Kompaniya Google Android operatsion tizimining yana bir choraklik yangilanishini taqdim etdi. Nomli nashr Android 15 QPR2 yangi xususiyatlar va yaxshilanishlarni o'z ichiga oladi va dasturiy ta'minotni yangilash to'plami bilan birga keladi Pixel Feature Drop, Pixel liniyasi qurilmalari uchun mo'ljallangan.
Android 15 QPR2 - dagi asosiy o'zgarishlar
- "Rejimlar" Funktsiyasi. Yangi vosita standart "bezovta qilinmasin"rejimini almashtiradi. Foydalanuvchilar jadval bo'yicha yoki taqvimdagi voqealarga qarab avtomatik ravishda yoqiladigan bir nechta oldindan sozlashlarni yaratishi mumkin. Har bir rejimda siz bildirishnoma filtrlarini, signallarni sozlashingiz, shuningdek dizayn mavzusini, qora va oq ekran rejimini va boshqa parametrlarni tanlashingiz mumkin.
- Wi-Fi uchun yangilangan QR kod dizayni. Endi "Sozlamalar" → "Internet" → "Wi-Fi nuqtasi" → "ulashish" menyusini ochganingizda, tizim korporativ uslubda QR kodini yaratadi Material You.
- Tematik piktogrammalar endi "beta" holatida emas. Ilova piktogrammalarini bir xil uslubda bezashga imkon beradigan ushbu parametr Pixel Launcher. endi cheklovlarsiz mavjud.
- Linux yadrosini yangilash versiyadan oldin 6.1.99 barcha zamonaviy Pixel smartfon modellari uchun.
- Yangilangan xavfsizlik yamog'i. Ko'proq o'z ichiga oladi 40 zaifliklarni tuzatish, shu jumladan tanqidiy xavfli. Smartfonlar uchun Pixel bundan tashqari, yo'q qilindi 7 zaiflik.
Pixel Feature Drop-ning asosiy yangiliklari (2025 yil mart)
- Gemini Live ovozli rejimi yangilandi endi model asosida ishlaydi Gemini 2.0 Flash. Yordamchi qo'llab-quvvatlaydi 45 ta til, foydalanuvchilar endi til sozlamalarini qo'lda o'zgartirishlari shart emas.
- Egalari Pixel 6 va endi yangi modellarni yuklab olish mumkin Gemini Live tahlil qilish uchun rasmlar, fayllar va videolar.
- Pixel Studio (Pixel 9-da mavjud) qo'llab-quvvatlandi odamlar bilan rasm yaratish.
- Pixel Screenshots (Pixel 9-da mavjud) endi avtomatik ravishda qila oladi skrinshotlarni saralash ularning tarkibiga qarab to'plamlar bo'yicha.
- Pixel Screenshots va Pixel Studio ilovalari endi qo'llab-quvvatlash nemis va yapon tillari. Ushbu tillar uchun ham mavjud bo'ldi AI-ob-havo haqida ma'lumot va Polen darajasi ko'rsatkichi Pixel Weather - da.
- Scam Detection Funktsiyasi endi ishlaydi Google Messages, mahalliy model yordamida firibgarlik belgilari uchun xabarlarni tahlil qilish Gemini Nano. Hozircha faqat foydalanuvchilar uchun mavjud AQSh, Kanada va Buyuk Britaniya.
- Satellite SOS xususiyati, sun'iy yo'ldoshlar orqali favqulodda aloqani ta'minlaydi, endi quyidagilarni o'z ichiga oladi Gavayi, Alyaska, Evropa va Kanada.
- Imkoniyat qo'shildi haqiqiy vaqtda geolokatsiyani baham ko'ring "qurilmani toping"xizmati orqali.
- Pixel Recorder endi qo'llab-quvvatlaydi audio yozuvlarni uzatish yozuvlarni avtomatik shifrlash bilan boshqa qurilmalardan.
- Smartfonlar Pixel 9 endi simsiz ulanish mumkin boshqa Pixel qurilmalarining kameralari yoki GoPro Hero 10 Black va undan yangi, bu imkon beradi videoni bir necha tomondan oqimlang.
- Egalari AQShda Pixel 9 operatorlar bilan Verizon va T-Mobile imkoniyat berildi uyali signal bo'lmasa ham matnli xabarlarni yuboring texnologiya yordamida Direct To Cell.
- Pixel Watch 3 endi qo'llab-quvvatlaydi menstrüel tsiklni kuzatish Fitbit ilovasi va funksiyasi orqali pulsning yo'qolishini aniqlash, AQShda sertifikatlangan.
- Aniqlik yaxshilandi qadamlarni hisoblash yoqilgan Pixel Watch.
Qaysi qurilmalar yangilanishni oladi
Yangilanish allaqachon qabul qila boshladi Pixel 6 va 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7 va 7 Pro, Pixel 7a, Pixel 8 va 8 Pro, Pixel 8a, Pixel 9, 9 Pro va 9 Pro XL, shuningdek Pixel Tablet, Pixel Fold и Pixel 9 Pro Fold.

Компания Google представила очередное квартальное обновление операционной системы Android. Релиз под названием Android 15 QPR2 включает в себя новые функции и улучшения, а также сопровождается пакетом программных обновлений Pixel Feature Drop, предназначенным для устройств линейки Pixel.
Ключевые изменения в Android 15 QPR2
- Функция «Режимы». Новый инструмент заменяет стандартный режим «Не беспокоить». Пользователи могут создавать несколько пресетов, которые будут включаться автоматически по расписанию или в зависимости от событий в календаре. В каждом режиме можно настроить фильтры уведомлений, будильников, а также выбрать тему оформления, черно-белый режим экрана и другие параметры.
- Обновленный дизайн QR-кода для Wi-Fi. Теперь при открытии меню «Настройки» → «Интернет» → «Точка Wi-Fi» → «Поделиться» система генерирует QR-код в фирменном стиле Material You.
- Тематические значки больше не находятся в статусе «бета». Эта опция, позволяющая оформлять иконки приложений в едином стиле в Pixel Launcher, теперь доступна без ограничений.
- Обновление ядра Linux до версии 6.1.99 для всех актуальных моделей смартфонов Pixel.
- Обновленный патч безопасности. Включает более 40 исправлений уязвимостей, включая критически опасные. Для смартфонов Pixel дополнительно устранено 7 уязвимостей.
Основные нововведения Pixel Feature Drop (март 2025)
- Обновленный голосовой режим Gemini Live теперь работает на базе модели Gemini 2.0 Flash. Ассистент поддерживает 45 языков, при этом пользователям больше не нужно вручную менять настройки языка.
- Владельцы Pixel 6 и более новых моделей теперь могут загружать в Gemini Live изображения, файлы и видео для анализа.
- Pixel Studio (доступен на Pixel 9) получил поддержку генерации изображений с людьми.
- Pixel Screenshots (доступен на Pixel 9) теперь умеет автоматически сортировать скриншоты по коллекциям в зависимости от их содержимого.
- Приложения Pixel Screenshots и Pixel Studio теперь поддерживают немецкий и японский языки. Также для этих языков стала доступна ИИ-сводка погоды и индикатор уровня пыльцы в Pixel Weather.
- Функция Scam Detection теперь работает в Google Messages, анализируя сообщения на признаки мошенничества при помощи локальной модели Gemini Nano. Пока доступно только для пользователей в США, Канаде и Великобритании.
- Функция Satellite SOS, обеспечивающая экстренную связь через спутники, теперь охватывает Гавайи, Аляску, Европу и Канаду.
- Добавлена возможность делиться геолокацией в реальном времени через сервис «Найти устройство».
- Pixel Recorder теперь поддерживает перенос аудиозаписей с других устройств с автоматической расшифровкой записей.
- Смартфоны Pixel 9 теперь могут беспроводным способом подключаться к камерам других устройств Pixel или GoPro Hero 10 Black и новее, что позволяет стримить видео с нескольких ракурсов.
- Владельцы Pixel 9 в США с операторами Verizon и T-Mobile получили возможность отправлять текстовые сообщения даже при отсутствии сотового сигнала с помощью технологии Direct To Cell.
- Pixel Watch 3 теперь поддерживает отслеживание менструального цикла через приложение Fitbit, а также функцию обнаружения потери пульса, сертифицированную в США.
- Улучшена точность подсчета шагов на Pixel Watch.
Какие устройства получат обновление
Обновление уже начали получать Pixel 6 и 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7 и 7 Pro, Pixel 7a, Pixel 8 и 8 Pro, Pixel 8a, Pixel 9, 9 Pro и 9 Pro XL, а также Pixel Tablet, Pixel Fold и Pixel 9 Pro Fold.
Проверить наличие апдейта можно в меню «Настройки» → «Система» → «Обновления ПО» → «Обновление системы».