Barselonada (Ispaniya) axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi dunyodagi eng yirik tadbirlardan biri – MWC Barselona-2025 ko'rgazmasi va Kongressi davom etmoqda. Tadbir ishtirokchilari orasida raqamli infratuzilmani rivojlantirishga mas'ul yetakchi it-kompaniyalar, uyali aloqa operatorlari, tartibga soluvchilar va davlat organlari vakillari ham bor. Kongress ishida O'zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vazirligi delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
Mobile World Congress (MWC) – bu sanoat mutaxassislarini istiqbolli texnologiyalarni muhokama qilish, mobil tarmoqlarni rivojlantirish, raqamli echimlar va sanoatni tartibga solish uchun birlashtirgan asosiy xalqaro sayt. Kongress doirasida "global texnologiyalarni boshqarish" sessiyasi bo'lib o'tdi, u dunyo mamlakatlari AKT vazirlari uchun tadbirlar dasturiga kiritildi.
Dastur tegishli vazirliklar rahbarlarini, tartibga soluvchi organlar, xalqaro tashkilotlar va texnologik kompaniyalar vakillarini yig'di. Asosiy maqsad sanoat rahbarlari o'rtasida to'g'ridan – to'g'ri muloqotni tashkil etish, tajriba almashish va raqamli tartibga solish sohasidagi dolzarb muammolarni muhokama qilishdir.
Tadbir davomida O'zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov 2025 yil 21-22 may kunlari Toshkentda GSMA M360 Eurasia 2025 mintaqaviy tadbirini o'tkazish to'g'risida bayonot berdi. U ushbu tadbirning mintaqada it-industriyani rivojlantirish borasidagi ahamiyatini ta'kidlab, O'zbekistonning raqamli texnologiyalar sohasidagi salohiyati bilan tanishish maqsadida xalqaro tashkilotlar hamda yetakchi texnologik kompaniyalarni ishtirok etishga taklif qildi.

В Барселоне (Испания) продолжается одно из крупнейших мировых событий в сфере информационно-коммуникационных технологий – выставка и конгресс MWC Barcelona-2025. В числе участников мероприятия представители ведущих ИТ-компаний, операторов мобильной связи, регуляторов и государственных органов, ответственных за развитие цифровой инфраструктуры. В работе конгресса принимает участие и делегация Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан.
Mobile World Congress (MWC) – это ключевая международная площадка, объединяющая экспертов индустрии для обсуждения перспективных технологий, развития мобильных сетей, цифровых решений и регулирования отрасли. В рамках конгресса состоялась сессия «Глобальное управление технологиями», которая вошла в программу мероприятий для министров ИКТ стран мира.
Программа собрала руководителей профильных министерств, представителей регулирующих органов, международных организаций и технологических компаний. Главная цель – организация прямого диалога между лидерами отрасли, обмен опытом и обсуждение актуальных вызовов в сфере цифрового регулирования.
В ходе мероприятия министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов выступил с заявлением о проведении 21–22 мая 2025 года в Ташкенте регионального события GSMA M360 Eurasia 2025. Он подчеркнул значимость этого мероприятия для развития ИТ-индустрии в регионе и пригласил международные организации, а также ведущие технологические компании принять участие, чтобы ознакомиться с потенциалом Узбекистана в области цифровых технологий.