Tesla aktsiyalarining qulashi tufayli kompaniya rahbari ilon Mask kuniga 22 milliard dollar yo'qotdi, ammo u hali ham Bloomberg ma'lumotlariga ko'ra dunyodagi eng boy odamlar ro'yxatida 358 milliard dollar boyligi bilan birinchi o'rinda turadi
Tesla rahbari ilon Maskning boyligi bir kunda bir vaqtning o'zida 22,2 milliard dollarga kamaydi, dedi Bloomberg. Buning sababi Tesla elektr avtomobil ishlab chiqaruvchisi narxlarining qulashi edi, bu uning boyligining yarmidan ko'pini tashkil qiladi, deb xabar beradi nashr. 25 — fevral, seshanba kuni bo'lib o'tgan savdolarda Tesla qog'ozlari 8,4 foizga arzonlashdi-302,8 dollargacha, bozor kapitallashuvi esa 1 trillion dollardan pastga tushib, uch oylik eng past ko'rsatkichga aylandi.
Yo'qotishlariga qaramay, Mask hali ham 358 milliard dollarlik boyligi bilan dunyodagi eng boy odamlar orasida birinchi o'rinda turadi, Bloomberg milliarderlar indeksidan (Bloomberg Billionaires Index). Mask boyligi bo'yicha Amazon asoschisi Jeff Bezosdan 233 milliard dollar va Meta (kompaniya faoliyati Rossiyada ekstremistik deb tan olingan va taqiqlangan) rahbari Mark Tsukerbergdan oldinda, uning kapitali 232 milliard dollarga baholanmoqda.
Tesla avtomobil ishlab chiqaruvchisi aktsiyalari seshanba kuni kompaniyaning Yevropadagi elektr avtomobillari savdosi yanvar oyida deyarli yarmiga qisqargani haqidagi xabardan keyin savdolarda tushib ketdi. Evropa avtomobil ishlab chiqaruvchilari assotsiatsiyasining xabar berishicha, Teslaning Evropadagi savdosi 45 foizga pasaygan, Evropada elektr transport vositalarining umumiy savdosi esa 37 foizga oshgan. 2025-yil yanvar oyida Tesla Yevropada atigi 9945 ta avtomobil sotdi, 2024-yilning shu oyidagi 18 161 ta avtomobil.
Elon Maskning Evropada mashhurligi uning ichki siyosatga aralashuvi tufayli sezilarli darajada kamaydi, deb yozadi Bloomberg. Yanvar oyi o'rtalarida YouGov Germaniya va Buyuk Britaniyada so'rov o'tkazdi, bu mamlakatlarda niqobga nisbatan norozilik va uning siyosatga aralashishi nomaqbul ekanligini ko'rsatdi. Yanvar oyida Mask Buyuk Britaniya bosh vaziri kir Starmerni AQSh prezidentlik saylovlariga putur yetkazmoqchi bo'lganlikda aybladi va fevral oyi boshida o'ta o'ng Germaniya partiyasi "Germaniya uchun muqobil" (Adh) mamlakatning "yagona umidi" ekanligini aytdi.
Ba'zi investorlar, shuningdek, Maskning prezident Donald Trampning ko'rsatmasiga binoan AQShda federal xodimlar sonini keskin qisqartirish bo'yicha harakatlari uning e'tiborini Tesla kompaniyasidan chalg'itishi va kompaniya brendining ba'zi iste'molchilar uchun jozibadorligiga zarar etkazishi mumkinligidan xavotirda, deb yozadi Reuters.
2025 yil boshidan beri Tesla aktsiyalari 27 foizga arzonlashdi, NASDAQ Composite (IXIC) indeksi esa 2,4 foizga kamaydi. Biroq, Tesla dunyodagi eng qimmat avtomobil ishlab chiqaruvchisi bo'lib qolmoqda. Reuters ma'lumotlariga ko'ra, seshanba kuni savdolar natijasida 973,96 milliard dollarni tashkil etgan kompaniyaning bozor qiymati General Motors, Ford Motor, Volkswagen, Toyota Motor, Hyundai Motor va BMW avtomobil ishlab chiqaruvchilarining umumiy qiymatidan ikki baravar ko'pdir.
2021-yil yanvar oyida elon Musk Amazon rahbari Jeff Bezosni ortda qoldirib, tarixdagi eng boy odamga aylandi. Keyin agentlik Maskning boyligini 194,8 milliard dollarga baholagan edi. Bloomberg avvalroq Maskning farovonligi Donald Tramp AQSh prezidenti saylovida g'alaba qozonganidan keyin ham davom etganini ta'kidlagan edi. Mask respublikachilar nomzodini omma oldida qo'llab-quvvatlagan bir nechta yirik ishbilarmonlardan biri edi.
2024 yil dekabr oyida elon Musk 400 milliard dollarlik boyligi bilan tarixdagi birinchi odam bo'ldi.18 dekabr kuni bo'lib o'tgan savdolarda Tesla aksiyalari Maskning AQSh davlat boshqarmasi (DOGE) samaradorlik departamenti rahbari etib tayinlagan Trampga yaqinligi sababli kompaniyaning ahvoli yaxshilanishini kutganligi sababli tarixiy eng yuqori $488,54 ga ko'tarildi. Tadbirkor allaqachon asosiy davlat idoralarida o'zgarishlarni boshlagan, shu jumladan shartnomalarni bekor qilish va o'n minglab xodimlarni ishdan bo'shatish. Doge ishining birinchi oyida 10 mingdan ortiq kishi ishdan bo'shatildi.

Из-за обвала акций Tesla глава компании Илон Маск лишился за день $22 млрд. Однако он по-прежнему возглавляет список богатейших людей мира по версии Bloomberg с состоянием $358 млрд
Состояние главы Tesla Илона Маска за один день сократилось сразу на $22,2 млрд, сообщил Bloomberg. Причиной стал обвал котировок производителя электрокаров Tesla, на которые приходится более половины его состояния, сообщило издание. На торгах во вторник, 25 февраля, бумаги Tesla подешевели на 8,4% — до $302,8, а рыночная капитализация опустилась ниже $1 трлн, что стало трехмесячным минимумом.
Несмотря на потери, Маск по-прежнему занимает первое место среди богатейших людей мира с состоянием $358 млрд, следует из индекса миллиардеров Bloomberg (Bloomberg Billionaires Index). По размеру состояния Маск опережает и основателя Amazon Джеффа Безоса с состоянием $233 млрд, и главу Meta (деятельность компании признана в России экстремистской и запрещена) Марка Цукерберга, чей капитал оценивается в $232 млрд.
Акции автопроизводителя Tesla упали на торгах во вторник после сообщения о том, что продажи электрокаров компании в Европе в январе сократились почти наполовину. Европейская ассоциация производителей автомобилей сообщила, что продажи Tesla в Европе рухнули на 45%, в то время как общие продажи электромобилей в Европе выросли на 37%. В январе 2025 года Tesla продала в Европе только 9945 автомобилей по сравнению с 18 161 за тот же месяц в 2024 году.
Популярность Илона Маска в Европе заметно снизилась из-за его вмешательства во внутреннюю политику, пишет Bloomberg. В середине января компания YouGov провела опросы в Германии и Великобритании, которые показали, что к Маску в этих странах относятся неодобрительно и что его вмешательство в политику нежелательно. В январе Маск обвинил премьер-министра Великобритании Кира Стармера в попытке подорвать президентские выборы в США, а в начале февраля заявлял, что ультраправая немецкая партия «Альтернатива для Германии» (АдГ) является «единственной надеждой» страны.
Некоторые инвесторы также обеспокоены тем, что действия Маска по радикальному сокращению численности федеральных служащих в США по указанию президента Дональда Трампа потенциально отвлекают его внимание от компании Tesla, а также вредят привлекательности бренда компании для некоторых потребителей, пишет Reuters.
С начала 2025 года акции Tesla подешевели на 27%, в то время как индекс NASDAQ Composite (IXIC) снизился на 2,4%. Однако Tesla остается самым дорогим в мире производителем автомобилей. По подсчетам Reuters, рыночная стоимость компании, которая по итогам торгов во вторник составила $973,96 млрд, более чем в два раза превышает совокупную стоимость автопроизводителей General Motors, Ford Motor, Volkswagen, Toyota Motor, Hyundai Motor и BMW.
В январе 2021 года Илон Маск стал самым богатым человеком в истории, обогнав главу Amazon Джеффа Безоса. Агентство тогда оценило состояние Маска в $194,8 млрд. Ранее Bloomberg отмечал, что рост благосостояния Маска продолжился после победы Дональда Трампа на выборах президента США. Маск был одним из немногих крупных бизнесменов, публично поддержавших кандидатуру республиканца.
В декабре 2024 года Илон Маск стал первым человеком в истории с состоянием $400 млрд. Акции Tesla на торгах 18 декабря подорожали до исторического максимума $488,54 на фоне ожиданий улучшения положения компании из-за близости Маска к Трампу, который назначил предпринимателя главой Департамента эффективности госуправления США (DOGE). Бизнесмен уже запустил изменения в ключевых государственных ведомствах, включая разрыв контрактов и отстранение от работы десятков тысяч сотрудников. За первый месяц работы DOGE было уволено более 10 тыс. человек.