Toshkentda faoliyat yuritayotgan 30 dan ortiq kompaniya reklama to'g'risidagi qonun hujjatlariga rioya qilmagani uchun ma'muriy javobgarlikka tortildi. Qoidabuzarlar orasida taniqli brendlar bor, masalan Coca-Cola, Pepsi, Oqtepa Lavash va qandolatchilik do'koni Safia.
Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasining Toshkent boshqarmasi xodimlari kompaniyalarning buzilishini aniqladilar. 2025 yil yanvar va fevral oylarida o'tkazilgan tekshiruvlar davomida mutaxassislar ushbu kompaniyalarning reklama materiallarini qonun talablariga muvofiqligini tahlil qildilar. Tekshiruv natijalariga ko'ra, bir qator tashkilotlar reklama mazmunining amaldagi standartlarga mos kelmasligiga yo'l qo'yganligi aniqlandi.
Huquqbuzar kompaniyalarga nisbatan ma'muriy ishlar qo'zg'atildi, ular bo'yicha jarimalar to'g'risida qaror qabul qilindi. Moliyaviy sanktsiyalardan tashqari, korxonalarga aniqlangan qoidabuzarliklarni bartaraf etish bo'yicha ko'rsatmalar, shuningdek kelajakda bunday holatlarning oldini olish bo'yicha tavsiyalar berildi.
Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi qonun va iste'molchilar huquqlarini himoya qilishni ta'minlash uchun reklama bozorini kuzatishda davom etmoqda. Ilgari idora issiqlik energiyasi va maishiy chiqindilarni olib chiqish tariflarini asossiz oshirib yuborish bilan bog'liq qoidabuzarliklarni aniqlagan edi.

More than 30 companies operating in Tashkent were brought to administrative responsibility for non-compliance with the legislation on advertising. Violators include well-known brands such as Coca-Cola, Pepsi, Oqtepa Lavash and a candy store Safia.
Violations of the companies were revealed by employees of the Tashkent Department of the Committee for Competition Development and Consumer Protection. During the inspections conducted in January and February 2025, experts analyzed the advertising materials of these companies for compliance with the requirements of the law. Based on the results of the audit, it was found that a number of organizations allowed the content of advertising to fail to comply with the current standards.
Administrative cases were initiated against the companies of violators, and decisions were made to impose fines. In addition to financial sanctions, companies were issued instructions to eliminate the identified violations, as well as recommendations to prevent such cases in the future.
The Committee for Competition Development and Consumer Protection continues to monitor the advertising market in order to ensure compliance with the law and protect consumer rights. Earlier, the agency has already identified violations related to the unjustified overstatement of tariffs for heat and household waste removal.