Toshkentda matbuot anjumani bo'lib o'tdi, unda NAPPNING 2024 yilgi istiqbolli loyihalar milliy agentligi faoliyati yakunlari sarhisob qilindi. Tadbir davomida Agentlik faoliyatining asosiy yo'nalishlari bo'yicha batafsil ma'lumotlar taqdim etildi.
Asosiy natijalar orasida:
- Kripto aktivlari aylanmasi sohasidagi xizmat ko'rsatuvchi provayderlardan davlat budjetiga 2,38 mlrd so'm davlat boji va faoliyatni amalga oshirish uchun 8 mlrd so'm yig ' im tushdi. 2019 yildan buyon ushbu sektordan byudjetga tushumlarning umumiy hajmi 56,5 mlrd so'mdan oshdi.
- 2024 yilda 10 millionga yaqin sug'urta shartnomalari imzolandi. Sug'urta mukofotlari hajmi 9,8 trln so'mni tashkil etdi, bu 2023 yilga nisbatan 21 foizga ko'pdir. Sug'urta to'lovlari miqdori 9 foizga oshib, 2,2 trln so'mga yetdi, sug'urtalovchilarning umumiy aktivlari esa 24,9 foizga oshib, 11,8 trln so'mni tashkil etdi.
- Sug'urta sohasida 4648 ta murojaat ko'rib chiqildi, ulardan 2193 tasi qondirildi. Sug'urta tovonlarining umumiy summasi 34,6 mlrd so'mni tashkil etdi.
- 703 ta murojaatni ko 'rib chiqish yakunlari bo' yicha aksiyadorlar foydasiga 2 mlrd so 'mdan ortiq mablag' undirildi.
- Iqtisodiy sudlarga aktsiyalar bo'yicha hisoblangan dividendlarni undirish to'g'risida 20 ta da'vo arizasi berildi. 3,6 mlrd so'mdan ortiq sud qarorlari qabul qilindi.
- Yandex, Ozon, Wildberries va Wolt kabi xorijiy elektron savdo platformalarining faoliyati mahalliylashtirilgan.
- O'zbekistonda 10 dan ortiq yirik xalqaro marketplaslar o'z vakolatxonalarini ochdi. Ularning faoliyati natijasida davlat byudjetiga 160 mlrd so'mdan ortiq soliq to'lovlari kelib tushdi, elektron tijorat sohasida o'z-o'zini ish bilan band bo'lganlar soni esa 55 foizga oshdi.
NAPP moliya bozorini takomillashtirish, tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash va raqamli texnologiyalarni mamlakat iqtisodiyotiga integratsiyalashga qaratilgan ustuvor yo'nalishlarni rivojlantirish bo'yicha ishlarni davom ettirmoqda.

В Ташкенте состоялась пресс-конференция, на которой были подведены итоги деятельности Национального агентства перспективных проектов НАПП за 2024 год. В ходе мероприятия представлена подробная информация по ключевым направлениям работы Агентства.
Среди основных результатов:
- От провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов в государственный бюджет поступило 2,38 млрд сумов государственной пошлины и 8 млрд сумов сборов за осуществление деятельности. С 2019 года общий объем поступлений в бюджет от этого сектора превысил 56,5 млрд сумов.
- В 2024 году заключено около 10 млн договоров страхования. Объем страховых премий составил 9,8 трлн сумов, что на 21 % больше по сравнению с 2023 годом. Сумма страховых выплат выросла на 9 % и достигла 2,2 трлн сумов, а совокупные активы страховщиков увеличились на 24,9 %, составив 11,8 трлн сумов.
- Рассмотрено 4648 обращений в сфере страхования, из которых 2193 были удовлетворены. Общая сумма страховых возмещений составила 34,6 млрд сумов.
- В пользу акционеров взыскано более 2 млрд сумов по итогам рассмотрения 703 обращений.
- В экономические суды подано 20 исков о взыскании дивидендов, начисленных по акциям. Вынесены судебные решения на сумму более 3,6 млрд сумов.
- Локализована деятельность зарубежных электронных торговых платформ, включая «Yandex», «Ozon», «Wildberries» и «Wolt».
- Более 10 крупных международных маркетплейсов открыли представительства в Узбекистане. В результате их деятельности в госбюджет поступило более 160 млрд сумов налоговых платежей, а число самозанятых в сфере электронной коммерции увеличилось на 55 %.
НАПП продолжает работу по развитию приоритетных направлений, направленных на совершенствование финансового рынка, поддержку предпринимательства и интеграцию цифровых технологий в экономику страны.