2025 yil 25-26 fevral kunlari Toshkentda xalqaro Hotel Business Forum o'tkaziladi, "innovatsiya va barqarorlik: mehmondo'stlik sanoatidagi yangi texnologiyalar"mavzusiga bag'ishlangan. Tadbir tashkilotchisi O'zbekiston mehmonxonalar assotsiatsiyasi qo'llab-quvvatlash bilan Turizm qo'mitasi.
Forumning asosiy mavzulari va ishtirokchilari
Forum yig'ildi mehmonxona biznesining yetakchi mutaxassislari, turizm sohasi vakillari, davlat va xususiy tashkilotlar. Ishtirokchilar orasida mutaxassislar ham bor Qozog'iston, Tojikiston, Qirg'iziston, Turkiya, Ozarbayjon, Italiya, Rossiya, Chexiya, Germaniya, Shveysariya va boshqa mamlakatlar.
Forumning rasmiy ochilishi O'zbekiston ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vaziri Aziz Abduhakimovning videomurojaati. Xush kelibsiz nutqlar bilan:
- Umid Shadiyev - Turizm qo'mitasi raisi,
- Konstantin Zligostev - Rossiyaning O'zbekistondagi savdo vakili,
- Ilhom Mamatqulov Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti rektori.
Forumning asosiy mavzusi innovatsion va barqaror texnologiyalarni joriy etishdir mehmonxona biznesida. Alohida e'tibor "yashil" texnologiyalar, atrof-muhitga ta'sirini kamaytirish, energiya samaradorligini oshirish va barqaror mehmonxona ish modellarini yaratishga qaratilgan.
Forum dasturi
Forum tematik sessiyalarni o'z ichiga oladi:
- Sanoat rahbarlarining yalpi Majlisi,
- Mehmonxonalarning barqaror kelajagi uchun yashil texnologiyalar,
- Raqamli transformatsiya: mehmonxona biznesini o'zgartiruvchi texnologiyalar,
- Qanday qilib jozibali oziq-ovqat brendini yaratish mumkin,
- Mehmonxona biznesida samarali savdo strategiyalari,
- Inklyuzivlik mehmondo'stlik sohasidagi talab omili sifatida,
- Mehmondo'stlikning kelajagi: yangi rahbarlar uchun innovatsion ta'lim.
Shuningdek, forum doirasida B2B va G2B uchrashuvlari, ixtisoslashtirilgan ustaxonalar va ko'rgazma HoReCa sektori uchun mahsulotlar va xizmatlar. Tadbir imzolash platformasi bo'ladi memorandumlar va strategik bitimlar.
Milliy mehmondo'stlik mukofoti
26 fevral kuni milliy mehmondo'stlik mukofotining IV marosimi bo'lib o'tadi, mehmonxona infratuzilmasini rivojlantirish va xizmatlar sifatini oshirishga qaratilgan. Bu yil mukofotga 203 ta mehmonxonadan 310 ta taklif, finalga esa 37 toifadagi 42 nomzod.
O'zbekistonda mehmonxona biznesining tendentsiyalari
2024 yilda O'zbekiston 10 milliondan ortiq chet ellik sayyohlar. Mehmonxona sektori faol rivojlanmoqda-o'tgan yili mamlakatda ochildi 124 ta yangi mehmonxona. Holatiga ko'ra 2025-yil 31-yanvar O'zbekistonda quyidagilar mavjud 6 198 ta turar joy, shu jumladan 1 101 ta mehmonxona umumiy raqamlar fondi bilan 69 186 dona.
Investitsiyalarni rag'batlantirish uchun 2024-2026 yillar davlat kompensatsiya qiladi mehmonxonalarni qurish xarajatlari va qisman qoplaydi xalqaro brendlarni jalb qilishda royalti xarajatlari. 2025 yilda kutilmoqda turistik oqimning yanada o'sishi va mehmonxona xizmati darajasini yaxshilash.

25–26 февраля 2025 года в Ташкенте проходит международный Hotel Business Forum, посвященный теме «Инновации и устойчивость: новые технологии в индустрии гостеприимства». Организатором мероприятия выступила Ассоциация отельеров Узбекистана при поддержке Комитета по туризму.
Ключевые темы и участники форума
Форум собрал ведущих специалистов гостиничного бизнеса, представителей туристической отрасли, государственных и частных организаций. Среди участников — эксперты из Казахстана, Таджикистана, Киргизии, Турции, Азербайджана, Италии, России, Чехии, Германии, Швейцарии и других стран.
Официальное открытие форума ознаменовалось видеообращением Министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиза Абдухакимова. С приветственными речами выступили:
- Умид Шадиев – Председатель Комитета по туризму,
- Константин Злыгостев – торговый представитель России в Узбекистане,
- Ильхом Маматкулов – ректор Сингапурского института развития менеджмента в Ташкенте.
Основная тема форума – внедрение инновационных и устойчивых технологий в гостиничном бизнесе. Особое внимание уделено «зелёным» технологиям, направленным на снижение воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности и создание экологически безопасных моделей работы отелей.
Программа форума
Форум включает тематические сессии:
- Пленарное заседание лидеров индустрии,
- Зелёные технологии для устойчивого будущего отелей,
- Цифровая трансформация: технологии, меняющие гостиничный бизнес,
- Как создать привлекательный гастрономический бренд,
- Эффективные стратегии продаж в гостиничном бизнесе,
- Инклюзивность как фактор спроса в сфере гостеприимства,
- Будущее гостеприимства: инновационное образование для новых лидеров.
Также в рамках форума проходят B2B и G2B встречи, специализированные воркшопы и выставка продукции и услуг для сектора HoReCa. Мероприятие станет платформой для подписания меморандумов и стратегических соглашений.
Национальная премия гостеприимства
26 февраля состоится IV Церемония награждения Национальной премии гостеприимства, направленной на развитие гостиничной инфраструктуры и повышение качества услуг. В этом году на премию поступило 310 заявок от 203 отелей, а в финал вышли 42 номинанта в 37 категориях.
Тренды гостиничного бизнеса в Узбекистане
В 2024 году Узбекистан посетили более 10 миллионов иностранных туристов. Гостиничный сектор активно развивается – за прошлый год в стране открылось 124 новых отеля. По состоянию на 31 января 2025 года в Узбекистане насчитывается 6 198 средств размещения, включая 1 101 отель с общим номерным фондом 69 186 единиц.
Для стимулирования инвестиций в 2024–2026 годах государство компенсирует затраты на строительство отелей и частично покрывает расходы на роялти при привлечении международных брендов. В 2025 году ожидается дальнейший рост турпотока и улучшение уровня гостиничного сервиса.