Robototexnika bo'yicha O'zbekiston terma jamoasi FIRST xalqaro maydonida yuqori darajadagi tayyorgarlik va muhandislik mahoratini namoyish etishda davom etmoqda. Yaqinda u turnirda katta yutuqlarga erishdi Almaty TechCup 2025 – Central Asia FIRST Championship, 21-23 fevral kunlari Qozog'istonning Olmaota shahrida bo'lib o'tdi. Ajoyib chiqish natijasida jamoa mamlakat nomidan vakillik qilish huquqini qo'lga kiritdi UK FIRST Championship robototexnika sohasidagi dunyodagi eng nufuzli musobaqalardan biri.
Qozog'istondagi turnirda O'zbekiston terma jamoasi nafaqat chuqur texnik bilimlarni, balki muhandislik muammolarini hal qilishda jamoaviy hamkorlik, strategiya va ijodkorlikning yuqori darajasini namoyish etdi. Doirasidagi musobaqalar FIRST Championship - bu shunchaki raqobat emas, balki yosh muhandislar va dasturchilar murakkab vazifalarni bajaradigan avtonom va boshqariladigan robotlarni yaratish va dasturlash uchun raqobatlashadigan keng ko'lamli ta'lim va texnologiya tadbiridir.
Shunisi e'tiborga loyiqki, O'zbekiston terma jamoasi Markaziy Osiyodan yagona jamoa, final bosqichida ishtirok etishga ruxsat berilgan UK FIRST Championship, Londonda bo'lib o'tadi. Musobaqa oldidan jamoa maxsus laboratoriyada tayyorgarlikni davom ettiradi FIRSTToshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) negizida tashkil etilgan.
Terma jamoani boshqaradi Zohidjon Qodirov, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti vakili. Jamoa kapitanlari Mirjalol Teshabayev va Otabek Yusufov. Ularning rahbarligi ostida ishtirokchilar intensiv mashg'ulotlarni davom ettirmoqdalar, texnik echimlarni takomillashtirmoqdalar va Buyuk Britaniyada muvaffaqiyatli chiqish uchun taktikalarni ishlab chiqmoqdalar.
Ushbu tadbirda ishtirok etish O'zbekistonda robototexnikani yanada rivojlantirish, yoshlar o'rtasida muhandislik fanlarini ommalashtirish va yuqori texnologiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash yo'lidagi muhim qadamdir. O'zbekiston terma jamoasi mamlakatni munosib namoyish etishga va dunyoning eng kuchli jamoalari o'rtasida yuqori natijalarga erishish uchun kurashishga tayyor.

Сборная команда Узбекистана по робототехнике продолжает демонстрировать высокий уровень подготовки и инженерного мастерства на международной арене FIRST. Недавно она добилась значительных успехов на турнире Almaty TechCup 2025 – Central Asia FIRST Championship, который прошел в Алматы (Казахстан) с 21 по 23 февраля. В результате блестящего выступления команда завоевала право представлять страну на UK FIRST Championship – одном из самых престижных мировых соревнований в области робототехники.
На турнире в Казахстане сборная Узбекистана продемонстрировала не только глубокие технические знания, но и высокий уровень командного взаимодействия, стратегии и креативности в решении инженерных задач. Состязания в рамках FIRST Championship – это не просто соревнование, а масштабное образовательное и технологическое событие, где молодые инженеры и программисты соревнуются в создании и программировании автономных и управляемых роботов, выполняющих сложные задачи.
Примечательно, что сборная Узбекистана является единственной командой из Центральной Азии, допущенной к участию в финальном этапе UK FIRST Championship, который состоится в Лондоне. В преддверии соревнований команда продолжит подготовку в специализированной лаборатории FIRST, созданной на базе Ташкентского университета информационных технологий (ТАТУ).
Возглавляет сборную Зохиджон Кадыров, представляющий Ташкентский университет информационных технологий. Капитанами команды являются Миржалол Тешабаев и Отабек Юсуфов. Под их руководством участники продолжают интенсивную подготовку, совершенствуя технические решения и разрабатывая тактики для успешного выступления в Великобритании.
Участие в этом событии – это важный шаг для дальнейшего развития робототехники в Узбекистане, популяризации инженерных дисциплин среди молодежи и укрепления международного сотрудничества в сфере высоких технологий. Сборная Узбекистана готова достойно представить страну и побороться за высокие результаты среди сильнейших команд мира.