Toshkentda faoliyat yuritayotgan 30 dan ortiq kompaniya reklama to'g'risidagi qonun hujjatlariga rioya qilmagani uchun ma'muriy javobgarlikka tortildi. Qoidabuzarlar orasida taniqli brendlar bor, masalan Coca-Cola, Pepsi, Oqtepa Lavash va qandolatchilik do'koni Safia.
Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasining Toshkent boshqarmasi xodimlari kompaniyalarning buzilishini aniqladilar. 2025 yil yanvar va fevral oylarida o'tkazilgan tekshiruvlar davomida mutaxassislar ushbu kompaniyalarning reklama materiallarini qonun talablariga muvofiqligini tahlil qildilar. Tekshiruv natijalariga ko'ra, bir qator tashkilotlar reklama mazmunining amaldagi standartlarga mos kelmasligiga yo'l qo'yganligi aniqlandi.
Huquqbuzar kompaniyalarga nisbatan ma'muriy ishlar qo'zg'atildi, ular bo'yicha jarimalar to'g'risida qaror qabul qilindi. Moliyaviy sanktsiyalardan tashqari, korxonalarga aniqlangan qoidabuzarliklarni bartaraf etish bo'yicha ko'rsatmalar, shuningdek kelajakda bunday holatlarning oldini olish bo'yicha tavsiyalar berildi.
Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi qonun va iste'molchilar huquqlarini himoya qilishni ta'minlash uchun reklama bozorini kuzatishda davom etmoqda. Ilgari idora issiqlik energiyasi va maishiy chiqindilarni olib chiqish tariflarini asossiz oshirib yuborish bilan bog'liq qoidabuzarliklarni aniqlagan edi.

Более 30 компаний, работающих в Ташкенте, привлечены к административной ответственности за несоблюдение законодательства о рекламе. Среди нарушителей – известные бренды, такие как Coca-Cola, Pepsi, Oqtepa Lavash и кондитерская Safia.
Нарушения компаний выявили сотрудники Ташкентского управления Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей. В ходе проверок, проведённых в январе и феврале 2025 года, специалисты проанализировали рекламные материалы этих компаний на соответствие требованиям закона. По итогам проверки установлено, что ряд организаций допустили несоответствие содержания рекламы действующим нормам.
В отношении компаний нарушителей были возбуждены административные дела, по которым приняты решения о наложении штрафов. Помимо финансовых санкций, предприятиям выданы предписания об устранении выявленных нарушений, а также рекомендации по недопущению подобных случаев в дальнейшем.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей продолжает мониторинг рекламного рынка, чтобы обеспечить соблюдение закона и защиту прав потребителей. Ранее ведомство уже выявляло нарушения, связанные с необоснованным завышением тарифов на теплоэнергию и вывоз бытовых отходов.