"Biz GPT-4.5 ning oldindan ko'rish versiyasini chiqarmoqdamiz — bu bizning eng kuchli va ilg'or modelimiz. Bu maslahatlarni tushunish, mantiqiy aloqalarni o'rnatish va ijodiy g'oyalarni yaratish qobiliyatini sezilarli darajada yaxshilaydi", — deyiladi kompaniya rasmiy bayonotida.
Model foydalanuvchi so'rovlarini aniqroq qayta ishlash uchun optimallashtirilgan bo'lib, uni matn yozish va dasturlash kabi sohalarda ayniqsa foydali qiladi. OpenAI ishlab chiquvchilari GPT-4.5 oldingi versiyalarga qaraganda kamroq xatolarga yo'l qo'yishini kutmoqdalar.
OpenAI GPT-4.5 o'qituvchilikdan tashqari ta'limni kengaytirishning namunasi ekanligini ta'kidladi. Model Microsoft Azure superkompyuterlarida o'qitilgan va ma'lumotni chuqurroq tushunishga ega. Bu sun'iy intellektning "gallyutsinatsiyalari" deb ataladigan darajasini pasaytirishga va javoblarning ishonchliligini oshirishga yordam berishi kutilmoqda.
Avvalroq The Verge nashri yangi model Orion kod nomi ostida ishlab chiqilganini va an'anaviy arxitekturaga asoslangan OpenAI-ning so'nggi versiyasi bo'lishini xabar qilgan edi. Kelajakda kompaniya may oyining oxirida chiqarilishi rejalashtirilgan GPT-5 ni taqdim etishni rejalashtirmoqda.
Hozirgi vaqtda eng ilg'or model 2023 yil mart oyida taqdim etilgan GPT-4 bo'lib qolmoqda. U professional va akademik testlarda yuqori darajadagi aniqlikni namoyish etib, matn va vizual ma'lumotlarni qayta ishlashga qodir. OpenAI ma'lumotlariga ko'ra, ChatGPT-4 taqiqlangan kontent so'rovlariga 82% kamroq javob beradi va ChatGPT-3.5 bilan solishtirganda 40% ko'proq to'g'ri javob beradi.
Sezilarli yaxshilanishlarga qaramay, model hali ham xatolarga moyil va ba'zi bayonotlarda noaniqliklarga yo'l qo'yishi mumkin.

Американская компания OpenAI анонсировала выпуск новой версии своей модели искусственного интеллекта — GPT-4.5.
«Мы выпускаем предварительную версию GPT-4.5 — нашей самой мощной и продвинутой модели. Она значительно улучшает способность понимать подсказки, устанавливать логические связи и генерировать креативные идеи», — говорится в официальном заявлении компании.
Модель оптимизирована для более точной обработки пользовательских запросов, что делает ее особенно полезной в таких сферах, как написание текстов и программирование. Разработчики OpenAI рассчитывают, что GPT-4.5 будет допускать меньше ошибок по сравнению с предыдущими версиями.
В OpenAI подчеркнули, что GPT-4.5 является примером масштабирования обучения без учителя. Модель была обучена на суперкомпьютерах Microsoft Azure и обладает более глубоким пониманием информации. Ожидается, что это поможет снизить уровень так называемых «галлюцинаций» ИИ и повысить надежность ответов.
Ранее издание The Verge сообщило, что новая модель разрабатывалась под кодовым названием Orion и станет последней версией OpenAI, основанной на традиционной архитектуре. В дальнейшем компания планирует представить GPT-5, релиз которой намечен на конец мая.
На данный момент самой передовой моделью остается GPT-4, представленная в марте 2023 года. Она способна обрабатывать как текстовую, так и визуальную информацию, демонстрируя высокий уровень точности в профессиональных и академических тестах. По данным OpenAI, ChatGPT-4 на 82% реже отвечает на запросы о запрещенном контенте и на 40% чаще дает корректные ответы по сравнению с ChatGPT-3.5.
Несмотря на значительные улучшения, модель все еще подвержена ошибкам и может допускать неточности в некоторых утверждениях.