Toshkentda matbuot anjumani bo'lib o'tdi, unda NAPPNING 2024 yilgi istiqbolli loyihalar milliy agentligi faoliyati yakunlari sarhisob qilindi. Tadbir davomida Agentlik faoliyatining asosiy yo'nalishlari bo'yicha batafsil ma'lumotlar taqdim etildi.
Asosiy natijalar orasida:
- Kripto aktivlari aylanmasi sohasidagi xizmat ko'rsatuvchi provayderlardan davlat budjetiga 2,38 mlrd so'm davlat boji va faoliyatni amalga oshirish uchun 8 mlrd so'm yig ' im tushdi. 2019 yildan buyon ushbu sektordan byudjetga tushumlarning umumiy hajmi 56,5 mlrd so'mdan oshdi.
- 2024 yilda 10 millionga yaqin sug'urta shartnomalari imzolandi. Sug'urta mukofotlari hajmi 9,8 trln so'mni tashkil etdi, bu 2023 yilga nisbatan 21 foizga ko'pdir. Sug'urta to'lovlari miqdori 9 foizga oshib, 2,2 trln so'mga yetdi, sug'urtalovchilarning umumiy aktivlari esa 24,9 foizga oshib, 11,8 trln so'mni tashkil etdi.
- Sug'urta sohasida 4648 ta murojaat ko'rib chiqildi, ulardan 2193 tasi qondirildi. Sug'urta tovonlarining umumiy summasi 34,6 mlrd so'mni tashkil etdi.
- 703 ta murojaatni ko 'rib chiqish yakunlari bo' yicha aksiyadorlar foydasiga 2 mlrd so 'mdan ortiq mablag' undirildi.
- Iqtisodiy sudlarga aktsiyalar bo'yicha hisoblangan dividendlarni undirish to'g'risida 20 ta da'vo arizasi berildi. 3,6 mlrd so'mdan ortiq sud qarorlari qabul qilindi.
- Yandex, Ozon, Wildberries va Wolt kabi xorijiy elektron savdo platformalarining faoliyati mahalliylashtirilgan.
- O'zbekistonda 10 dan ortiq yirik xalqaro marketplaslar o'z vakolatxonalarini ochdi. Ularning faoliyati natijasida davlat byudjetiga 160 mlrd so'mdan ortiq soliq to'lovlari kelib tushdi, elektron tijorat sohasida o'z-o'zini ish bilan band bo'lganlar soni esa 55 foizga oshdi.
NAPP moliya bozorini takomillashtirish, tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash va raqamli texnologiyalarni mamlakat iqtisodiyotiga integratsiyalashga qaratilgan ustuvor yo'nalishlarni rivojlantirish bo'yicha ishlarni davom ettirmoqda.

A press conference was held in Tashkent, where the results of the activities of the National Agency for Advanced Projects NAPPA for 2024 were summed up. The event provides detailed information on the Agency's key areas of work.
Among the main results::
- The state budget received 2.38 billion soums of state duty and 8 billion soums of fees for carrying out activities from service providers in the field of turnover of crypto assets. Since 2019, the total amount of budget revenues from this sector has exceeded 56.5 billion soums.
- In 2024, about 10 million insurance contracts were concluded. The volume of insurance premiums amounted to 9.8 trillion soums, which is 21% more than in 2023. The amount of insurance payments increased by 9 % and reached 2.2 trillion soums, while the total assets of insurers increased by 24.9 %, amounting to 11.8 trillion soums.
- 4648 applications in the insurance sector were considered, of which 2193 were satisfied. The total amount of insurance indemnities amounted to 34.6 billion soums.
- More than 2 billion soums were recovered in favor of shareholders based on the results of consideration of 703 appeals.
- 20 claims for recovery of dividends accrued on shares were filed in the economic courts. Court decisions were issued for more than 3.6 billion soums.
- The activity of foreign electronic trading platforms, including Yandex, Ozon, Wildberries, and Wolt, has been localized.
- More than 10 major international marketplaces have opened representative offices in Uzbekistan. As a result of their activities, the state budget received more than 160 billion soums of tax payments, and the number of self-employed in the field of e-commerce increased by 55 %.
NAPP continues to work on developing priority areas aimed at improving the financial market, supporting entrepreneurship and integrating digital technologies into the country's economy.