Zulfiya nomidagi davlat mukofoti iste'dodli ayollarni qo'llab-quvvatlash, ularning yutuqlari va jamiyat rivojiga qo'shgan hissasini e'tirof etish maqsadida ta'sis etilgan. Ushbu mukofot turli sohalarda, shu jumladan axborot texnologiyalarida ajoyib qobiliyatlarni namoyish etgan qizlarga beriladi.
2025 yilda it sohasining to'rtta vakili katta muvaffaqiyatlarga erishgan holda mukofot sovrindorlari bo'lishdi:
- Biybinaz Turemuratova Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (Qoraqalpog'iston Respublikasi) Nukus filiali "hisoblash texnikasi" mutaxassisligining birinchi kurs magistranti.
- Ummatoy Yo'ldosheva O'zbekiston yangi universitetining (Navoiy viloyati) "sanoat menejmenti" mutaxassisligi bo'yicha magistraturaning birinchi kurs talabasi.
- Dilnoza Abdurasulova Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Farg'ona filiali dasturiy muhandislik kafedrasi dotsenti.
- Shahzod Kamalova IT Park Xorezm o'quv markazida Kids English kursining ustozi, Urganch shahridagi 3-o'rta ixtisoslashtirilgan maktabning 11-sinf o'quvchisi.
Ularning professionalligi, fidoyiligi va it sohasiga qo'shgan hissasi davlat darajasida qayd etildi. Bu ayollarning raqamli sohadagi roliga tobora ortib borayotgan e'tiborni va ularning mamlakatda texnologiyalarni yanada rivojlantirish uchun ahamiyatini tasdiqlaydi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi g'oliblarni tabriklaydi va ularning yutuqlari yangi avlod mutaxassislarini ilhomlantirib, O'zbekistonda it-industriya taraqqiyotiga hissa qo'shishiga ishonch bildiradi.

Государственная премия имени Зульфии была учреждена с целью поддержки талантливых женщин, признания их достижений и вклада в развитие общества. Эта награда вручается девушкам, проявившим выдающиеся способности в различных сферах, включая информационные технологии.
В 2025 году лауреатами премии стали четыре представительницы сферы ИТ, добившиеся значительных успехов:
- Бийбиназ Туремуратова – магистрантка первого курса специальности «Вычислительная техника» Нукусского филиала Ташкентского университета информационных технологий (Республика Каракалпакстан).
- Умматой Юлдашева – студентка первого курса магистратуры по специальности «Промышленный менеджмент» Нового университета Узбекистана (Навоийская область).
- Дильноза Абдурасулова – доцент кафедры программной инженерии Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий.
- Шахзода Камалова – наставник курса Kids English в учебном центре IT Park Khorezm, ученица 11 класса средней специализированной школы №3 города Ургенча.
Их профессионализм, самоотверженность и вклад в развитие ИТ-отрасли были отмечены на государственном уровне. Это подтверждает возрастающее внимание к роли женщин в цифровой сфере и их значимость для дальнейшего развития технологий в стране.
Министерство цифровых технологий поздравляет победительниц и выражает уверенность в том, что их достижения вдохновят новое поколение специалистов, способствуя прогрессу ИТ-индустрии в Узбекистане.