Xitoyning Temu bozori, agar u ro'yxatdan o'tish talablariga javob bermasa, O'zbekistonda blokirovka qilinishi mumkin. Bu haqda 27 fevral kuni milliy istiqbolli loyihalar agentligi (NAPP) elektron tijorat boshqarmasi boshlig'i Kamronbek Muhammadiyev ma'lum qildi, deya xabar beradi Spot.
2025-yil 1-iyuldan boshlab mamlakatda xalqaro onlayn platformalar uchun yangi qoidalar kuchga kiradi. Kompaniyalar bildirishnoma reestrida ro'yxatdan o'tishlari va elektron tijorat sub'ektlarining maxsus reestrida ro'yxatdan o'tishlari kerak. Asosiy talab - "qo'nish", ya'ni O'zbekistonda rezident yuridik shaxsni ro'yxatdan o'tkazish. Ushbu qoida 2024 yil 28 dekabrdan boshlab Vazirlar Mahkamasining qaroriga (PKM-885) muvofiq amal qiladi.
Muhammadiyevning so'zlariga ko'ra, Temu agressiv marketing strategiyasi bilan tashqi bozorlarga faol kirib bormoqda. 2024 yilda Marketplace narxlarni ko'tarish va pasaytirish uchun 4 milliard dollar sarfladi va 2025 yilda bu xarajatlar 10 milliard dollarga yetishi mumkin.
U Turkiyadagi vaziyatni misol qilib keltirdi, u erda Temu mahalliy Trendyol bozoriga jiddiy zarba berdi. Bunga javoban mamlakat rasmiylari Xitoy platformasiga kirishni to'sib qo'yishdi.
"Biz ularning qonuniy biznes huquqlari va manfaatlarini himoya qilishga tayyormiz, O'zbekiston bozoriga rasman kirishga yordam berishga tayyormiz, ammo ular biz bilan bog'lanishlari kerak. Temu tomonidan hozircha bunday [qiziqish] yo'q edi, ammo allaqachon harakatlar mavjud. Ilgari, agar shartlar bajarilmasa, ularning faoliyati to'siqqa qadar to'xtatiladi, deb aytgan edik", dedi Muhammadiyev.
Mumkin bo'lgan blokirovka sanasi haqida so'ralganda, u "tez orada"sodir bo'lishi mumkinligini aytdi. Shuningdek, u regulyator Temu vakillari bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqot qilmasligini, balki platforma tomonidan "kichik harakatlar" ni kuzatayotganini aniqladi.
NAPP direktorining birinchi o'rinbosari Vyacheslav Park xorijiy marketplaslar faoliyati ro'yxatdan o'tmasdan O'zbekiston iqtisodiyotiga zarar yetkazayotganini ta'kidladi. Ular soliq va bojxona to'lovlarini to'lamaydilar va ularning operatsiyalari, shu jumladan transport va to'lovlar uchinchi tomon kompaniyalari orqali amalga oshiriladi. 2024 yilda temu orqali mamlakatdan valyutani olib chiqish hajmi 10 million dollardan oshdi.
"Yo ular O'zbekistonda ro'yxatdan o'tadilar va bu yerda sho" ba korxonani o 'rnatadilar, yo soliq hisobiga o' tadilar va QQS to 'lovchilariga aylanadilar", — deya ta'kidladi Park.
Bundan tashqari, mahalliy vakolatxonalarning yo'qligi o'zbekistonlik xaridorlarni turmush qurgan taqdirda tovarlarni qaytarish yoki almashtirish imkoniyatidan mahrum qiladi. Pakning so'zlariga ko'ra, NAPP allaqachon bunday kompaniyalar bilan ishlashda "katta tajribaga" ega va yangi talablarni bajarishga intilmoqda.

Китайский маркетплейс Temu может попасть под блокировку в Узбекистане, если не выполнит требования по регистрации. Об этом 27 февраля заявил начальник управления электронной коммерции Национального агентства перспективных проектов (НАПП) Камронбек Мухаммадиев, сообщает Spot.
С 1 июля 2025 года в стране вступят в силу новые правила для международных онлайн-платформ. Компании должны встать на учёт в уведомительном реестре и зарегистрироваться в специальном реестре субъектов электронной коммерции. Главное требование — «приземление», то есть регистрация юридического лица-резидента в Узбекистане. Это правило действует уже с 28 декабря 2024 года согласно постановлению Кабмина (ПКМ-885).
По словам Мухаммадиева, Temu активно выходит на зарубежные рынки с агрессивной маркетинговой стратегией. В 2024 году маркетплейс потратил 4 млрд долларов на продвижение и снижение цен, а в 2025 году эти расходы могут достичь 10 млрд долларов.
Он привёл в пример ситуацию в Турции, где Temu нанес серьёзный удар по местному маркетплейсу Trendyol. В ответ власти страны заблокировали доступ к китайской платформе.
«Мы готовы обеспечивать защиту их прав и интересов легального бизнеса, готовы помочь официально выйти на рынок Узбекистана, но они должны обратиться к нам. Со стороны Temu пока такого [интереса] не было, но уже есть подвижки. Ранее мы говорили, что в случае невыполнения условий их деятельность будет пресекаться — вплоть до блокировки», — заявил Мухаммадиев.
На вопрос о возможной дате блокировки он ответил, что это может произойти «скоро». Также он уточнил, что регулятор не ведёт прямого диалога с представителями Temu, но наблюдает «небольшие движения» со стороны платформы.
Первый замдиректора НАПП Вячеслав Пак отметил, что деятельность зарубежных маркетплейсов без регистрации наносит ущерб экономике Узбекистана. Они не платят налоги и таможенные сборы, а их операции, включая перевозку и оплату, проводятся через сторонние компании. В 2024 году объём вывода валюты из страны через Temu превысил 10 млн долларов.
«Либо они регистрируются в Узбекистане и открывают здесь дочернее предприятие, либо встают на налоговый учёт и становятся плательщиками НДС», — подчеркнул Пак.
Кроме того, отсутствие локальных представительств лишает узбекистанских покупателей возможности возврата или обмена товаров в случае брака. По словам Пака, НАПП уже имеет «большой опыт» работы с подобными компаниями и намерено добиваться выполнения новых требований.