OpenAI bugun kompaniyaning ChatGPT va boshqa mahsulotlari har hafta 400 milliondan ortiq faol foydalanuvchilardan foydalanishini ma'lum qildi. Bu dekabr oyiga nisbatan 33 foizga ko'p.
OPENAI operatsion direktori Bred Lightcap CNBC - ga aytganidek, pullik korporativ mijozlar soni ham tez sur'atlar bilan o'sib bormoqda. Chatgpt ishlab chiqaruvchisi hozirda 2 million korporativ obunachiga ega, bu sentyabr oyidan ikki baravar ko'p.
OpenAI auditoriyasining doimiy o'sishi kompaniya hozirda yig'ishga harakat qilayotgan 40 milliard dollarlik mablag'ni jalb qilishni osonlashtirishi mumkin. Yanvar oyida Wall Street Journal SoftBank Group Corp. OpenAI investorlarni topishga yordam beradi. Yaponiya texnologiya giganti 25 milliard dollargacha sarmoya kiritib, turni boshqarishi kutilmoqda.
Hisobotga ko'ra, moliyalashtirishning ushbu bosqichi OpenAI bahosini ikki barobardan ko'proq — 340 milliard dollargacha oshirishi mumkin.
Biroq, o'sib borayotgan auditoriyaga qaramay, OpenAI rentabellik muammolariga duch kelmoqda. Chatgpt-da qancha ko'p foydalanuvchilar ro'yxatdan o'tsa, kompaniyaning serverlar va apparat xarajatlari shunchalik yuqori bo'ladi. Sentyabr oyida The New York Times gazetasining xabar berishicha, OpenAI 2024 yil oxirida 5 milliard dollar zarar ko'rishni kutmoqda, uning daromadi 3,7 milliard dollarni tashkil etadi.
Kompaniya chatgpt Pro — dekabr oyida ishga tushirilgan chatbot-ning premium versiyasi bilan foyda olishni kutgan edi. Ushbu xizmatga obuna operatorning vazifalarni avtomatlashtirish vositasi va boshqa bir qator funktsiyalarga kirishni o'z ichiga oladi. Biroq, narx ikkinchi eng qimmat iste'mol tarifidan 10 baravar yuqori bo'lishiga qaramay, OpenAI hali ham ushbu mahsulotda zarar ko'rmoqda.
Buning sabablaridan biri ChatGPT Pro ishlashi uchun zarur bo'lgan uskunaning yuqori narxidir. Ushbu versiya kompaniyaning eng kuchli modellariga cheksiz kirish imkonini beradi, shuningdek, ko'proq hisoblash resurslaridan foydalanish orqali javob sifatini yaxshilaydigan chuqur o'rganish rejimini o'z ichiga oladi.
CNBC telekanaliga bergan intervyusida Lightcap nafaqat ChatGPT, balki OPENAI API-ga ham talab ortib borayotganini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, so'nggi olti oy ichida ishlab chiquvchilar trafigi ikki baravar ko'paydi va o3 modelidan foydalanish besh baravar oshdi.
Dekabr oyida taqdim etilgan O3 — bu murakkab fikrlash muammolari uchun optimallashtirilgan til modeli. OpenAI-ning ichki sinovlari shuni ko'rsatdiki, u AI uchun eng qiyin matematik ko'rsatkichlardan birida oldingi rekordchidan 10 baravar ko'p ball to'plagan.
Bugungi kunda Lightcap tomonidan e'lon qilingan talabning o'sishi asosan O3-mini tomonidan ta'minlanadi — bu hozirda ishlab chiquvchilar uchun mavjud bo'lgan yagona model versiyasi. Bu tezlik va hisoblash narxini pasaytirish uchun ba'zi bir chiqish sifatini qurbon qiladigan soddalashtirilgan variant.
OAV ma'lumotlariga ko'ra, OpenAI yil oxirigacha o'z auditoriyasini haftasiga 1 milliard faol foydalanuvchiga etkazish niyatida. Shu bilan birga, kompaniya daromadni uch baravar oshirishni rejalashtirmoqda — 11,6 milliard dollargacha. Uzoq muddatli istiqbolda OpenAI 2029 yilga kelib 100 milliard dollarlik yillik daromad belgisini engib o'tishga intilmoqda, u ham foyda olishni kutmoqda.

Сегодня OpenAI сообщила, что ChatGPT и другие продукты компании еженедельно используют более 400 миллионов активных пользователей. Это на 33% больше, чем в декабре.
Как рассказал CNBC операционный директор OpenAI Брэд Лайткап, число платных корпоративных клиентов также растет быстрыми темпами. В настоящее время у разработчика ChatGPT насчитывается 2 миллиона корпоративных подписчиков, что вдвое больше, чем в сентябре.
Продолжительный рост аудитории OpenAI может облегчить привлечение финансирования в размере $40 миллиардов, которое, как предполагается, компания сейчас пытается собрать. В январе Wall Street Journal сообщил, что SoftBank Group Corp. помогает OpenAI найти инвесторов. Ожидается, что японский технологический гигант возглавит раунд с вложениями до $25 миллиардов.
Согласно отчету, этот раунд финансирования может увеличить оценку OpenAI более чем вдвое — до $340 миллиардов.
Однако, несмотря на растущую аудиторию, OpenAI сталкивается с проблемами прибыльности. Чем больше пользователей регистрируется в ChatGPT, тем выше затраты компании на серверы и оборудование. В сентябре The New York Times сообщил, что OpenAI ожидает убыток в $5 миллиардов по итогам 2024 года при прогнозируемой выручке $3,7 миллиарда.
Компания рассчитывала выйти в прибыль с помощью ChatGPT Pro — премиум-версии своего чат-бота, запущенной в декабре. Подписка на этот сервис включает доступ к инструменту автоматизации задач Operator и ряду других функций. Однако, несмотря на цену в 10 раз выше, чем у второго по стоимости потребительского тарифа, OpenAI все равно несет убытки на этом продукте.
Одной из причин является высокая стоимость оборудования, необходимого для работы ChatGPT Pro. Эта версия предоставляет неограниченный доступ к самым мощным моделям компании, а также включает режим глубокого исследования, который улучшает качество ответов за счет использования большего количества вычислительных ресурсов.
В интервью CNBC Лайткап также отметил растущий спрос не только на ChatGPT, но и на API OpenAI. По его словам, трафик разработчиков за последние шесть месяцев удвоился, а использование модели o3 выросло в пять раз.
O3, представленная в декабре, — это языковая модель, оптимизированная для сложных задач рассуждения. Внутренние тесты OpenAI показали, что она набрала в 10 раз больше баллов, чем предыдущий рекордсмен на одном из самых сложных математических бенчмарков для ИИ.
Рост спроса, о котором сегодня сообщил Лайткап, в основном обеспечен o3-mini — единственной версией модели, доступной для разработчиков на данный момент. Это упрощенный вариант, жертвующий некоторым качеством вывода ради скорости и снижения стоимости вычислений.
По данным СМИ, OpenAI намерена увеличить свою аудиторию до 1 миллиарда активных пользователей в неделю к концу года. При этом компания планирует утроить выручку — до $11,6 миллиарда. В долгосрочной перспективе OpenAI стремится преодолеть отметку в $100 миллиардов годового дохода к 2029 году, когда она также рассчитывает выйти в прибыль.