Xitoyning Temu bozori, agar u ro'yxatdan o'tish talablariga javob bermasa, O'zbekistonda blokirovka qilinishi mumkin. Bu haqda 27 fevral kuni milliy istiqbolli loyihalar agentligi (NAPP) elektron tijorat boshqarmasi boshlig'i Kamronbek Muhammadiyev ma'lum qildi, deya xabar beradi Spot.
2025-yil 1-iyuldan boshlab mamlakatda xalqaro onlayn platformalar uchun yangi qoidalar kuchga kiradi. Kompaniyalar bildirishnoma reestrida ro'yxatdan o'tishlari va elektron tijorat sub'ektlarining maxsus reestrida ro'yxatdan o'tishlari kerak. Asosiy talab - "qo'nish", ya'ni O'zbekistonda rezident yuridik shaxsni ro'yxatdan o'tkazish. Ushbu qoida 2024 yil 28 dekabrdan boshlab Vazirlar Mahkamasining qaroriga (PKM-885) muvofiq amal qiladi.
Muhammadiyevning so'zlariga ko'ra, Temu agressiv marketing strategiyasi bilan tashqi bozorlarga faol kirib bormoqda. 2024 yilda Marketplace narxlarni ko'tarish va pasaytirish uchun 4 milliard dollar sarfladi va 2025 yilda bu xarajatlar 10 milliard dollarga yetishi mumkin.
U Turkiyadagi vaziyatni misol qilib keltirdi, u erda Temu mahalliy Trendyol bozoriga jiddiy zarba berdi. Bunga javoban mamlakat rasmiylari Xitoy platformasiga kirishni to'sib qo'yishdi.
"Biz ularning qonuniy biznes huquqlari va manfaatlarini himoya qilishga tayyormiz, O'zbekiston bozoriga rasman kirishga yordam berishga tayyormiz, ammo ular biz bilan bog'lanishlari kerak. Temu tomonidan hozircha bunday [qiziqish] yo'q edi, ammo allaqachon harakatlar mavjud. Ilgari, agar shartlar bajarilmasa, ularning faoliyati to'siqqa qadar to'xtatiladi, deb aytgan edik", dedi Muhammadiyev.
Mumkin bo'lgan blokirovka sanasi haqida so'ralganda, u "tez orada"sodir bo'lishi mumkinligini aytdi. Shuningdek, u regulyator Temu vakillari bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqot qilmasligini, balki platforma tomonidan "kichik harakatlar" ni kuzatayotganini aniqladi.
NAPP direktorining birinchi o'rinbosari Vyacheslav Park xorijiy marketplaslar faoliyati ro'yxatdan o'tmasdan O'zbekiston iqtisodiyotiga zarar yetkazayotganini ta'kidladi. Ular soliq va bojxona to'lovlarini to'lamaydilar va ularning operatsiyalari, shu jumladan transport va to'lovlar uchinchi tomon kompaniyalari orqali amalga oshiriladi. 2024 yilda temu orqali mamlakatdan valyutani olib chiqish hajmi 10 million dollardan oshdi.
"Yo ular O'zbekistonda ro'yxatdan o'tadilar va bu yerda sho" ba korxonani o 'rnatadilar, yo soliq hisobiga o' tadilar va QQS to 'lovchilariga aylanadilar", — deya ta'kidladi Park.
Bundan tashqari, mahalliy vakolatxonalarning yo'qligi o'zbekistonlik xaridorlarni turmush qurgan taqdirda tovarlarni qaytarish yoki almashtirish imkoniyatidan mahrum qiladi. Pakning so'zlariga ko'ra, NAPP allaqachon bunday kompaniyalar bilan ishlashda "katta tajribaga" ega va yangi talablarni bajarishga intilmoqda.

The Chinese marketplace Temu may be blocked in Uzbekistan if it does not meet the registration requirements. This was announced on February 27 by Kamronbek Mukhammadiev, head of the e-Commerce Department of the National Agency for Advanced Projects (NAPP), Spot reports.
From July 1, 2025, new rules for international online platforms will come into force in the country. Companies must register in the notification register and register in a special register of e-commerce entities. The main requirement is "landing", i.e. registration of a resident legal entity in Uzbekistan. This rule is effective from December 28, 2024, according to the resolution of the Cabinet of Ministers (PCM-885).
According to Mukhammadiev, Temu is actively entering foreign markets with an aggressive marketing strategy. In 2024, the marketplace spent $ 4 billion on promotion and price reduction, and in 2025, these costs may reach $ 10 billion.
He cited the example of the situation in Turkey, where Temu dealt a serious blow to the local marketplace Trendyol. In response, the country's authorities blocked access to the Chinese platform.
"We are ready to protect their rights and interests of legal business, we are ready to help them officially enter the Uzbek market, but they should contact us. Temu has not yet shown such [interest], but there is already progress. Earlier, we said that in case of non-fulfillment of the conditions, their activities will be stopped-up to blocking, " Mukhammadiyev said.
When asked about a possible blocking date, he said that it could happen "soon". He also clarified that the regulator does not conduct a direct dialogue with representatives of Temu, but observes "small movements" from the platform.
First Deputy Director of NAPPE Vyacheslav Pak noted that the activity of foreign marketplaces without registration harms the economy of Uzbekistan. They do not pay taxes or customs fees, and their operations, including transportation and payment, are carried out through third-party companies. In 2024, the volume of currency withdrawal from the country through Temu exceeded $ 10 million.
"Either they register in Uzbekistan and open a subsidiary here, or they register for tax purposes and become VAT payers," Pak said.
In addition, the lack of local representative offices makes it impossible for Uzbek buyers to return or exchange goods in the event of a defect. According to Park, NAPPE already has "extensive experience" working with such companies and intends to achieve compliance with new requirements.