So'nggi ikki oy ichida axborot texnologiyalari sohasida mutaxassislarni qo'llab-quvvatlash davlat dasturi doirasida xalqaro it-sertifikatlarni olgan fuqarolarga 2,9 mlrd so'm kompensatsiya to'landi.
Statistik ma'lumotlarga ko'ra, 2025-yilning yanvar-fevral oylarida 77 nafar yosh IELTS xalqaro it sertifikatini olish bilan bog'liq xarajatlarni qoplash uchun ariza topshirgan. Taqqoslash uchun, 2024 yil davomida 76 ta bunday ariza topshirilgan.
Sertifikatlashtirish uchun eng katta kompensatsiya mintaqalar orasida etakchi o'rinni egallagan Samarqand viloyatiga to'g'ri keladi.
Kompensatsiya oluvchilar orasida qizlar sonining o'sishining ijobiy dinamikasini ta'kidlash kerak. Agar 2022 yilda ularning ulushi 9,8 foizni tashkil etgan bo'lsa, 2025 yilning dastlabki ikki oyida bu ko'rsatkich 44 foizga yetdi.
Bitiruvchilari kompensatsiya olish uchun eng faol ariza topshirayotgan o'quv markazlari orasida quyidagilar ajralib turadi Sensorika, Brain Power Evolution и Fina School.
Kompensatsiya dasturi yoshlarni it sohasida xalqaro standartlarni o'zlashtirishga undashga va sohada malakali kadrlarni rivojlantirishga ko'maklashishga qaratilgan.

Over the past two months, 2.9 billion soums of compensation were paid to citizens who received international IT certificates within the framework of the state program for supporting specialists in the field of information technologies.
According to statistics, in January-February 2025, 77 young people applied for compensation for expenses related to obtaining the IELTS international IT certificate. For comparison, 76 such applications were submitted in the whole of 2024.
The largest amount of compensation for certification falls on the Samarkand region, which occupies a leading position among the regions.
It is worth noting the positive dynamics of growth in the number of girls among recipients of compensation. If in 2022 their share was 9.8 %, then only in the first two months of 2025 this figure reached 44 %.
Among the training centers whose graduates are most actively applying for compensation, the following are distinguished: Sensorika, Brain Power Evolution и Fina School.
The compensation program is aimed at encouraging young people to master international standards in the IT sector and promotes the development of qualified personnel in the industry.