27 fevral kuni Bitcoin (BTC) kursi pastga tushdi 82,1 ming dollar, bu eng past qiymatga aylandi 2024-yil 11-noyabr, ma'lumotlarga ko'ra CoinMarketCap. Bozordagi vaziyat investorlar orasida kripto loyihasining qulashiga o'xshash "haddan tashqari qo'rquv" holatini keltirib chiqardi Terra 2022 yil yozida.
Kursning pasayishi sabablari
Ko'proq o'tgan hafta oxirida Bitcoin darajasida savdo qildi 95 ming dollar, ammo bilan 24 fevral kuni yangi bojlar joriy etilishi mumkinligi haqidagi xabarlar fonida keskin pasayish boshlandi Donald Tramp Tomonidan uchun Meksika va Kanada. Bir necha kun ichida BTC yangilandi noyabr oyidan boshlab minimal, belgiga etib borish 82 ming dollar
Yoqilgan Moskva vaqti bilan soat 11:00 Bitcoin biroz tiklandi 86,2 ming dollar, so'nggi paytlarda pasayish 2,3 kun%, va uchun hafta-10,7 ga%. Bitcoin-ning kripto-valyuta bozoridagi ulushi 60,83%, ma'lumotlarga ko'ra TradingView.
Kapitalning chiqib ketishi Bitcoin-ETF AQShda davom etmoqda sakkizinchi kun ketma-ket. 26 fevral kuni toza chiqish 754 million dollar, bir kun oldin esa 1,01 milliard dollar - rekord ko'rsatkich. Bitcoin fondlarini sotish narxga bosimni oshiradi.
Kripto bozorining umumiy holati
So'nggi paytlarda 24 soat kripto-valyuta bozorining umumiy kapitallashuvi 3,8%, tuzish $2,97 trln. Bir kunda raqamli aktivlar savdosi hajmi 192 milliard dollar.
Narxi Ethereum (ETH) pastga tushdi 2,35 ming dollar, yiqilib Kuniga 4,6% va yoqilgan Haftada 13,4%. Bu eng katta kriptovalyutalar orasida eng kuchli haftalik pasayish.
Eng yaxshi raqamli aktivlarning aksariyati ham arzonlashdi. Istisno Solana (SOL), qo'shilgan 1%. Token boshqalarga qaraganda kuchliroq kamaydi XRP (Ripple) - yoqilgan 2,5%.
Birinchi yuz kripto valyutalari orasida eng qimmat KAITO (KAITO), qo'shish 47%va u boshqalarga qaraganda ancha arzonlashdi DeXe (DEXE) - yoqilgan 4,8%.
Kripto birjalarida tugatish
Oxirgi kun uchun kripto birjalari 188 ming savdogarning pozitsiyalarini yo'q qildi miqdori uchun 775 million dollar, ma'lumotlarga ko'ra Coinglass. Yoqilgan Bitcoin kerak edi 468 million dollar, yoqilgan Ethereum — 125 million dollar. Tugatish, narx savdogarning kaldıraçlı pozitsiyasiga qarshi harakat qilganda va birja mablag ' etishmasligi sababli o'z pozitsiyasini majburan yopganda sodir bo'ladi.
Qo'rquv va ochko'zlik indeksi
Kursning pasayishi fonida indeks qo'rquv va ochko'zlik kriptorinka qulab tushdi 100 balldan 10 ball, zonaga kirish "haddan tashqari qo'rquv". Oxirgi marta bunday past qiymatlar qayd etilgan 2022-yil iyun, bozor qulash oqibatlarini boshdan kechirganda Terrava ba'zi kripto-valyutalar deyarli qadrsizlandi.
Tahlilchi Cryptoquant Aksel Adler Tomonidan joriy tuzatish Bitcoin ekanligini ta'kidladi 2025 yildagi eng yirik. Uning prognoziga ko'ra, qo'llab-quvvatlashning muhim darajasi bu 80 ming dollar. Agar u buzilsa, bozor keyingi qulashga duch kelishi mumkin.

27 февраля курс биткоина (BTC) опустился до $82,1 тыс., что стало самым низким значением с 11 ноября 2024 года, согласно данным CoinMarketCap. Ситуация на рынке вызвала состояние «чрезвычайного страха» среди инвесторов, схожее с обвалом криптопроекта Terra летом 2022 года.
Причины падения курса
Еще в конце прошлой недели биткоин торговался на уровне $95 тыс., однако с 24 февраля началось резкое снижение на фоне сообщений о возможном введении новых пошлин Дональдом Трампом для Мексики и Канады. В течение нескольких дней BTC обновил минимум с ноября, достигнув отметки $82 тыс.
На 11:00 мск биткоин немного восстановился до $86,2 тыс., снизившись за последние сутки на 2,3%, а за неделю — на 10,7%. Доля биткоина на рынке криптовалют составляет 60,83%, согласно данным TradingView.
Отток капитала из биткоин-ETF в США продолжается восьмой день подряд. 26 февраля чистый отток составил $754 млн, а днем ранее достиг $1,01 млрд — рекордного показателя. Продажа биткоина фондами усиливает давление на цену.
Общее состояние крипторынка
За последние 24 часа общая капитализация криптовалютного рынка сократилась на 3,8%, составив $2,97 трлн. Объем торгов цифровыми активами за сутки достиг $192 млрд.
Цена Ethereum (ETH) снизилась до $2,35 тыс., упав на 4,6% за сутки и на 13,4% за неделю. Это самое сильное недельное падение среди крупнейших криптовалют.
Большинство ведущих цифровых активов также подешевели. Исключением стала Solana (SOL), прибавившая 1%. Сильнее остальных снизился токен XRP (Ripple) — на 2,5%.
Среди криптовалют первой сотни больше всех подорожал KAITO (KAITO), прибавив 47%, а сильнее остальных подешевел DeXe (DEXE) — на 4,8%.
Ликвидации на криптобиржах
За последние сутки криптобиржи ликвидировали позиции 188 тыс. трейдеров на сумму $775 млн, согласно данным Coinglass. На биткоин пришлось $468 млн, на Ethereum — $125 млн. Ликвидации происходят, когда цена движется против позиции трейдера с кредитным плечом, и биржа принудительно закрывает его позицию из-за нехватки средств.
Индекс страха и жадности
На фоне падения курса индекс страха и жадности крипторынка рухнул до 10 баллов из 100, войдя в зону «чрезвычайного страха». Последний раз такие низкие значения фиксировались в июне 2022 года, когда рынок переживал последствия краха Terra, а некоторые криптовалюты практически обесценились.
Аналитик CryptoQuant Аксель Адлер отметил, что текущая коррекция биткоина является крупнейшей в 2025 году. По его прогнозу, критическим уровнем поддержки является отметка $80 тыс.. В случае ее пробоя рынок может столкнуться с дальнейшим обвалом.