta'kidladi. Vazir forum a'zolarini ham tashrif buyurishga taklif qildi O'zbekiston, mamlakat raqamli texnologiyalarni faol joriy etayotganini va AKT sohasida xalqaro hamkorlik uchun ochiqligini ta'kidladi.
Forum yangi ishbilarmonlik aloqalarini o'rnatishga, raqamlashtirish sohasidagi xalqaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishga va raqamli iqtisodiyotni global darajada rivojlantirish bo'yicha keyingi qadamlarni belgilashga imkon berdi.

На площадке Всемирного мобильного конгресса MWC Barcelona 2025, который проходит в Барселоне, Испания, состоялось важное мероприятие — «Форум развития цифровой экономики», организованный компанией Huawei. Форум собрал представителей государственных структур, ведущих технологических компаний, экспертов в сфере цифровизации и инноваций.
Основной темой форума стало развитие цифровой экономики и роль информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в устойчивом развитии. Участники обсудили ключевые тренды в цифровой трансформации, влияние ИКТ на экономический рост, а также обменялись передовым опытом и успешными кейсами внедрения цифровых решений на глобальном уровне.
Одним из ключевых спикеров форума стал министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов. В своём выступлении на тему «Цифровые технологии и таланты создают стабильность цифровой экономики» он подчеркнул значимость развития цифровых навыков и подготовки квалифицированных специалистов для формирования устойчивой цифровой экосистемы. Министр также пригласил участников форума посетить Узбекистан, отметив, что страна активно внедряет цифровые технологии и открыта для международного сотрудничества в сфере ИКТ.
Форум позволил установить новые деловые связи, обсудить перспективы международного сотрудничества в области цифровизации и обозначить дальнейшие шаги по развитию цифровой экономики на глобальном уровне.