O'zbekiston 18 va 20 fevral kunlari London fond birjasida suveren evrobondlarning yangi chiqarilishi orqali 1,5 milliard dollarni muvaffaqiyatli jalb qildi, deya xabar beradi iqtisodiyot va moliya vazirligi matbuot xizmati.
O'tgan yilgidek, mamlakat obligatsiyalarni uchta valyutada joylashtirdi:
- AQSh dollaridagi 7 yillik evrobondlar,
- Evroda 4 yillik obligatsiyalarbarqaror rivojlanish maqsadlarini (SDG)moliyalashtirishga qaratilgan,
- 3 yillik summa obligatsiyalari.
Joylashtirish jarayonida investorlar 4,2 milliard dollar miqdorida ariza topshirdilar, shundan:
- 2 milliard dollar-dollar qog'ozlari uchun,
- €1,6 mlrd yevrobondlar uchun,
- Milliy valyutadagi obligatsiyalar uchun 7,3 trln so'm.
Biroq, talab o'tgan yilga nisbatan past bo'lib, arizalar hajmi 5,5 milliard dollarga yetdi.
Kupon stavkalari
- 7 yillik obligatsiyalar 500 million dollar — 6,95%,
- 4 yillik obligatsiyalar €500 mln — 5,1%,
- 3 yillik obligatsiyalar 6 trln so'm — 15,5%.
Jalb qilingan mablag'lar qaerga yo'naltiriladi?
Mablag'lar evro yashil loyihalarga sarmoya kiritiladi: suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish va sanitariya tozalash tizimlarini rivojlantirish. 2021 yildan beri O'zbekiston SDG va "yashil" moliyalashtirish doirasida 1,2 milliard dollarlik suveren obligatsiyalarni joylashtirdi. Loyihalarni tanlash BMT taraqqiyot dasturi (BMTTD) va xalqaro ekspertlar ko'magida amalga oshiriladi.
Mablag'lar dollar va so'm byudjet taqchilligini qoplash, uy-joy dasturlari va ipotekani rivojlantirish, shuningdek maktablar, bolalar bog'chalari va boshqa ijtimoiy ob'ektlarni qurish, ta'mirlash va rekonstruktsiya qilishga yo'naltiriladi.
Evrobondlarning rekord darajadagi chiqarilishi
Avesta Investment Group ma'lumotlariga ko'ra, 2024-yilda O'zbekiston rekord miqdorda yevroobligatsiyalar chiqargan 4 milliard dollar. Ulardan 1,5 milliard dollar bu hukumatga tegishli edi va 2,6 milliard dollar Navoiy kon-metallurgiya kombinati, shuningdek, "O'zsanoatqurilishbank", "Agrobank", "NBU"va" Ipoteka-bank " banklari o'rtasida taqsimlangan.
Yanvar oyida prezident Olmaliq KMK birinchi marta evrobondlarni joylashtiring 1 milliard dollar, va NKMK - qo'shimcha ozod 500 million dollar. Shuningdek, "Navoiyuran" va "O'zmetkombinat" 300 million dollar eurobondlar hisobidan.
Evrobondlar nima?
Evrobondlar-bu chet el valyutasida chiqarilgan uzoq muddatli qimmatli qog'ozlar. Ular hukumatlar, xalqaro tashkilotlar va yirik korporatsiyalar tomonidan 1 yildan 40 yilgacha mablag ' yig'ish uchun chiqariladi. Nomiga qaramay, bugungi kunda evrobondlar turli mamlakatlar va valyutalarda chiqariladi va ma'lum vaqtdan keyin emitent ularni qaytarib sotib olishga va'da beradi.

Uzbekistan successfully raised $1.5 billion through a new issue of sovereign Eurobonds on the London Stock Exchange on February 18 and 20, the press service of the Ministry of Economy and Finance reports.
Just like last year, the country placed bonds in three currencies:
- 7-year Eurobonds in US dollars,
- 4-year euro-denominated bondsprojects aimed at financing the Sustainable Development Goals (SDGs),
- 3-year bonds in soums.
During the placement, investors submitted bids for $4.2 billion, of which:
- $2 billion-for dollar-denominated securities,
- €1.6 billion-for Eurobonds,
- 7.3 trillion soums — for bonds in the national currency.
However, demand was lower than last year, when the volume of applications reached $5.5 billion.
Coupon rates
- 7-year bonds on $500 million — 6,95%,
- 4-year bonds on €500 million — 5,1%,
- 3-year bonds issued on 6 trillion soums — 15,5%.
Where will the funds raised be sent?
Funds in euro They will be invested in "green" projects: the introduction of water-saving technologies and the development of sanitary treatment systems. Since 2021, Uzbekistan has already placed $1.2 billion worth of sovereign bonds under the SDGs and green finance. The selection of projects is supported by the United Nations Development Programme (UNDP) and international experts.
Funds in in dollars and soums It will be used to cover the budget deficit, develop housing programs and mortgages, as well as for the construction, repair and reconstruction of schools, kindergartens and other social facilities.
Record Eurobond issue
According to Avesta Investment Group, Uzbekistan issued a record amount of Eurobonds in 2024 $4 billion. Of these, $1.5 billion I had to work for the government, and $2.6 billion They were distributed among the Navoi Mining and Metallurgical Combine, as well as the banks Uzpromstroybank, Agrobank, NBU and Ipoteka-Bank.
In January, the President instructed Almalyk MMC place eurobonds for the first time on $1 billion, and NMMC - issue additional reports $500 million. Navoiyuran and Uzmetkombinat also plan to attract investment in the following areas: $300 million at the expense of eurobonds.
What are Eurobonds?
Eurobonds are long-term securities issued in a foreign currency. They are issued by governments, international organizations and large corporations to raise funds for a period of 1 to 40 years. Despite the name, today Eurobonds are issued in different countries and currencies, and after a certain time the issuer undertakes to buy them back.